Beyaz Saray yönetimi, Kaddafi’ye bağlı güçler ile isyancı aşiretler arasında yoğun çatışmaların yaşandığı Libya’ya NATO ile ortak müdahale seçeneğini değerlendiriyor..
ABD Başkanı Barack Obama, haftalardır Muammer Kaddafi’ye karşı ayaklanan aşiretlerle ordu güçleri arasında şiddetli çatışmalara sahne olan Libya’da, NATO ile birlikte askeri müdahale seçeneğini değerlendirdiklerini söyledi.
Obama, Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada, isyancı aşiretlere silah desteği yapılmasının da gündemde olduğunu belirtirken, ülkede yaşanan şiddetten Kaddafi rejiminin sorumlu tutulacağını vurguladı.
Öte yandan İngiltere ve Fransa, belirli şartlar altında Libya’da uçuşa yasak bölge oluşturulması yönündeki planlarının taslağını Birleşmiş Milletler’e (BM) sunmaya hazırlanıyor. İngiliz yetkililer taslağın, sivillerin bombalara hedef olmasının önlenmesi kapsamında Rusya’nın vetosuna uğramayacağını umut ediyor.
İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, oluşturulacak uçuşa yasak bölgenin Kuzey Afrika ülkeleri tarafından desteklenmesi, aynı zamanda yasal zemine dayanması gerektiğini ifade etti. NATO liderleri, Libya’ya yönelik seçenekleri değerlendirmek için yarın bir araya gelecek. Avrupa Birliği yetkilileri de cuma günü Libya konusunda görüş alışverişinde bulunacak.
ABD Başkanı Obama, Kaddafi’ye desteğin artmasına neden olacağı gerekçesiyle askeri müdahale seçeneğine sıcak bakmıyor.
BOMBARDIMAN SÜRÜYOR
Kaddafi’ye bağlı güçlerin, petrol bölgesi Ras Lanuf’a yönelik hava saldırıları sürerken, isyancı aşiretler Zaviye kentinin kontrolünü yeniden ele geçirdi. Ras Lanuf, Bingazi ve Brega’da mevzilerini takviye eden isyancılarla Kaddafi güçleri arasında çatışmaların da sürdüğü belirtiliyor.
Kaddafi’ye 72 saat süre
Ülkede Kaddafi sonrasına geçişi hazırlamak amacıyla aşiretler tarafından işbaşına getirilen Ulusal Konsey, 72 saat içerisinde bombardımanı sona erdirmesi, istifa etmesi, ardından da Libya’yı terk etmesi halinde Muammer Kaddafi hakkında tahkikat yapılmayacağını duyurdu.
İhsanoğlu destek verdi
İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Libya’da bir uçuş yasağı bölgesi oluşturulmasından yana olduğunu söyledi. İhsanoğlu, BM Güvenlik Konseyi’nden bu yönde sorumluluk almasını istediklerini belirtirken, Libya’ya doğrudan bir askeri müdahaleye karşı olduğunu yineledi.
GAZETE HABERTÜRK