+ Konu Cevapla
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Ortadoğu'da meydanlar karıştı.

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  Ortadoğu'da meydanlar karıştı. Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Onursal Üye tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Aug 2007
  Bulunduğu Yer
  Kıskanılanlar Bölgesi.
  Mesajlar
  3.393
  Blog Yazıları
  44
  Tecrübe Puanı
  92546722

  Oku Ortadoğu'da meydanlar karıştı.

  İran'da muhaliflerle Ahmedinejad yanlıları arasında çatışma çıktı. Mısır'da işçiler ve halkın daha iyi bir gelecek için protestoları sürerken, Libya'daki gösterilerde 38 kişi yaralandı, Bahreyn'de muhalefet siyasi reform istedi, Irak'taki gösterilerde ise 3 kişi yaşamını yitirdi..
  İran devlet televizyonunun (IRIB) internet sitesinde yer alan haberde, başkent Tahran'da muhaliflerle yönetime destek verenler arasında çatışma çıktığı belirtildi.
  Televizyon, gösteriler sırasında İran rejimi karşıtı Halkın Mücahitleri örgütü tarafından öldürüldüğü iddia edilen Sanei Jale adlı öğrencinin cenaze törenine katılan insanlarla öğrencilerin, "fitneci gruba bağlı olduğu anlaşılan başka bir grupla çatıştığını ve bu grubu alandan uzaklaştırdığını" ifade etti.
  Tahran'da önceki gün muhalefet gösterisinde vurularak öldürülen öğrenci konusunda taraflar birbirini suçluyor. Hükümet Sanei Jale'yi muhaliflerin öldürdüğünü iddia ederken, muhaliflere ait internet siteleri ise Jale'nin güvenlik güçleri tarafından vurulduğunu öne sürüyor.
  LİBYA'DA DA OLAYLAR PATLAK VERDİ
  Libya'nın Bingazi kentinde, yüzlerce kişinin hükümetin istifası talebiyle gösteri yaptığı bildirildi.
  Associated Press'in görgü tanıklarına dayanarak verdiği haberinde, protestocuların Başbakan Bağdadi el Mahmudi'nin istifa etmesini istedikleri belirtildi. Ancak Libya lideri Muammer Kaddafi aleyhine slogan atılmadığı kaydedildi.
  Reuters ajansı ise, Bingazi'de bir insan hakları eylemcisinin tutuklanmasına kızan kalabalığın polisle ve hükümet yanlılarıyla çatıştığını duyurdu.
  Merkezi Bingazi'de bulunan özel Kuryna televizyonunun internet sitesindeki haberinde, göstericilerin bir resmi binanın önünde, insan hakları eylemcisinin serbest bırakılması talebiyle gösteri yaptığı ve buradan şehrin Sahajara meydanına giderek polis ve hükümet yandaşlarıyla çatıştığı belirtildi.
  Göstericilerin elinde silahlar ve molotofkokteylleri bulunduğu, ayrıca polise taş attıkları belirtilen haberde, olayların daha sonra yatıştığı, hükümet yanlılarının meydanın kontrolünü ele geçirdiği belirtildi.
  Reuters'ın görüştüğü bir Bingazi sakini, çatışmalara katılanların Trablus'taki Ebu Salim cezaevinde yatan mahkumların yakınları olduğunu söyledi. Sözkonusu cezaevinde genelde militan İslamcılarla muhaliflerin tutulduğu belirtiliyor.
  Görgü tanığı olaylara 500-600 kişinin karıştığını söyledi.

  38 KİŞİ YARALANDI
  Libya'nın Bingazi kentinde hükümetin istifası talebiyle düzenlenen gösterilerde güvenlik güçleri ve göstericiler arasında çıkan çatışmalarda 38 kişinin yaralandığı bildirildi.
  Bingazi'deki El Cala hastanesinin müdürü Abdülkerim Gubeyli, hafif yaralanan 38 kişinin hastaneye kaldırıldığını belirtti.
  Merkezi Bingazi'de bulunan özel Kuryna televizyonunun internet sitesi göstericilerin elinde silahlar ve molotofkokteylleri bulunduğunu, ayrıca polise taş attıklarını, olayların daha sonra yatıştığını, hükümet yanlılarının meydanın kontrolünü ele geçirdiğini duyurmuştu.
  Site, 10'u polis 14 kişinin yaralandığını bildirmişti.

