+ Konu Cevapla
1 / 3 Sayfa 1 2 3 SonuncuSonuncu
1 den 5´e kadar. Toplam 13 Sayfa bulundu

Müslüman kadına sınır geldi: 77 kilometre

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  Müslüman kadına sınır geldi: 77 kilometre Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Onursal Üye tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Aug 2007
  Bulunduğu Yer
  Kıskanılanlar Bölgesi.
  Mesajlar
  3.393
  Blog Yazıları
  44
  Tecrübe Puanı
  92546722

  Oku Müslüman kadına sınır geldi: 77 kilometre

  Müslüman kadınların yanlarında eşleri ya da bir erkek akrabaları olmadan evlerinden 77 kilometreden daha uzağa gidemeyecekleri yönünde fetva çıkarıldı..
  Hindistan'ın kuzeyinde 1866'da kurulan, ülkedeki binlerce ilahiyat fakültesini kontrol eden, milyonlarca takipçisi bulunan İslami üniversite Darül Ulum Deoband, bu yönde bir fetva yayınladı.

  Gazeteport'un haberine göre; fetva Müslüman bir kadının "Evli bir kadının kız çocuğuyla başka bir ülkeye seyahatine izin verilir mi?" sorusuna yanıt olarak internet sitesinde yayınlandı:

  "Kadın erkek akraba olmadan seyahat edemez. Hadislerde bir kadının yanında bir erkek akrabası olmadan 77 kilometreden fazla seyahat edemeyeceği söylenir."

  8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde yayınlanan bu fetva, Müslüman kadın eylemcileri ayağa kaldırdı. Kadın hakları eylemcileri, Darül Ulum Deoband'ın Arap yarımadasında bin 400 yıl önceki koşullarla hareket ettiğini, artık modern dünyada geçerli olmadığını belirtti.

  Bir sözcü ise fetvayı savunarak, Hindistan'da şiddetin artmasıyla birlikte, karara hiçbir Müslüman ailenin itirazı olmadığını söyledi.

  77 kilometre sınırının, Hazreti Muhammed döneminde tehlikeli çölden bir günde deve ya da atla gidilebilecek en uzun mesafeyi yansıttığı sanılıyor.

  Müslüman kadınlar grubu Müslüman Mahila Andolan'dan Naz Raza, hiçbir Müslüman kadının bu fetvaya uyamayacağını belirterek, "Bu saçmalık. Hadis bin 400 yıl öncenin koşullarına göre ve o zaman bir kadının seyahati söz konusu olduğunda yüzlerce tehlike vardı, ama şimdi kadınların seyahat etmesi güvenli. Bu tür fetvalar yayınlamadan önce bin kez düşünmeliler. İslam asla kimseyi bir şeye çorlamaz. Birinin refakatinde yolculuk etmek ya da etmemek kişisel bir seçim olmalıdır" diye konuştu.


  HT/DÜNYA

 2. #2
  Üyeliği durduruldu LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Jul 2008
  Bulunduğu Yer
  Gözlerinizi kapattığınızda beni görürsünüz,çünkü ben hayallerinizim!
  Mesajlar
  8.421
  Blog Yazıları
  30
  Tecrübe Puanı
  0

  Tanımlı Ce: Müslüman kadına sınır geldi: 77 kilometre

  Ayak bileğine gps bileklik de takın bari tam olsun,77 km'i geçerse kırbaçlarsınız.Beyinsiz hindistan ordusu kılıklılar.

 3. #3
  NoBo Prensesi NoBoDyS Baktabul'un Çılgını NoBoDyS Baktabul'un Çılgını NoBoDyS Baktabul'un Çılgını NoBoDyS Baktabul'un Çılgını NoBoDyS Baktabul'un Çılgını NoBoDyS Baktabul'un Çılgını NoBoDyS Baktabul'un Çılgını NoBoDyS Baktabul'un Çılgını NoBoDyS Baktabul'un Çılgını NoBoDyS Baktabul'un Çılgını NoBoDyS Baktabul'un Çılgını NoBoDyS - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Sep 2007
  Bulunduğu Yer
  Sıfır Noktası
  Mesajlar
  13.138
  Blog Yazıları
  302
  Tecrübe Puanı
  107375279

  Tanımlı Ce: Müslüman kadına sınır geldi: 77 kilometre

  Bu cahalete dur denmeli artik Müslüman olmak suca butun kadinlar Hristiyan olsun özgürce yasamak her bireyin hakkidir !!

