Depremin bilançosu açıklandı

Japonya'da meydana gelen 9.0 büyüklüğünde deprem ve oluşan tsunaminin resmi bilançosu 4 bin 255 ölü ve 8 bin 194 kayıp olarak açıklandı.


Kyodo Haber Ajansı,Japonyaulusal polis kurumu tarafından afet bilançosu ile ilgili yapılan resmi rakamları duyurdu. Buna göre Japonya'nın 12 bölgesinde yerel saatle 20:00 itibari iledepremve tsunami sonucu resmi rakamlara göre 4 bin 255 kişinin öldüğü ve 8 bin 194 kişinin de kayıp olduğu aktarıldı. Arama kurtarma çalışmaları bugün de devam ederken, çalışmalarda 80 bin Savunma Kuvvetleri'ne bağlı askerin görev aldığı bildirildi. Afet bölgesinde sıcaklıkların düşmesi ve kar yağışının da çalışmaları olumsuz etkilediği belirtildi.

Japonya Başbakanı Naoto Kan ise yaptığı açıklamada, "26 binden fazla insan kurtarıldı ve bu rakam daha da fazla olabilir. Ancak ölen ve kayıp olan sayısı da 10 bini geçti." Dedi.

Bu arada yaklaşık 430 bin kişinin 8 farklı bölgedeki 2 bin 400 sığınakta yaşadığı kaydedildi. Hükümet afet bölgelerinde 32 bin 800 geçici ev yapmayı planlıyor.

Öte yandan arama çalışmalarında iyi haberler de gelmeye devam ediyor. Sendai'nin sahil kasabasında 4 aylık bir bebek depremden 4 gün sonra enkaz altından sağ salim çıkartıldığı aktarıldı. Bebeklerine kavuşan aile ise mutluluklarını ifade edecek söz bulamadıklarını söyledi.
CİHAN