Tunus'ta mutlu son - Foto

Tunus'ta hükümet karşıtlarının yaklaşık iki haftadır süren oturma eylemi sona erdi.

İlgili Foto Galeri

Başkent Tunus'taki tarihi Kazba (Kasbah) Meydanı'nda oturma eylemi düzenleyen çok sayıda genç, dün geçici Cumhurbaşkanı Fuad Mebazaa'nın, bugün ise geçici hükümetin Başbakanı Beci Kaid Essebsi'nin açıklamalarının ardından eylemlerini sona erdirme kararı aldı.


Cuma namazının ardından meydanda kutlama yapan eylemciler, kurdukları çadırları tek tek kaldırdı. Tunus milli marşını okuyan kalabalık, birbirlerini kutladı. Meydandaki duvara yazılan hükümet aleyhtarı yazıların önünde hatıra fotoğrafı da çektiren eylemcilerin meydanı süpürdükleri de gözlendi. Çadırların kaldırılmasının ardından biriken çöpler özellikle oturma eylemine katılan kadınlar tarafından toplandı. Bazı eylemcilerin meydandaki Başbakanlık binasını koruyan askerlerle de fotoğraf çektirdiği görüldü. Eylemin sona ermesinin ardından bazı eylemciler, kendileri için getirilen otobüslere binerek yaşadıkları kentlere döndü.

Yaklaşık iki haftalık protestonun ardından alandan ayrılan protestoculardan bazıları, AA muhabirine yaptıkları açıklamada, oturma eylemiyle isteklerinin birçoğunu elde ettiklerini söyledi.Seçimle belirlenecek kurucu meclisle ülkeye daha fazla demokrasinin geleceğini vurgulayan eylemciler, kendi ülkelerinde de artık demokratik atmosferin hissedileceğini belirtti. Bazı eylemciler ise eski bakanların yeniden göreve gelmesi durumunda tekrar sokaklara çıkacaklarını söyledi.

Geçici Cumhurbaşkanı Mebazaa, yeni anayasayı hazırlayacak kurucu meclis seçiminin 24 Temmuz'da yapılacağını, Başbakan Essebsi ise eski hükümetten hiç kimsenin kurulacak yeni hükümette yer almayacağını belirtmişti.AA