+ Konu Cevapla
1 den 4´e kadar. Toplam 4 Sayfa bulundu

Libya Karıştı, Libya İsyanı, Libyada Kan Gövdeyi Götürüyor

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  Libya Karıştı, Libya İsyanı, Libyada Kan Gövdeyi Götürüyor Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Aranan Üye Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Oct 2010
  Mesajlar
  1.510
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  42345006

  Tanımlı Libya Karıştı, Libya İsyanı, Libyada Kan Gövdeyi Götürüyor

  Tunus'ta başlayan Mısır'da Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in görevini bırakmasıyla sonuçlanan yönetim karşıtı gösterilerin sıçradığı Libya'da geçen çarşambadan bu yana yapılan gösterilerde 84 kişinin öldüğü belirtiliyor.

  Merkezi New York'ta bulunan İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), hastane çalışanları ve görgü tanıklarına dayanarak, olaylarda 84 kişinin öldüğü tahminini bildirdi.

  Uluslararası Af Örgütü, medya ve internete kısıtlamaların uygulanması nedeniyle kesin rakamlar tespit edilememesine rağmen 35'i dün olayların merkezi Bingazi'de, 46 kişinin öldüğünü açıklamıştı.

  Ortadoğu'da yer yerinden oynuyor!

  CEMAHİRİYE SİSTEMİ
  Uzun yıllar İngiliz ve Fransız idaresinde kaldıktan sonra 1951'de bağımsızlığını kazanan Libya, doğrudan halk yönetimi anlamına gelen Cemahiriye sistemiyle yönetiliyor.

  "Devrim Lideri" unvanını taşıyan Muammer Kaddafi, 1976'da yayımladığı; İslami ülküler, sosyalizm ve Arap milliyetçiliğinin harmanlandığı, siyasi partiler ve temsili demokrasiyi reddeden "Yeşil Kitabı"nı temel olarak alarak, halkın görüşlerini halk komiteleri ve genel halk kongresi aracılığıyla sunabilmesine olanak tanıyan "Cemahiriye Sistemi"ne 2 Mart 1977'de geçti.

  Libya lideri, ülkenin adını da Libya Arap Halk Sosyalist Cemahiriyesi olarak değiştirdi.

  Muammer Ebu Minyar El Kaddafi 1969'da yüzbaşıyken Kral İdris'e karşı yaptığı ihtilalden sonra albaylığa terfi etti. Kaddafi, ihtilalden sonra Devrim Komuta Konseyi Başkanı oldu. Bir yıl sonra da Başbakanlığı ve Savunma Bakanlığını da üstlendi.

  Libya'da 1971 yılında, tek siyasi parti olan Arap Sosyalist Partisinin kurulmasından sonra 1972'de başbakanlığı devreden Kaddafi, 1976 yılında kendini devlet başkanı ilan etti.

  1977'de Cemahiriye sistemine geçtikten sonra, 1979'da tüm görevlerinden istifa ederek kendini sade bir vatandaş ilan eden Kaddafi 1981'den bu yana Silahlı Kuvvetler Yüksek Komutanı unvanını taşıyor.

  1986 yılında ise ülkenin adına "büyük" sıfatı eklenerek Libya Büyük Sosyalist Arap Halk Cemahiriyesi oldu.

  Libya lideri, 1992'de ülkeyi her biri ayrı bütçeye, yasama ve yürütme güçlerine sahip binden fazla yerel idareye ayırdı. Yerel idareler ve kongreler, Kaddafi'nin üyelerini özel olarak seçtiği Devrim Komitelerince denetleniyor.

  Kaddafi, gerçek demokrasi olarak adlandırdığı cemahiriye sisteminin, "sahte parlamentarizm ve batı demokrasisinden çok daha başarılı ve demokratik olduğu" görüşünü savunuyor.

  Doğusunda Mısır, güneyinde Çad ve Nijer, batısında Cezayir ve Tunus, kuzeyinde de Akdeniz'e sınırı bulunan Libya'nın 6,5 milyon dolayındaki nüfusunun yüzde 90 kadarını Araplar oluşturuyor.

  DAVUTOĞLU: VATANDAŞIMIZIN GÜVENLİĞİ İÇİN HAREKETE GEÇTİK
  Bu arada Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Libya'daki gelişmelerle ilgili olarak, "Libya'da çok yoğun bir vatandaş kitlemiz var. Onların güvenliği ve gerektiğinde Türkiye'ye intikali konusunda çalışmaları başlatmış durumdayız" dedi.

  Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de gazetecilere açıklamada bulunan Davutoğlu, BM'nin en az gelişmiş ülkeler toplantısının Mayıs ayında Türkiye'de yapılacağını hatırlatarak, Hindistan ve Nepal'de bu konuda temaslarda bulunduğunu söyledi. Davutoğlu, "Biz bu zirvede uluslararası ekonomik sistemde adaletli ve eşit dağılımı öne çıkaracak, yeni bir uluslararası düzen konusunu işlemek üzere hazırlık yapıyoruz" dedi

  Yeni Delhi'deki "Güney-Güney İşbirliği" toplantısında bu konuları ele aldıkları söyleyen Davutoğlu, toplantı dışında da birçok Afrika ülkesinin dışişleri bakanlarıyla ikili konuşma fırsatı bulunduğunu ifade etti.

  Hindistan'da bulunduğu sürede Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, AB'nin genişlemeden sorumlu komiseri Stefan Fülle ve Bulgaristan Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov ile telefonla görüşme imkanı bulduğunu belirten Davutoğlu pazartesi günü de Tunus'a gideceğini hatırlattı.

  Ortadoğu'daki olayların Tunus'ta başladığını vurgulayan Davutoğlu, "Tunus'ta sağlıklı bir geçiş olursa bunun diğer ülkelere de olumlu etki yapacağına inanıyoruz. Tabii her ülkenin özel şartları var ama bölgenin ihtiyaç hissettiği en temel husus demokratik geçiş süreciyle ilgili olumlu haber almak" diye konuştu.

  Gelecek hafta AB Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın bir toplantı girişimi olduğunu belirten Davutoğlu, Brüksel'de yapılacak toplantıda AB ile bu konuları ele alacaklarını bildirdi.

  Gazetecilerin Libya'daki gelişmeleri sorması üzerine Davutoğlu, Libya'da büyükelçilik ve başkonsoloslukla sürekli temas halinde olduklarını anlatarak, şunları söyledi:

  "Son iki gün içinde Libya'da olaylar süratle yayılmaya başladı. Biz şirketlerimizi bulundukları şehir ve bölgelerle ilgili çok yakın takip ediyoruz. İhtiyaç olması halinde ki olacak gibi görünüyor yine Tunus'takine ve Mısır'dakine benzer şekilde bir tahliye çalışması yürütmek durumunda kalabiliriz. Çünkü birçok şehirde ciddi bir kamu düzeni sorunu var."

  Libya ile Türkiye'nin eskiye dayanan dostluk ilişkisi olduğunu vurgulayan Davutoğlu, Libya'nın güveni ve huzurunun büyük önem taşıdığını belirtti.

  Davutoğlu, "Libya'da çok yoğun bir vatandaş kitlemiz var. Onların güvenliği ve gerektiğinde Türkiye ile intikali konusunda da çalışmaları başlatmış durumdayız. Dün gece bu konuda gerekli talimatları verdim. Bu ihtiyacın hasıl olması durumunda, ki muhtemelen bugünden itibaren tahliyeyle ilgili çalışmaları başlatacağız" dedi.

  Hindistanlı gazetecilerin Türkiye modelinin Ortadoğu'ya model olarak gösterilmesini sorması üzerine de Davutoğlu, Ortadoğu'daki halkların Türkiye'yle ortak bir tarihi paylaştıklarını, onların barış ve refahının Türkiye için de önemli olduğunu söyledi.

  Ortadoğu halklarının barışçı isteklerinin dikkate alınmasını ve barışçı bir geçiş süreci olacağını umduklarını belirten Davutoğlu, bölgede kaos istemediklerini dile getirdi.

  Davutoğlu, "Türkiye deneyimi bazı Arap entelektüeli ve gözlemcileri tarafından başarı hikayesi olarak görülüyor. Eğer bu deneyim kardeş ülkeler için iyi bir örnek olarak görülürse büyük katkı sağlamaktan memnun oluruz. Ama her ülkenin kendi karakteristiği vardır" diye konuştu.

  İNTERNET KAPATILDI
  Libya, tıpkı Mısır'da olduğu gibi çareyi interneti kapatmakta arıyor! Ülke cuma günü geç saatlerde protestoların genişlemesini önlemek için interneti kapattı. Libya ayrıca, facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerini de teker teker kapatıyor. Huffington Post'un haberine göre ülke ayırca El Cezire'nin sitesine erişimi engelledi. İntenet ortoritesi Renesys de internet erişiminin kapatıldığını doğruladı.

