Libya'nın başkenti Trablus'un batısında muhaliflerin kontrolündeki Zaviye kenti rejim yanlısı güçlerin kuşatması altına alındı..
Kent sakinleri, bu sabah Zaviye'yi ele geçirmeye çalışan rejim yanlılarının kenti kuşatma altına aldığını belirttiler.

ZAVİYE'DEKİ ÇATIŞMADA ÇOĞU SİVİL EN AZ 30 KİŞİ ÖLDÜ

Libya'nın başkenti Trablus'un batısında muhaliflerin kontrolündeki Zaviye'de bugün çıkan çatışmada çoğu sivil en az 30 kişi öldü.

Zaviye'nin merkezindeki bir kliniğin yöneticisi, Reuters ajansına yaptığı açıklamada, bugün kentte muhaliflerle Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı güçler arasında çıkan çatışmada çoğu sivil en az 30 kişinin öldüğünü söyledi.

Yetkili, ölü sayının artmasından endişe edildiğini de kaydetti.
Paralı askerlerin, çocuklar dahil evlerinden çıkma cesareti gösteren herkese ateş açtığını söyleyen doktor, hastanede tüm tıbbi gereçlerin eksik olduğunu, yardıma ihtiyaçları bulunduğunu söyledi.

RAS LANUF YENİDEN MUHALİFLERİN ELİNDE, ÇATIŞMALARDA EN AZ 8 ÖLÜ


Libya'nın doğusundaki stratejik petrol bölgesi Ras Lanuf, yeniden muhaliflerin eline geçti. Çatışmalarda en az 8 kişi öldü. Zaviye'de savunma hattını yaran Kaddafi'ye bağlı güçlerin evlere ateş açtığı öne sürülüyor.
Muhalifler, Ras Lanuf'u şiddetli çatışmalardan sonra yeniden ele geçirdiklerini belirterek, Kaddafi güçlerinin Zaviye kentine saldırısını da geri püskürttüklerini açıkladılar.
Ras Lanuf'ta dün çıkan çatışmalarda da en az 8 kişinin öldüğü bildirildi.

ECDEBİYE'DE DE KAYIPLAR VAR
Ecdebiye kentindeki hastane yetkilileri, çatışmalarda 20'den fazla kişinin de yaralandığını belirttiler.
Bingazi'deki hastanelerin yetkilileri de direnişin kalesi olan kent yakınlarındaki bir mühimmat deposunda dün meydana gelen iki ayrı patlamada en az 27 kişinin öldüğünü, onlarca kişinin yaralandığını açıkladılar.
Direnişçiler tarafından kurulan Ulusal Konsey'in sözcüsü Mustafa Geriyani de patlamaların sabotaj mı, kaza mı, yoksa hava saldırısından mı kaynaklandığını kimsenin bilmediğini belirterek, patlamalar sırasında içerde 40 kadar kişinin bulunduğunu, bu nedenle ölü sayısının artabileceğini sözlerine ekledi.


ZAVİYE'DE ÇATIŞMA
Kaddafi güçlerinin, muhaliflerin savunma hatlarını ağır havan topu, topçu ve makineli tüfek ateşiyle aşarak başkent Trablus'un 50 kilometre batısındaki Zaviye kentine girdiklerini kaydeden görgü tanıkları, yer yer yangınların çıktığı kentte, halen makineli tüfek ve patlama seslerinin duyulduğunu bildirdi.
Muhalifler, Muammer Kaddafi'ye bağlı güçlerin yoğun ateşi karşısında kentin daha iç kesimlerinde mevzilenmek için çekildiklerini bildirdi.
Açıklamada bulunan muhalif savaşçılardan biri ''Kaddafi güçleriyle sokaklarda çarpışacağız. Kaddafi iktidarda kaldığı sürece teslim olmayacağız'' dedi.
Görgü tanıkları, ağır havan topu, topçu ve makineli tüfek ateşi desteğindeki Kaddafi güçlerinin Zaviye kentindeki savunma hatlarını aştığını bildirmişlerdi.

EVLERE ATEŞ AÇIYOR

El Arabiya televizyonu, Kaddafi'ye bağlı güçlerin tanklarla kentteki evlere ateş açtıklarını duyurdu.
Görgü tanıkları, 200 bin kişinin yaşadığı kentin pek çok kısmını kalın, siyah bir duman tabakasının kapladığını ve keskin nişancıların ateş açtığını belirtiyor.

YENİ BİRLİKLER GÖNDERDİ

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin, Libyalı muhaliflerin bir saldırıyı püskürtmelerinin ardından ülkenin batısındaki Zaviye kentine yeni birlikler gönderdiği bildirildi.
Görgü tanıkları da Kaddafi'ye bağlı güçlerin, Zaviye'nin merkezinden yaklaşık 3 kilometre uzaklığa kontrol noktaları kurduklarını ve geçişleri engellediklerini söylediler.

FRANSIZ ENTELEKTÜEL LİBYA'DA
Libya'ya iki gün önce gelen Fransız felsefeci ve entelektüel Bernard-Henri Levy, Bingazi'de direnişçilerin kurduğu Ulusal Konsey'in üyeleriyle görüştü.
Önceden öngörülmeyen bu görüşmede ülkede ne olup bittiğini anlamaya çalıştığını belirten Levy, "Libya'da özgürlük ateşinin hiç sönmeyeceği, halkın bunu benimsediği muhalefetin kendi kontrolündeki bölgelerde geçici kurumlar kurmasından gayet iyi anlaşılıyor" dedi.
Levy, rejimin savaş uçaklarını kullanmasını engellemek için uçuş yasağı uygulanması çağrısı yaptı.

AMBARGO ERTELENSİN
Muammer Kaddafi rejimi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden geçen hafta ilan ettiği ambargo kararını askıya almasını istedi.


AA