  KADDAFİ YANLISI GÖSTERİLER
  Bu arada, devlet televizyonunun bir haberinde, bugün ülkenin çeşitli yerlerinde Libya lideri Muammer Kaddafi'ye destek için gösteriler yapıldığı duyuruldu.
  Devlet televizyonu başkent Trablus'taki hükümet yanlılarının gösterisinden görüntüler yayınladı. Görüntülerde gösteriye katılanların Katar'ın El Cezire televizyonu aleyhine slogan attıkları ve televizyonu yalan haber vermekle suçladıkları görüldü.
  Mısır yönetimi, El Cezire'yi devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek aleyhine gösterileri kışkırtıcı haber yapmakla suçlamıştı.

  BİNGAZİ AHALİSİNİN KADDAFİ'YLE HUSUMETİ VAR
  İsyanlara pek rastlanmayan Libya'da, dün gece yüzlerce kişiyle polis ve hükümet yanlıları arasında çatışmaların olduğu Bingazi kenti ahalisinin, Muammer Kaddafi'ye karşı tarihi bir husumeti bulunuyor.
  Bingazi halkının büyük bölümü, Kaddafi 1969'da bir darbeyle iktidara geldiğinde kendisini desteklememişti. O zamandan beri bölge, ülkenin petrol gelirlerinin çoğundan mahrum bırakıldı ve bu da hoşnutsuzluğu derinleştirdi.
  Yasaklı İslamcı örgüte üye olmaktan mahkum yüzlerce kişi geçen sene Ebu Salim cezaevinden salıverildiğinde, bunların çoğu ailelerinin yaşadığı Bingazi'ye gitmişti.
  Ebu Salim cezaevi meselesinin dün geceki olayların başlamasında rolü olabileceği yorumu yapılıyor. Bingazi'de yayınlanan Kuryna gazetesi, dün geceki protestoya katılanların çoğunun cezaevinde akrabalarının bulunduğunu yazdı.

  İSYAN OLUR MU?
  Bölgedeki isyan hareketlerinden etkilenen Libya'nın sürgündeki muhalefet üyeleri, internetteki sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla protestolar tertip etme girişiminde bulundular, ancak hükümet gıda fiyatlarını azaltmak suretiyle protestoları önleyici tedbirler aldı.
  Uzmanlar, Libya'da Tunus ve Mısır'dakine benzer bir çizgide ayaklanmayı pek ihtimal dahilinde görmüyorlar. Hükümetin, hoşnutsuz vatandaşlarını yatıştıracak kadar çok nakit petrol geliri olduğuna dikkat çekiliyor.
  Bunun yanısıra, Libya toplumu aile ve aşiret bağları çerçevesinde düzenlendiği için, Kaddafi'ye karşı bir karşı çıkma durumu olsa bile, bunun sokaklara taşmak yerine perde arkasında olacağı belirtiliyor.
  Ancak Bingazi'nin Libya'nın diğer bölgelerindeki tipik özellikleri taşımadığına dikkat çekiliyor.
  Kaddafi'nin bu kadar uzun zaman iktidarda kalmasının, geçmişte kendisini kurnaz bir siyasi operatör ve usta bir taktikçi olarak göstermesinin payı olabileceği belirtiliyor.
  Libya liderinin en çok kullandığı taktiklerinden birinin, kendisini halk hareketlerinin lideri olarak göstermesi ve sıradan kadın ve erkeklerin destekçisi olarak tasvir etmesi olduğu kaydediliyor.
  Devlet televizyonunun bugün yayınladığı Kaddafi yanlısı gösterilerin de bu taktiğin bir parçası gibi göründüğü belirtiliyor.