  AA
  haberturk

 2. #2
  Aranan Üye Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Oct 2010
  Mesajlar
  1.510
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  42345006

  Tanımlı Ce: Libya Karıştı, Libya İsyanı, Libyada Kan Gövdeyi Götürüyor

  Yönetim karşıtı gösterilerin yapıldığı ve şu ana kadar 84 kişinin hayatını kaybettiği Libya'da çalışan Türk inşaat işçilerinin yakınları, sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla haber alabiliyor.

  Muğla'nın Marmaris ilçesinde yaşayan günlük bir gazetenin sahibi Temel Irmak, olayların yaşandığı El Bayda kentinde inşaatlarda çalışan çok sayıda akrabasının olduğunu ve hayatlarından endişe ettiklerini söyledi.

  Çok sayıda kişinin öldüğü kentteki yakınlarıyla sosyal paylaşık sitesi ''facebook'' aracılığıyla haberleşebildiklerini belirten Irmak, ''İnternet üzerinden konuştuğum Murat Almaz isimli inşaat işçisi akrabam, çok zor durumda olduklarını ve çalıştıkları inşaat şirketinin şantiyesinin basıldığını söyledi. O bölgede yaklaşık 100 Türk çalışıyor ve bunların yarısına yakını Samsun'dan giden akrabalarım. Görüştüğüm akrabalarım can güvenlikleri olmadığını ve ölü sayısının yüzden fazla olduğunu söylüyor'' dedi.

  Bu arada, Irmak ile uydu aracılığıyla internetten konuşan Almaz, ''Akşam bizim şantiyeyi bastılar. Arabaları, bilgisayarları topladılar. İnternet ke**** sadece şirketin uydu telefonu bağlantısı üzerinden iletişim kurabiliyoruz. Konsolosluğu arayamıyoruz'' bilgisini aktardı.

  Dışişleri Bakanlığının, Libya'daki Türklerin Türkiye'ye intikali için çalışma başlattığı bildirilmişti.
  haberturk

 3. #3
  Aranan Üye Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Oct 2010
  Mesajlar
  1.510
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  42345006

  Tanımlı Ce: Libya Karıştı, Libya İsyanı, Libyada Kan Gövdeyi Götürüyor

  Libya’da isyancılar, Bingazi ve Derne kentlerinde faaliyet gösteren Özaltın, Mesa, System ve Arsel firmalarının şantiyelerini yağmaladı. 40 milyon doları aşan zarar oluşurken, şirketler çalışanlarını en kısa zamanda Türkiye’ye gönderebilmek için harekete geçti.

  HT EKONOMİ / MENEKŞE ATASELİM / ÜNSAL EREKE

  16 Şubat’tan bu yana ülkeyi 42 yıldır yöneten Muammer Kaddafi’ye karşı gösterilerin düzenlendiği Libya’daki isyan ateşi Türk firmalarını da sarsmaya başladı. Önceki gece Bingazi ve Derne kentlerinde faaliyet gösteren Özaltın, Mesa, System ve Arsel firmalarının şantiyeleri yağmalandı. 40 milyon doları aşan zarar oluşurken, şirketler güvenli noktalara taşıdıkları çalışanlarını en kısa zamanda Bingazi üzerinden Türkiye’ye gönderebilmek için harekete geçti. Ancak aradaki mesafenin güvenli şekilde kat edilmesi de önemli bir sorun teşkil etti. Uçak olmazsa şirketler gemi ile çalışanlarını yollayacak.

  TAHLİYE BAŞLADI

  Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı da Türk vatandaşlarının tahliyesi için harekete geçti. Türk Hava Yolları (THY) ilk etapta 4 uçağını Türkiye’ye dönmek isteyen Türkleri getirmek üzere Bingazi’ye yolladı. Air Libya Havayolları ile işbirliği içerisinde bulunan Türk uçak şirketi Tailwind de iki uçak gönderdi. Türk müteahhitlerinin yeniden inşasını üstelendiği Libya’daki isyandan en çok inşaat şirketleri zarar gördü. Mesa Mesken’in Derne’deki 200 milyon dolarlık üniversite şantiyesi tamamen yakıldı. Ülkede altı şantiyesi bulunan Arsel İnşaat’ın da Almarj’daki konut şantiyesinin çadır ve depoları talan edildi. System İnşaat’ın Bingazi’deki şantiyelerinde ise herhangi bir zarar oluşmadı. Derne’de 1 milyar dolarlık altyapı projesi üstlenen Özaltın Holding’in şantiyesinin tamamı ise yakıldı.

