Mısırda Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarekin istifasına tepkiler gelmeye devam ediyor..
İsrail hükümetinden isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, Mübarek’in istifasının Mısır ve komşularıiçin "sarsıntısız" bir geçiş sürecinin başlatmasını umduklarını belirterek, İsrail ile Mısır arasında 1979’da varılan barış anlaşmasının korunmasının gerekli olduğunu kaydetti.

Sıcak yorumlar yapmak için henüz erken olduğunu belirten İsrailli yetkili, Cumhurbaşkanı Mübarek’in gidişinin bazı İsrailli yetkililerde endişe yarattığını da sözlerine ekledi.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden da, Mısır’da "tarihi bir gün" yaşandığını belirterek, Hüsnü Mübarek’in istifasının bu ülkeye en kısa sürede demokrasinin gelmesini sağlayacağını söyledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de, Cumhurbaşkanı Mübarek’in istifasını "tarihi bir değişim" olarak niteledi.

Arap Birliği Genel sekreteri Amr Musa da, Mısır’daki değişimi "Beyaz Devrim" olarak niteleyerek, "Ulusal bir uzlaşmanın oluşturulmasını sabırsızlıkla bekliyorum" dedi.

Öte yandan İsviçre Dışişleri Bakanlığı, Mübarek’in bu ülkedeki olası malvarlıklarının belirlenerek dondurulacağını açıkladı.

AB, MÜBAREK’İN İSTİFA KARARINI "SAYGIYLA" KARŞILADI

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in istifasını "saygıyla" karşıladığını söyledi.

Ashton, basına yaptığı açıklamada, Mısır’da demokrasi inşasına destek vermek istediklerini belirterek "dikta etmeyeceğiz, yardımcı olacağız" dedi.

Catherine Ashton, Mısır halkını geçiş döneminde yönetecek olan Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi’nden büyük beklentileri olduğunu belirterek buna uygun davranılmasını istedi.

Mısır halkının barışçıl ve onurlu değişim mücadelesini "selamlayan" Ashton, şimdi sıranın geniş katılımlı sivil hükümet için diyaloğu hızlandırmaya geldiğini belirterek, özgür ve adil seçimler yoluyla demokrasiye geçişin düzen içinde ve geri döndürülemez şekilde ilerletilmesi çağrısı yaptı.

Ashton, devrik Cumhurbaşkanı Mübarek’in mal varlığının dondurulup dondurulmaması konusunun AB üyeleri arasında tartışılacağını bildirdi.

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) önde gelen siyasi gurupları ise Mübarek’in istifasını sevinçle karşıladı.

AP Sosyalist Grup Başkanı Martin Schulz, Mübarek’in istifa etmekte çok geç kaldığını belirterek Mısır’da tüm siyasi ve toplumsal grupların dahil olacağı süreçle hakiki demokrasi yolunun açılmasını istedi.

AP Liberal Grup Başkanı Guy Verhofstadt ise Mübarek’in istifasını "özgürlük ve demokrasi zaferi" olarak değerlendirerek "Mısır ve Tunus halklarının, Batı’da İslam ve demokrasinin birbiriyle uyumlu olmadığını iddia edenleri yalanladığını" söyledi.

Verhofstadt, "Müslüman ve Hrıstiyanları omuz omuza gösteri yaparken gördüğümüz zaman halkın açık toplum ve liberal demokrasi inşa etme gücüne çok inandık" dedi.

MÜBAREK’İN İSTİFASI ARAP VE KÖRFEZ ÜLKELERİNDE SEVİNÇ GÖSTERİLERİNE YOL AÇTI


Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in istifasının Arap ve Körfez ülkelerinde sevinç gösterilerine yol açtığı bildirildi.

El Cezire televizyonu, Mübarek’in istifasını, Arap ve Körfez ülkelerinde halkın sokaklara çıkarak sevgi gösterilerinde bulunduğunu duyururken, televizyonun programına katılan birçok konuğun Mısır’a Türkiye’deki demokrasi modelini tavsiye ettikleri kaydedildi.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER'DEN İLK AÇIKLAMA


BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Mısır’da yaşanan "Bu tarihi anda, halkın meşru isteklerini karşılayacak şeffaf, düzenli ve barışçıl bir geçişin yaşanması yönünde yaptığı çağrıyı" yinelediğini söyledi.

Genel Sekreter Ban, Mısır’da Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in yetkilerini orduya devredip istifa etmesinin ardından BM’de gazetecilere bir açıklama yaptı.

Ban, açıklamasında, Mübarek’in istifa etme kararını duyduğunu ve Mısır’daki gelişmeleri yakından izlemeye devam edeceğini söyledi. Mübarek’in istifa kararının zor bir karar olsa da Mısır halkının iyiliği için alındığına inandığını belirten Ban, "Bu tarihi anda, daha önce yaptığım çağrıyı tekrarlıyorum. Mısır’da halkın, erken sürede ülkeye sivil yönetimi getirecek özgür, adil ve güvenilir seçimlerin yapılması da dahil meşru isteklerini karşılayacak şeffaf, düzenli ve barışçıl bir geçiş döneminin yaşanması yönündeki çağrımı yineliyorum" dedi.

"Mısır’da geçiş dönemindeki yetkililerin, tüm ilgili tarafların katılımıyla ileriye yönelik net bir yol belirlemelerini istiyorum" diye konuşan Ban, "Bu süreçte insan haklarına ve medeni özgürlüklere tamamen saygı gösterilmesi, içten ve kapsayıcı bir diyaloğun sağlanması hayatidir" dedi.

Mısır’da halkın, özellikle de gençlerin seslerinin duyulduğunu söyleyen Ban, ülkelerinin geleceğine de onların karar vermesi gerektiğini vurguladı.

"Mısır halkını gösterdikleri barışçıl, cesur tutumdan ve meşru haklarını düzgün bir şekilde kullanmalarından dolayı takdir ediyorum, tüm tarafları aynı ruhu korumaya davet ediyorum" diye konuşan Ban, sözlerinin sonunda BM’nin bu süreçte Mısır’a yardıma hazır olduğunu belirtti.

Kaynak: VATAN