Japonya'nın kuzeydoğusu için verilen tsunami alarmı kaldırıldı.
Fukuşima bölgesinden bir yetkili, ''Şimdilik tsunami endişesi yok, ama halka ihtiyatlı olmaları çağrıları yapmaya devam ediyoruz'' dedi.

Daha kuzeydeki Aomori bölgesindeki Hachinoe limanı yetkilileri de 13 bin kişinin tahliye emrinin kaldırıldığını belirtildi.
Japon askerleri ve yetkilileri, Soma kentinde bu sabah çalan sirenlerle ikinci bir tsunaminin bölgeyi vurabileceği uyarısında bulunmuş ve halka yüksek yerlere çıkmaları emri verilmişti.

FUKUŞİMA'DA HİDROJEN PATLAMASI
Tokyo Elektrik Şirketi, Fukuşima'da Daiçi reaktörünün 3 numaralı biriminde meydana gelen patlamada, 3 kişinin yaralandığını, 7 kişinin kaybolduğunu açıkladı.
Üç numaralı birimde, cumartesi günü 1 numaralı birimde meydana gelen patlama nedeniyle basıncın artmasıyla bir patlamaya olası gözüyle bakılıyordu.
Bölgeden 180 binden fazla kişi tahliye edilmişti.

MUHAFAZA KAZANI ZARAR GÖRMEDİ
Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK), Japonya'nın, Fukuşima nükleer santralinde meydana gelen hidrojen patlamasının ana muhafaza kazanına zarar vermediğini bildirdiğini duyurdu.
UAEK'den yapılan açıklamada, "Reaktör binası patladı ancak ana muhafaza kazanı zarar görmedi. 3 numaralı birimin kontrol odası faaliyette" denildi.

RADYASYON SEVİYESİ KONTROL ALTINDA
Fukuşima Daiçi reaktörünün 3 numaralı biriminde radyasyon seviyesinin yasal seviyede olduğu bildirildi.
Tokyo Elektrik Şirketi, 3 numaralı birimdeki radyasyon seviyesinin 10,65 mSv olduğunu belirtti. Şirketten yapılan açıklamada, bu oranın, nükleer santralin hukuki olarak hükümete bir rapor sunmaya mecbur olduğu 500 mSv'nin çok altında olduğu da kaydedildi.
Bu arada, Fukuşima 1 santralindeki 2 numaralı reaktörün soğutma sisteminin arızalandığı bildirildi.
Jiji haber ajansının Tokyo Elektrik Enerjisi Şirketi TEPCO'ya dayanarak verdiği haberde, reaktördeki soğutma sisteminde arıza olduğu kaydedildi.

MİYAGİ SAHİLLERİNDE 2 BİN CESET BULUNDU
Japonya'yı geçen cuma günü vuran 8,9 büyüklüğünde deprem ve tsunaminin ardından Miyagi sahillerinde 2 bin kişinin cesedinin bulunduğu bildirildi.

AA