  Özaltın Holding’in Yönetim Kurulu Üyesi Nurettin Özaltın, önceki gece muhalif grupların şantiyeyi bastıklarını belirtti. Özaltın “Binalarımız ve iş makinelerimiz yakıldı. İşçilerimiz canlarını zor kurtarmış. 200’ü Türk 700’e yakın çalışanımız bulunuyordu” dedi. Özaltın zararlarının 20 milyon dolar olduğunu hesapladıklarını söyledi.

  ‘Ümidimiz karmaşanın bitmesi’

  Çeşitli temaslarda bulunmak için Brüksel’e gelen Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Libya ile yoğun temas içinde bulunduğunu söyledi. Türkiye’ye dönmek isteyenlerin tahliyesi için harekete geçildiğini aktaran Çağlayan olayların tamamını Libya’ya mal etmenin doğru olmayacağını ifade etti. Çağlayan, ‘’Ümidimiz karmaşanın bir an önce bitip normal yaşama dönülmesi, buradaki firmalarımızın, vatandaşlarımızın, can ve mal güvenliklerinin sağlanmasıdır’’ diye konuştu

  ‘Kimsenin burnu kanamadı’

  Arsel İnşaat Ortağı Mendost Dirlik de “Ülkede 6 şantiyemiz var. 4’ü Almarj’da, 1’i Derne’de 1’i de Bingazi’de. Dün (önceki) gece 02.00’de basmışlar şantiyeleri ve yakıp yıkmışlar. Ama hepsinde zarar yok. Toplam bin 700 çalışanımız vardı, 300’ü Türk. Hepsini Bingazi’de güvenli bir yere topladık. Gruplar halinde Türkiye’ye taşıyacağız. 5 milyon dolar zararımız var. Devlet bu zararı tazmin edecektir. En sevindirici tarafı işçilerden hiçbirinin burnunun kanamaması” dedi.

  ‘Araplar bize evlerini açtı, minnettarız’

  Derne’deki Arapların çalışanlarına evlerini açtığını dile getiren Nurettin Özaltın, “Kendilerine minnettarız ama işçilerimizi Türkiye’ye nasıl getireceğimizin yollarını arıyoruz. Derne’den Bingazi Havaalanı 250 kilometre. Arada 3 muhalif şehir var. Buradan geçişler için muhalif gruplarla görüşüyoruz. Eğer olmazsa riske girmeyip gemiyle çalışanlarımızı getireceğiz” dedi. Yaralı veya ölü olmamasından teselli bulduklarını ifade eden Özaltın “1 milyar dolarlık işimizi 1 yıl önce aldık, işe ancak ağır bürokrasi nedeniyle 5-6 ay önce başlayabildik. 4 yılda bitirmeyi öngörüyorduk. Ancak yeniden başlamak 5-6 ayımızı alır” dedi.

  System İnşaat İK Müdürü Ayça Cansın: Zararımız yok ama önlem olarak tüm ekibi topladık

  System İnşaat İK Müdürü Ayça Cansın, saldırılara karşı önlem olarak tüm ekibi bir araya topladıklarını söyledi. Cansın şöyle konuştu: “2 ayrı üniversite şantiyemiz vardı. Bingazi’de olmamıza rağmen şantiyelerimizde zarar yok. Yine de önlem olarak tüm ekibi bir araya topladık; bu akşam (dün) Türkiye’ye taşıyacağız. 500 kişilik ekibin 350’si Türk. Bir ekibi makine parkını korumaları için bırakacağız. Konsolosluk da koruma sağlamak için uğraşıyor.”

  ‘Türklerin 5 milyar dolarlık taahhüdü var’

  Türk Libya İş Konseyi Başkanı Ersin Takla, Türk şirketlerinin Libya’daki üstlendikleri taahhüt işlerinin toplamının 5 milyar dolar olduğunu ifade etti. Kendisine ait TML İnşaat şirketinin Beyda şehrindeki şantiyesine de saldırı yapıldığını, araç ve ofislerinin yağmalandığını anlatan Takla şunları kaydetti: “Şu anda 220 kişilik Türk çalışan grubumuzu bir an önce ülkemize ulaştırmaya yoğunlaştık. Önümüzdeki dönemde işlerimizi burada yürütüp yürütemeyeceğimiz konusunda henüz net bir görüşümüz yok. Ancak otoritenin olmadığı yerde Türk şirketleri olarak devam etmemiz zor olacaktır.”

