İSTANBUL (ANKA) - 1 Mayıs 1977'de Taksim Meydanı'nda düzenlenen miting sırasında 34 kişinin öldürülmesi ile tarihe “Kanlı 1 Mayıs” diye geçen günden 30 yıl sonra, Taksim Meydanı yine bir 1 Mayıs eylemine tanık oluyor.

Göstericilerin, Taksim Atatürk Anıtı'na koymak istedikleri çelengin sabah saatlerinde polis tarafından parçalanması üzerin yaptırılan ikinci çelenk de yine güvenlik güçleri tarafından parçalandı. Bunun üzerine anıta karanfiller koyuldu. Kazancı Yokuşu önünde toplanan yaklaşık 2 bin kişilik gruba seslenen KESK Başkanı İsmail Hakkı Tombul, 1977'de öldürülen 34 kişiyi anmak için bir araya geldiklerini belirterek, “30 yıl önce burada karanlık eller vardı. Faşizme karşı omuz omuza diyenler, bu karanlık eller tarafından katledildiler. Biz bu karanlık elleri tanıyoruz. Onları Kahramanmaraş'ta, Beyazıt'ta, Bahçelievler'de, Sivas'ta, Şemdinli'de gördük. Boyun eğmeyeceğiz” diye konuştu.

DİSK Başkanı Süleyman Çelebi de, bugün İstanbul'da tarihi bir gün yaşandığını ifade ederek, “Sabahtan beri gördüğümüz baskılar yasalara aykırıdır. Bu kadar tahammülsüzlük anlaşılır gibi değil. İşte AKP'nin demokrasi anlayışı” dedi. Güvenlik güçleri, Kazancı Yokuşu önünde toplanan kalabalığın etrafını sararken, yer yer küçük gruplara müdahale etti. Televizyonların canlı yayın araçlarının ruhsatlarına el konuldu ve uydu çanaklarını açmalarına izin verilmedi.

1 Mayıs'ta güvenlik önlemleri, trafik kaosu ve polisin sert müdahalesi dikkat çekti. İstanbul Valisi Muammer Güler de yaptığı açıklamada, güvenlik önlemleri nedeniyle vatandaşların sorun yaşamasında sorumlu olanların 1 Mayıs'ta Taksim'e girmek isteyenler olduğunu söyledi.