 4. #4
  Onursal Üye cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2010
  Bulunduğu Yer
  Bilinmeyen yerden
  Mesajlar
  4.438
  Blog Yazıları
  740
  Tecrübe Puanı
  107374623

  Tanımlı Ce: Müslüman kadına sınır geldi: 77 kilometre

  Ne sacmalik yaaaa dinimiz kadina deger vermistir kole gibi davranilmasini asla istemez.....bu ne bicim karar !!!!!!!

 5. #5
  I'm Muslım Don't Panıc Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2008
  Bulunduğu Yer
  'de Sütçü İmamlar var // Sen Bilirmisin Sütçü İmam'ı? VATAN; 46!
  Mesajlar
  10.105
  Blog Yazıları
  41
  Tecrübe Puanı
  107375059

  Tanımlı Ce: Müslüman kadına sınır geldi: 77 kilometre

  Vay, vay, vay cevaplara bak gülermisin ağlarmısın?
  demek hiristiyan olmak gerek? ne kadar da kolay bir yolmuş bu.....
  her duydugunuz habere inanırsanız mazallah dinimimi değiştireyim diye düşünürsünüz....
  başımıza ne geliyorsa cehaletimizden geliyor İslam inancına inanıyorsanız araştıracaksınız yok inanmıyorsanız o zamanda susacaksınız! inanmadıgınıza göre sizi bağlamaz konu....
  öyle hemen hakaret etmek yok....
  lütfen verdiğim kaynağı okuyunuz daha bunun gibi nice kaynaklar da vardır bununlada yetinmeyiniz.....

  Kadınlar tek başlarına yolculuk yapabilir mi?


  Soru: Mahremsiz bir bayanın bazen görev gereği, bazen de gezmek amacıyla tek başına veya hanımlardan oluşan bir grupla, sefer müddeti ve mesafesinde şehirlerarası yolculuklara çıkmasının hükmü nedir?

  Cevap:
  Kadınların yolculuğa çıktıklarında yanlarında mahrem bulunmasının gerektiğini ifade eden hadislere bakıldığı zaman, bunların farklılıklar arz ettiği görülmektedir. Mesela Peygamberimizden rivayet edilen hadislerin bazısında, kadınların bir gece ve bir gündüzlük mesafeye mahremsiz olarak gitmelerinin yasaklandığı görülürken, bazılarında iki gece ve iki gündüzlük, bazılarında üç gece üç gündüzlük, bazılarında ise hiç zaman kaydı olmaksızın mutlak olarak kadınların yolculuğa çıkması yasaklanmıştır.


  Öte yandan Peygamberimiz, kadınların yanlarında hiç mahremleri bulunmadan yolculuğa çıkabileceği bir zamanın geleceği konusunda müjde vermiştir. Onun bu müjdesinin gerçekleştiği aşağıdaki Adiyy b. Hâtim hadisinde (5. başlık) açık bir şekilde görülmektedir.

  Bu konudaki hadislerin farklılıklar arz etmesi ve Adiyy hadisinde kadınların bir gün mahremsiz olarak ta Irak’tan kalkıp hacca gidebileceğinin ifade edilmesi, kadınların mahremsiz olarak yolculuğa çıkmasının “illete dayalı bir yasaklama” olduğunu açık bir şekilde göstermektedir. Dolayısıyla yasağa sebep olan bu illet (engel) ortadan kalktığında yasak da ortadan kalkacaktır.

  Adiyy hadisinde açık bir şekilde görüleceği gibi, kadınların mahremsiz olarak yolculuğunun yasaklanmasının sebebi, yol güvenliğinin bulunmamasıdır.

