ABD savaş gemileri Libya yolunda

Mısırlı yetkililer, iki ABD amfibi saldırı gemisinin, Akdeniz'e geçmek üzere Kızıldeniz yönünden Süveyş Kanalı'na gireceğini açıkladı.

Amerikan Savunma Bakanlığından isminin açıklanmasını istemeyen yetkililer, Kızıldeniz'den gelen ve Süveyş Kanalı'na girmeye hazırlanan helikopter gemisi USS Kearsarge'a iki savaş gemisinin eşlik ettiğini belirttiler.

800 deniz piyadesinin yanı sıra bir helikopter filosu ve tıbbi merkez taşıyan Amerikan savaş gemisinin amfibi kapasitesiyle askeri olduğu kadar insani operasyonların da yürütülebileceği kaydedildi.

Uzmanlara göre, Libya açıklarında sembolik bir güç gösterisi, Kaddafi üzerindeki baskıyı arttırabilir. Askeri yetkililer, Libya yakınına deniz ve hava gücü gönderilmesinin hafife alınacak bir hareket olmadığının da altını çiziyorlar.

Libya hava sahasında bir uçuş yasağı oluşturulması durumunda avcı uçakları taşıyan Amerikan uçak gemisi USS Enterprise de gerektiğinde bölgeye gönderilebilir.

Navyinternetsitesine göre, USS Enterprise, şu anda Kızıldeniz'de bulunuyor.

ABD SAVAŞ GEMİLERİ SABAH SÜVEYŞ'İ GEÇEREK AKDENİZ'E ÇIKACAK
Mısırlı yetkililer, iki ABD amfibi saldırı gemisinin, Akdeniz'e geçmek üzere Kızıldeniz yönünden Süveyş Kanalı'na gireceğini açıkladı.

Adı açıklanmayan Mısırlı bir yetkilinin verdiği bilgiye göre, gemiler sabah TSİ 05.30'da Süveyş Kanalı'na girecek.

Yetkili, gemilerin 2 bin deniz piyadesi taşıyan USS Kearsarge ile USS Ponce olduğunu belirtti.

ABD dünkü açıklamasında, bölgedeki deniz ve hava kuvvetlerini yeniden konuşlandırdığını ve Libya'ya yakınlaştırdığını bildirmişti.

ABD Savunma Bakanlığından isminin açıklanmasını istemeyen yetkililer ise, ''helikopter gemisi USS Kearsarge'ın Kızıldeniz'den Süveyş Kanalı'na gireceğini ve bu gemiye iki savaş gemisinin eşlik ettiğini'' belirtmişlerdi.

ABD SAVUNMA BAKANI ROBERT GATES: -''İKİ AMFİBİ SALDIRI GEMİSİ VE YÜZLERCE DENİZ PİYADESİNİ AKDENİZ'E GÖNDERİYORUZ. GEREKİRSE TAHLİYELERE VE İNSANİ YARDIMA DESTEK OLACAKLAR'' -''HERHANGİ BİR ASKERİ SEÇENEĞİN BÖLGEDE ÇOK BÜYÜK SONUÇLARI OLUR''

ABD Savunma Bakanı Robert Gates, ''İki amfibi saldırı gemisini ve yüzlerce deniz piyadesini Akdeniz'e gönderiyoruz. Gerekirse tahliyelere ve insani yardıma destek olacaklar'' dedi.

Washington'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gates, bu güçlerin gerekirse Libya ile ilgili tahliye ve insani yardım çalışmalarına destek olacaklarını söyledi. Gates, herhangi bir askeri seçeneğin çok dikkatle belirlenmesi gerektiğini, çünkü böyle bir yöntemin hem bölgede, hem de ABD ordusunda ve ABD ordusunun Afganistan'da şu anda üstlenmiş olduğu görevler üzerinde ''çok büyük sonuçlarının olacağını'' ifade etti.

ABDGenelkurmayBaşkanı Mike Mullen de Libya ile ilgili bütün seçenekleri değerlendirmekte olduklarını ancak henüz, verilmiş bir karar bulunmadığını belirtti.AA