  Bahreyn

  BAHREYN'DE PROTESTOLAR SÜRÜYOR
  Bahreyn'in başkenti Manama'daki İnci Meydanında sabahlayan protestocular, siyasi reform talebiyle gösterilerine üçüncü gün de devam ediyor.
  Uluslararası ajansların duyurduğuna göre, binlerce gösterici geceyi meydana kurdukları çadırlarda geçirirken, bazıları dünkü gösterilerde polisle çıkan çatışmada ölen bir kişinin cenazesine katılmak üzere sabah meydandan ayrıldı.
  Tunus ve Mısır'daki halk ayaklanmalarının ardından, Körfez ülkesi Bahreyn'de önceki gün gösteriler başlamıştı.
  Sünni hanedanın yönettiği, nüfusun çoğunluğunun Şii olduğu, ABD'nin 5'inci Filosuna ev sahipliği yapan körfez krallığında göstericiler, 1971'den bu yana görevde olan Başbakan Şeyh Halife bin Sallah el Halife'nin istifasını, siyasi tutukluların salıverilmesini ve yeni anayasa istiyor.
  Öte yandan, Bahreyn İçişleri Bakanı Şeyh Raşid Bin Abdullah El Halife, gösteriler sırasında polisle göstericiler arasında çıkan çatışmalarda 2 kişinin ölümünden ''derin üzüntü duyduğunu'' açıkladı.
  Bakan ''Ulustan, vatandaşlardan ve ölen iki kişinin ailesinden özür diliyoruz, acılarınızı anlıyoruz'' ifadesini kullandı ve polis kuvvetlerini itidalli davranmaya çağırdı.

  Şİİ MUHALEFET ANAYASAL MONARŞİ İSTİYOR
  Bahreyn'de Şii muhalifler anayasal monarşi talebinde bulundu.
  Muhalif lider Şeyh Ali Salman, başbakanın halk tarafından seçilmesine olanak sağlayacak bir ''anayasal monarşi'' istediklerini kaydetti.
  Ulusal İslami Antant Birliği (AENI) lideri olan Şeyh Salman, ''Demokratik bir devlet, halkın hükümeti seçtiği anayasal bir monarşi istiyoruz'' dedi. Şeyh Salman ayrıca din adamlarının yönetimde olduğu İran modeli üzerine kurulu ''dini bir devlet'' istemediklerini ifade etti.
  Tunus ve Mısır'daki halk ayaklanmalarının ardından, Körfez ülkesi Bahreyn'de önceki gün gösteriler başlamıştı.
  Sünni hanedanın yönettiği, nüfusun çoğunluğunun Şii olduğu Bahreyn ABD'nin 5'inci Filosuna ev sahipliği yapıyor.


  Yemen

  YEMEN'DE ÖĞRENCİLER MEYDANDA
  Yemen'in başkenti Sanaa'da yüzlerce üniversite öğrencisi rejim karşıtı sloganlar atarak devlet başkanlığı sarayına doğru yürüyüşe geçti.
  Basın mensupları, Yemenli üniversite öğrencilerinin Mısır'daki halk isyanının baş sloganı olan "Halk rejimin yıkılmasını istiyor" diye bağırdıklarını bildirdiler.
  Yemen'de dördüncü gününe giren gösterilerde, üniversite öğrencileri bir kez daha 32 yıldır iktidarda bulunan Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih rejimine karşı protestolar için okullarından sokağa çıktı.
  Sanaa'da dünkü gösterilerde binlerce gösterici ve Devlet başkanının yandaşı taş ve sopalarla çatışmıştı.

  4 KİŞİ YARALANDI
  Yemen'in başkenti Sana'da iktidar yanlılarıyla hükümet karşıtları arasında çatışmalar sürüyor.
  Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in istifasını isteyen protestocuların Sana Üniversitesinde toplandığı, sopalı Salih yanlılarının protestoculara saldırdığı, protestocuların kaçtığı belirtildi.
  Ayrıca yüzlerce öğrencinin üniversitenin kampüsünden çıkarak gösteriyi yeniden başlatmaya çalıştığı, polisin öğrencilerin kampüsten çıkışlarına izin vermemesi üzerine öğrencilerin hükümet yanlılarına içeriden taş atmaya başladığı kaydedildi.
  Olaylarda dört kişi yaralanırken, gösteriler sırasında biri AP muhabiri, biri El Arabiya televizyonunun kameramanı 3 gazetecinin dövüldüğü de kaydedildi.
  Yemen'in 23 milyon nüfusunun yüzde 40'ının günlük geliri 2 doların altında. Nüfusun üçte biri ise kronik açlık çekiyor.
  Yemen'deki kargaşa tehdidi, 30 yıldan uzun süredir iktidarda olan Devlet Başkanı Salih'in 2013'te görevi bırakma taahhüdü vermesini ve muhalefete diyalog önerisinde bulunmasını sağlamıştı.

