Libya'nın Brega kentindeki direnişçilerin, rejime bağlı güçlerin bombardımanından sonra çekilmeye başladığı bildirilirken, isyancıların sözcüsü El Hasi Kaddafi güçlerini kenttin dışına püskürttüklerini iddia etti.
AFP'nin bildirdiğine göre, Muammer Kaddafi'ye bağlı güçlerin bombardımanından sonra onlarca muhalif direnişçi kentten ayrıldı.

Direnişçiler, Kaddafi'ye bağlı güçlerin Brega ile El Ukayla arasındaki El Bişer köyünün kontrolünü ele geçirdiğini söylemişti. Direnişçilerin Ajdabiya istikametinde araçlarla kaçtığı belirtiliyor.

BREGA KADDAFİ'NİN ELİNDE

Libya'nın doğusundaki stratejik Brega kentinin Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı güçlerin eline geçtiği bildirildi.

Devlet televizyonundaki haberde, ''Brega kenti direnişçilerden temizlendi'' ifadesi kullanıldı.

AFP, direnişçilerin, rejime bağlı güçlerin bombardımanından sonra çekilmeye başladığını duyurmuştu.

Sirte körfezinin en önemli sanayi ve liman kenti Brega, isyancıların merkezi Bingazi'nin 240 km güneyinde bulunuyor.

DİRENİŞÇİLER GAZETECİLERE SAHİP ÇIKTI

Libya'da El Cezire kameramanının öldürülmesi, ülkenin doğusunda, muhaliflerin denetimindeki Bingazi'de protesto edildi.

AP ajansı, gazetecinin öldürülmesinin ardından büyük bir grubun gazetecilerle dayanışma için gösteri düzenlediğini duyurdu.

Göstericilerden bir kısmının, ''Gazetecileri hedef almak, despot rejiminin caniliğini gösteriyor'' yazılı pankartlar taşıdığı belirtildi.

Bu arada El Cezire kameramanı Ali Hasan El Cabir'in öldüğü saldırıda bir gazetecinin de yaralandığı bildirildi.

KADDAFİ YANLILARI BİRBİRİYLE ÇATIŞIYOR İDDİASI

Libya'nın batısında muhaliflerin denetiminde kalan tek kent olan Misrata'da Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı güçlerin birbiriyle çatıştığı iddia edildi.

Görgü tanıkları, çatışmaların Kaddafi'nin kente gönderdiği güçlerin Misrata'ya saldırmayı reddetmesi üzerine çıktığını söyledi.

Muhalif savaşçılarından biri Reuters'a telefonla yaptığı açıklamada, "Kaddafi güçleri arasındaki bu bölünmenin, tam da her şeyin sona ermeye başladığını düşündükleri bir zamanda Allah'ın bir lütfu olduğunu" belirtti.

Libya'nın üçüncü büyük kenti Misrata, ülkenin batısında muhaliflerin denetiminde kalan tek kent. Muhalifler yine batıdaki Zaviye kentinin kontrolünü hafta içinde kaybetmişti.

Başkent Trablus'taki bir hükümet yetkilisi ise Misrata ile ilgili iddiaları reddederek, bunların dedikodu olduğunu ifade etti.

Kentin sakinleri de kentin güneyinde, Kaddafi güçlerinin üslendiği bir askeri havaalanından şiddetli çatışma sesleri geldiğini belirtti.

İSYANCILAR AKSİNİ İDDİA EDİYOR

El Cezire televizyonu, Libya'da isyancıların petrol kenti Brega'nın kontrolünü tekrar Muammer Kaddafi güçlerinin elinden aldığını duyurdu.

El Cezire televizyonuna konuşan Brega'daki isyancıların sözcüsü Hamid El Hasi, Kaddafi güçlerinden 25 kişiyi öldürdüklerini, 20 kişiyi de yakaladıklarını belirtti. Hasi, Kaddafi güçlerini kentin 20 kilometre dışına sürdüklerini de iddia etti.

AA