Güney Kore'ye frekans bozucu dalga

Güney Kore'de yaşanan "cep telefonu" ve navigasyon kesintilerinin sebebinin Kuzey Kore olduğu tespit edildi.


Güney Kore'de, geçtiğimiz cuma günü ülkenin kuzey sınırına yakın şehirlerinde kısa süreliğine yaşanan küresel konum belirleme sistemlerinde (GPS) yaşanan problemin sebebinin, Kuzey Kore'nin Heaju ve Kaesong şehrinden yayılan frekans bozucu manyetik dalgalar olduğu tespit edildi.

Yonhap Haber Ajansı'nın haberine göre, Güney Kore'nin askeri ve sivil kanadından yetkililer, geçen Cuma günü saat 4 sularında başta Seul'ün kuzey bölgesi olmak üzere, Paju ve İncheon şehirleri gibi ülkenin kuzey kesiminde yaşanancep telefonuve navigasyon kesintilerinin sebebinin Kuzey Kore olduğunu tespit etti. Yetkililer, "Kuzey Kore'nin güney sınırındaki Haeju ve Kaesong şehirlerindeki askeri üstte bulunan vericilerin yaydığı frekans bozucu manyetik dalgalar, GPS sistemimde aksaklıklara neden oldu" diye açıklamada bulundu.

Güney Kore eski Savunma Bakanı Kim Tea-yong geçtiğimiz sene ekim ayında, Kuzey Kore'nin Rusya'dan güçlü vericiler aldığını ve bu vericilerden yayılan manyetik dalgalar ile ülkeye zarar verecek faaliyetlere girebileceğini söyleyerek, hükümeti uyarmıştı.

Güney Kore'de sivil kanat Kuzey Kore'nin bu girişimin nedenini tam olarak bilmediğini belirtirken, askeri kanat sebep olarak ülkede düzenlenen Güney Kore-ABD ortak 'Key Resolve' askeri tatbikatına tepki olduğunu iddia ediyor.


CİHAN