Yeni Zelanda'da umutlar tükeniyor

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentindeki arama-kurtarma çalışmalarının şefi, 148 kişinin ölümüne ve 50'den fazla kişinin kaybolmasına yol açan depremden altı gün sonra enkaz altında canlı bulma şansının artık çok azaldığını söyledi.

Arama-kurtarma ve itfaiye çalışmalarının sorumlusu Jim Stuart-Black, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Enkaz altında hala canlı birilerini bulabilmemiz, kuşkusuz pek olanaklı görünmüyor. Bunu bugün ailelere de ilettim. Çalıştığımız enkazlarda canlı birini bulmak mucize olur" dedi.

Christchurch'te enkaz altından canlı olarak çıkarılan son kişiye, depremden bir gün sonra, Çarşamba günü ulaşılmıştı.

Depremin 148 kurbanından ilki, kentte geçen Eylülde meydana gelen ve can kaybının yaşanmadığı ilk depremden hemen sonra doğan 5 aylık bebek Baxtor Gowaland de bugün toprağa verildi. Törene aralarında kurtarma ekiplerinin de bulunduğu yüzlerce kişi katıldı.

Morgda bulunan 147 cenazenin bir bölümünün ise binaların yıkılmasının yol açtığı ağır yara ve ezilmeler nedeniyle kimliği belirlenemiyor.

Christchurch kentinde bugün beklenen şiddetli fırtınanın arama ve kurtarma çalışmalarını bir süreliğine aksatabileceği belirtiliyor.

Artçı yer sarsıntıları da sürüyor.

AA