  IRAK'TA GIDA VE HİZMET PROTESTOSU
  Irak'ın güneyindeki Kut kentinde, güvenlik güçleriyle yetersiz temel hizmetleri protesto eden göstericiler ardasında çıkan çatışmada ölenlerin sayısı 3'e çıktı.
  Polis ve hastane kaynakları, 3 göstericinin öldüğünü, 15'i polis 30 dolayında kişinin de yaralandığını belirtti.
  Vassit vilayeti sözcüsü, yolsuzluk yapan yetkililerin görevden alınması ve temel hizmetlerin iyileştirilmesini isteyen yaklaşık 2 bin göstericinin hükümet binalarına saldırdığını ve valinin ikametgahını ateşe vermeye çalıştığını söylemişti.
  Valilik binasının çatısındaki keskin nişancıların göstericilere ateş açtığı, 16 yaşındaki bir gencin öldüğü bildirilmişti.

  MISIR'DA PROTESTOLAR SÜRÜYOR
  Mısır'da ordunun uyarısına rağmen işçiler ve halkın protestoları devam ediyor.
  Hüsnü Mübarek'in cuma günü iktidarı bırakmasının ardından, ordunun protesto ve grevlerin ekonominin düzelmesi ve hayatın normale dönmesi çabalarını engellediğini belirterek, protesto ve grevlere son verilmesi uyarısına karşın, Kahire havaalanındaki yüzlerce çalışan daha iyi ücret ve sağlık sigortası için gösteri yaptı.
  Sanayi bölgesi Nil Delta'sında bulunan Mahalle El Kübra kentindeki en büyük tekstil fabrikasının işçileri de ücretlerinin artırılması için greve gitti ve fabrikadaki yolsuzluk iddialarının araştırılması çağrısında bulundu.
  Sahil kenti Port Said de ise yaklaşık 1000 kişi kirli atıklarını yakınlardaki bir göle boşalttığı gerekçesiyle, bir kimya fabrikasının kapatılması için gösteri yaptı.

  MUHALİFLERE "DUR" DİYEN BİRİ ÇIKTI
  Uganda Devlet Başkanı Yoveri Museveni, seçim öncesinde Mısır tarzı isyan etmeye çalışanları hapse atacağını belirtti.
  İktidardaki 25 yıllık süresini uzatması beklenen Museveni, düzenlediği basın toplantısında, Uganda'da, birinin iktidarı ele geçirmek için anayasa dışındaki araçları kullanmasının sözkonusu olmadığını kaydetti ve ''Burada Mısır tarzı bir devrim olmayacak'' dedi.
  Seçim yarışına katılacak olan muhalif Kizza Besigye, partisinin seçim sonrasında aldığı sonuçların resmi sonuçlarla uyuşmaması halinde sokak protestoları yapılması için sık sık çağrıda bulunuyor.
  Gerilla ordusunun başı olarak 1986'da iktidara gelen Museveni, 5 yıl daha iktidarda kalmak için Besigye ve diğer muhalif rakipleri ile seçimde yarışacak. Seçim kampanyasında rap tarzı şarkıyla Ugandalı gençlerin ilgisini çekmeye çalışan Museveni, 5 yılın sonunda Uganda'nın orta gelir düzeyinde bir ülke olacağını savunuyor.
  Ugandalılar 18 Şubat cuma günü devlet başkanlığı ve parlamento seçimleri için sandık başına gidecek.
  AA

 2. #2
  Aranan Üye Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Oct 2010
  Mesajlar
  1.510
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  42345006

  Tanımlı Ce: Ortadoğu'da meydanlar karıştı.

  İran'da patlamaya hazır. Yakında oradada birşey olursa şaşırmam.

 3. #3
  Onursal Üye tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Aug 2007
  Bulunduğu Yer
  Kıskanılanlar Bölgesi.
  Mesajlar
  3.393
  Blog Yazıları
  44
  Tecrübe Puanı
  92546722

  Tanımlı Ce: Ortadoğu'da meydanlar karıştı.

  İranda birşeyler olması amerikayı sevindirir.Amerika'nın şuanda tek söz geçiremediği ülke İran'dı,bencede oradada birşey olacak gibi geliyor.

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Ortadoğu'ya açılıyor
  By NoBoDyS in forum Magazin Haberleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-07-2012, 12:08
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-24-2008, 11:32
 3. Özlem Tekin Adresler Karıştı ( Adresler Karıştı )
  By NoBoDyS in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-11-2008, 18:18
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-08-2008, 08:15
 5. Gül'ün 'meydanlar' mesajı
  By Hüzün in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-10-2007, 12:09

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375