  Mesa Mesken Sanayi Genel Müdürü Can Aynagöz: 15 milyon $ zararımız var, tazmin edilmeli

  “Derne’de 200 milyon dolarlık üniversite şantiyemiz vardı. Bu tesisler saldırıya uğradı ve tamamen yakıldı. 470 personelimiz vardı; bunların 220’si Türk. Her birini şehirde güvenli noktalara taşıdık. En kısa zamanda da Türkiye’ye gelmelerini sağlamaya çalışıyoruz. THY uçak gönderecek; fakat Derne’de küçük bir havalimanı var. O da şu anda kullanılamıyor; işgal altında. İşçileri güvenli biçimde karayoluyla Bingazi’ye getirmemiz gerekiyor. Henüz tam bir hesap yapmadık ama 10-15 milyon dolarlık bir zararımız var. Neticede bu işler devlet ihalesiyle alınmış işler. En kısa zamanda devlet otoriteleriyle konuşacağız. İşe devam edip etmeyeceğimize yapacağımız değerlendirmeden sonra karar vereceğiz. Şantiyemizde hiçbir tesis kalmadı. Çok üzgünüz. Zararın tazminini tabii talep edeceğiz.”

  İnternet kesildi, Türk işçiler uydu telefonu ile haberleşiyor

  Tunus ve Mısır’da olduğu gibi Libya’da da isyanlar nedeniyle internet erişimi kesildi. Muğla’nın Marmaris İlçesi’nde yaşayan günlük bir gazetenin sahibi Temel Irmak, olayların yaşandığı kentlerden El Bayda’da inşaatlarda çalışan yakınlarıyla sosyal paylaşım sitesi ‘’Facebook’’ aracılığıyla haberleşebildiklerini belirtti. Libya’da yaşayan Türkler ve yakınları yaşadıklarını internet kesilene kadar Twitter’da da takipçileriyle paylaştı. Bu tweet’lerden bazıları şöyleydi:
  yusufalioglu: Ablamın çalıştığı şantiyede ‘Dışarıya çıkmayın’ anonsu yapılmış
  barbarosozdemir: Yollar kapalı, yakında erzak su gelmeyecek. Kuyuyu terk etme kararı çıkabilir.
  barbarosozdemir: Gelmez olsaydım. Mısır’dan yırttıydım. Buradan kaçamadım.
  NeclaSanli: Kızım Libya’da. Hem de olayların yoğun olduğu Bingazi’de. haberleşme yok. Ruh halimi düşünün.

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu: Tahliye için gerekli çalışmaları başlattık

  Libya’daki çatışmalar Türkiye’yi harekete geçirdi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Libya’da çok yoğun bir vatandaş kitlemiz var. Onların güvenliği ve gerektiğinde Türkiye’ye intikali konusunda çalışmaları başlatmış durumdayız” dedi. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, dün Hindistan’nın başkenti Yeni Delhi’de Libya ile ilgili yaptığı açıklamada, şöyle konuştu: “Son iki gün içinde Libya’da olaylar süratle yayılmaya başladı. Biz şirketlerimizi bulundukları şehir ve bölgelerle ilgili çok yakın takip ediyoruz. Birçok şehirde ciddi bir kamu düzeni sorunu var. Libya’da çok yoğun bir vatandaş kitlemiz var. Onların güvenliği ve gerektiğinde Türkiye ile intikali konusunda da çalışmaları başlatmış durumdayız. Gerekli talimatları verdim. Bugünden itibaren tahliyeyle ilgili çalışmaları başlatacağız.”

  haberturk

 4. #4
  Süper Üye Emregu Baktabul'un Çılgını Emregu Baktabul'un Çılgını Emregu Baktabul'un Çılgını Emregu Baktabul'un Çılgını Emregu Baktabul'un Çılgını Emregu Baktabul'un Çılgını Emregu Baktabul'un Çılgını Emregu Baktabul'un Çılgını Emregu Baktabul'un Çılgını Emregu Baktabul'un Çılgını Emregu Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Feb 2011
  Mesajlar
  373
  Blog Yazıları
  7
  Tecrübe Puanı
  1490941

  Tanımlı Ce: Libya Karıştı, Libya İsyanı, Libyada Kan Gövdeyi Götürüyor

  başbakan kaddafiden aldığı onur ödülünü hemen iade etmeli.

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Libya'ya yeni operasyon
  By KARLALESİ in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-27-2011, 23:52
 2. İKT'de gündem Libya
  By Kaileena in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-09-2011, 09:47
 3. BM'den Libya kararı
  By Kaileena in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-02-2011, 08:29
 4. Hükümetten TSK'ya Libya talimatı
  By KinSize in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-25-2011, 16:45
 5. Libya'da jet düştü
  By кıνıяcıк in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-24-2011, 10:29

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375