Geçici hükümet ve ordu tamam hedef Trablus

Libyalı muhalifler, ülkenin ikinci büyük kenti Bingazi'de geçici bir hükümet kurarak üç ay içinde seçimlere gideceklerini duyurdu.


Libya lideri Muammer Kaddafi'nin saflarını terk ederek muhaliflerin yanına geçen ordu komutanları da eski asker ve sivil güçlerden oluşan küçük bir birlik oluşturduklarını, başkent Trablus'u düşürmek için harekete geçtiklerini belirtti. Muhalifler, Trablus'a en yakın şehir olan Zaviye'de ise kontrolü dün ele geçirdi. Şiddetli çatışmaların yaşandığı Trablus'a 50 kilometre mesafedeki 200 bin nüfuslu kentte Kaddafi'nin bayrakları kaldırılarak Kral İdris döneminin bayrağı asıldı.

Libya eski Adalet Bakanı Mustafa Muhammed Abdulcelil başkanlığında Bingazi'de kurulan geçici hükümetin üç ay içinde seçimlere gideceği duyuruldu. Geçici hükümete ülkenin yurtdışındaki misyonlarının da destek verdiği öne sürülüyor. Kaddafi güçlerinden temizlenen ülkenin doğusundaki kent komiteleri tarafından atanan Abdulcelil, geçtiğimiz pazartesi günü görevinden istifa ederek muhaliflerin saflarına geçtiğini duyurmuştu. Abdulcelil, Trablus kurtulana kadar Bingazi'nin merkezleri olacağını da vurguladı. Direnişini sürdüren Kaddafi'nin ise taraftarlarına silah dağıttığı ve sonuna kadar koltuğunu terk etmeyeceğini söylediği belirtiliyor.

Muhalif güçlerin komutanlarından General Ahmet Gatrani, oluşturdukları küçük çaplı gücün Trablus'un dış mahallelerine kadar ilerlediğini, Kaddafi rejimini devirmek için kararlı olduklarını söylüyor. Kente girmenin çok riskli olduğunu da ifade eden Gatrani, Kaddafi'nin getirttiği Afrikalı paralı askerlerin herkesin üzerine ateş ettiğini belirtiyor. Gatrani, cuma günü Bingazi'den Trablus'taki muhalifleri desteklemek için yola çıkan 22 kişinin Kaddafi kabilesinin kontrolündeki Sirte kentinden geçerken yakalanarak idam edildiklerini, bu durumun da Kaddafi'nin kan dökmeye ne kadar hazır olduğunu gösterdiğini ifade etti. Ülkede muhaliflerin kontrolündeki kentlerde gıda sıkıntısı yaşanmazken, Kaddafi'nin son kalesi Trablus'ta ise halkın gıda malzemeleri almak için uzun kuyruklar oluşturduğu, marketlerdeki rafların tamamen boş olduğu belirtiliyor.

Onur Çoban
ZAMAN