  Konu ile ilgili hadisler şöyledir:


  1 – Kadınların bir gece gündüzlük yolculuğa mahremsiz olarak çıkmasını yasaklayan hadisler:

  Ebu Hureyre radıyallâhu anh anlatıyor: Resulullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

  a ve ahiret gününe inanan bir kadına, bir gece ve gündüz devam edecek bir mesafeye, yanında bir mahremi olmadıkça gitmesi helâl değildir.” (Buhârî, Taksîru’s-Salât 4; Müslim, Hacc 419, 422, (1339); Muvatta, İsti’zân 37; Ebu Dâvud, Menâsik 2; Tirmizî, Radâ 15)


  2. Kadınların iki gece gündüzlük yolculuğa mahremsiz olarak çıkmasını yasaklayan hadisler:

  Ebu Saîd el-Hudri radıyallâhu anhtan: Ben Hz. Peygamber’den son derece dikkatimi çeken ve hayretimi toplayan dört hikmetli şey işittim. (Bunlardan biri):
  “Yanında kocası yâhud kendisine nikâh düşmeyen bir yakını bulunmaksızın bir kadın, iki günlük mesafeye yolculuk etmesin.” (Buhari, Muhsar, 37; Müslim, Hacc, 415, 416 (827).


  3. Kadınların üç gece gündüzlük yolculuğa mahremsiz olarak çıkmasını yasaklayan hadisler:

  Abdullah İbn Ömer radıyallâhu anhtan: Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem:

  “Bir kadın, yanında kendisine nikâh düşmeyen bir mahremi bulunmaksızın üç günlük bir yolculuğa çıkamaz/çıkmasın” buyurmuştur. (Buhârî, Taksîru’s-Salât 4; Müslim 413 (1338)


  4. Kadınların her türlü yolculuğa mahremsiz olarak çıkmasını yasaklayan hadisler:

  Abdullah İbn Abbas anhtan: Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem:

  “Hiçbir kadın yanında bir mahremi olmadıkça sefere çıkmasın; kadının beraberinde mahremi bulunmadıkça yanına hiçbir erkek girmesin” buyurdu.

  Peygamber’in bu uyarısı üzerine sahâbîlerden biri:

  “Yâ Resûlellah! Ben şu ve şu askerler içinde gazaya çıkmak istiyorum. Hâlbuki hanımım hacc yapmak istiyor (Ne buyurursun)? diye sordu.

  Resûlullah:

  “Sen de hanımınla beraber git!” buyurdu. (Buhari Muhsar, 37; Müslim, 424 (1341)


  5. Kadının mahremsiz olarak yolculuğa çıkabileceğinin müjdelenmesi:

  Adiy b. Hâtim radıyallahu anh şöyle rivayet etmiştir: Ben Peygamberimin yanında bulunduğum sırada bir adam gelip, O’na fakirlikten şikâyet etti. Sonra başka bir kimse geldi ve O’na yol kesilmesinden şikâyet etti. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem:

  - “Adiyyl Sen Hîre şehrini gördün mü?” dedi. Ben:

  - Hayır, görmedim, fakat orası hakkında bana haber verildi, bilgim var, dedim.

  Peygamberimiz:

  - “Eğer ömrün olur da yaşarsan hevdeci (hevdec: kadınların binmesi için devenin sırtına konulan ufak mahfel) içinde yolculuk eden kadının Hîre’den hareket edip ’tan başka hiç kimseden korkmayarak tâ Ka’be’yi tavaf edeceğini göreceksin” buyurdu.

  Ben buna şaşırarak kendi kendime: Beldelerde fitne ve fesâd ateşini tutuşturmuş olan o Tayy kabilesinin yol kesicileri nerede olacak ki (kadın tek başına yolculuk edecek)! dedim. Peygamber devam edip:

  - “Yemin olsun ömrün olur da yaşarsan, muhakkak Kisrâ’nın hazineleri fetholunacaktır” buyurdu.

  Ben:

  - Kisrâ İbn Hürmüz’ün hazineleri mi? dedim. Peygamberimiz şöyle dedi:

  - “Kisrâ ibn Hürmüz’ün. Yemin olsun, eğer senin hayatın uzun olursa, muhakkak sen elinin dolusu altın yahut gümüşü sadaka olarak çıkarıp da bunu kendisinden kabul edecek kimse arayacak, fakat kendisinden bunu kabul edecek hiçbir kimse bulamayacak olan kimseyi göreceksin. Yine yemin ederim ki, sizden biriniz ’a kavuşacağı gün, ile kendi arasında kelâmını tercüme edecek bir tercüman bulunmayarak ’a kavuşacak, da ona:

  - Ben sana bir Rasûl göndermedim mi ve O sana tebliğ etmiyor muydu? diye soracak.

  O kul da:

  - Evet (gönderdin yâ Rabb)! diye cevap verecek. Bu sefer :

  - Ben sana mal vermedim mi; bu suretle sana ihsanda bulunmadım mı? diye soracak.

  Kul:

  - Evet (verdin ve ihsanda bulundun)/ diyecek.

  Bu hâlde o kimse sağına bakar cehennemden başka bir şey göremez. Soluna bakar yine cehennemden başka bir şey göremez”.

  Adiyy dedi ki: Ben Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’den işittim, şöyle buyuruyordu: “Şimdi sizin her biriniz bir tek hurmanın yarısı ile bunu da bulamazsa güzel sözle olsun kendinizi cehennem ateşinden koruyunuz”.

  Adiyy şöyle demiştir: Ben Hîre’den hevdeci içinde yolculuğa çıkıp, ’tan başka hiç kimseden korkmayarak nihayet Ka’be’yi tavaf eden kadını gördüm. Ben kendim Kisrâ İbn Hürmüz’ün hazinelerini fetheden ordunun içinde bulundum. Yemin olsun eğer sizlere hayat uzun olursa, elbette sizler Peygamberimizin söylediği elinin dolusu altını sadaka olarak çıkaracak olan o kimseleri göreceksiniz (Buhari, Menakıb, 25)

  Hire: Bugün Irak’ın Necef iline bağlı bir kaza merkezi olup Kûfe’nin 5 km. güneyinde ve Küfe ile Havernak arasında bulunan Kinîdre höyüğünün güneydoğusunda, Fırat nehri kenarında yer alan geniş bir ovada kurulmuştur. (Hüseyin Ali ed-Dakûkî, “Hîre”, Diyanet İslam Ansiklopedisi, c: 18, s: 122)


  6. Kadınların yolculuğu ile ilgili sahabe uygulaması:

  İmam Buhârî, kadınların haccı ile ilgili hadislere yer verdiği bölümün başında şu bilgileri vermiştir:


  Bana Ahmed İbn Muhammed el-Ezrakî şöyle dedi: Bize İbrahim, babası Sa’d'dan; o da kendi babası İbrahim İbn Abdirrahmân İbn Avf’tan şu haberi verdi: Ömer İbnu’l-Hattâb radıyallahu anh, yaptığı son haccında Peygamberimizin eşlerine izin vermiş ve onların beraberlerinde Osmân İbn Affân ile Abdurrahmân İbn Avf’ı göndermiştir. (Buhari, Muhsar, 37)

  Bu iki sahabinin, onların mahremi olmadığı malumdur.  SONUÇ: Hac ibadeti ile ilgili olarak Teâlâ şöyle buyurur:

  “Yoluna gücü yeten her kimsenin Beytullah’ı haccetmesi ın insanlar üzerinde hakkıdır.” (Âl-i İmrân, 3/97)

  Buradaki insan, kadın olsun erkek olsun mükellef olan her mümindir. “Yoluna gücü yeten” ifadesi hem yol güvenliğini, hem sağlığı hem de maddi imkânı içine alır. İbadet şahsi olduğundan kimin gücü yeterse hacca o gider. Fıtrat açısından kadının güvenliği, erkeğin güvenliğinden daha önemlidir. Çünkü kadın, erkeğe göre daha güçsüzdür.

  Kadınların mahremsiz olarak yolculuğa çıkma yasağı, peygamberimiz dönemine ait bir yasak değildir. Yol güvenliğinin olmadığı her yerde kadın mahremsiz olarak yola çıkamaz. Fakat güvenlik varsa yasak yoktur..


  Enes ALİMOĞLU – Yahya ŞENOL

  Süleymaniye Vakfı

+ Konu Cevapla
1 / 3 Sayfa 1 2 3 SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-09-2012, 18:44
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-06-2010, 19:33
 3. Müslüman doğdum müslüman öleceğim!
  By hakan_alp in forum Magazin Haberleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-01-2009, 18:36
 4. Müslüman çocuga dini sualler - Bir Müslüman Çocuğa Dini Sorular
  By Mr. NuteLLa in forum Sorularla İslamiyet
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 10-13-2008, 16:28
 5. Sınır Şarkı Sözü-Çilekeş(Sınır)
  By şheqergirls in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-27-2008, 16:30

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375