Kaddafi'den muhalefete tehdit
Libya lideri Muammer Kaddafi, muhalefetin merkezi Bingazi'deki halka seslenerek, "Bu gece geliyoruz" dedi.

Kaddafi, radyodan yaptığı konuşmada, hükümet güçlerinin bu akşamdan itibaren Bingazi'ye saldırı başlatacağını belirterek, kendilerine karşı gelenlere "acımayacaklarını" söyledi.

Libya lideri, Bingazi'deki silahsız vatandaşların korkacak bir şeyi olmadığını, ancak her evin aranacağını kaydetti.

Teslim olanlara af önerisi getiren Kaddafi, Bingazi'yi yeniden almaya ant içti.

"DIŞ ASKERİ MÜDAHALE OLURSA..."
Libya Savunma Bakanlığı da, ülkeye herhangi bir dış askeri müdahalede bulunulması halinde, sivil ve askeri hedefleri vuracağını bildirdi.

Bakanlığın devlet televizyonundan yayımlanan açıklamasında, dış müdahalenin Akdeniz'de hava ve deniz trafiğini tehlikeye sokacağı belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, BM'nin Libya üzerinde uçuşa yasak bölge ilan etmesi halinde, Libya lideri Muammer Kaddafi rejiminin ortaya çıkardığı tehdidi yok etmek için hedefleri bombalamayı gerektireceğini söylemişti.

BM GÜVENLİK KONSEYİ'NİN LİBYA KARAR TASARISI
BM Güvenlik Konseyi'nin, Libya'da sivilleri koruma amacıyla uçuşa yasak bölge oluşturulması ve rejime yönelik yaptırımların sıkılaştırılmasına yönelik karar tasarısını, bu gece TSİ 00.00'da oylamaya sunması bekleniyor.

Tasarıyı hazırlayan ülkelerden İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mark Lyall Grant, gazetecilere yaptığı açıklamada, oylamanın yerel saatle 18.00'de (TSİ 00.00) yapılacağını söyledi. Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi Gerard Araud da daha önce yaptığı açıklamada, oylamanın aynı saatte yapılmasını istediklerini belirtmişti.

ABD'nin BM Daimi Temsilciliği ise twitter'daki mesajında oylamanın daha erken saatlerde yapılabileceğini duyurmuştu.

Karar tasarısının bir an önce Konsey'de kabul edilmesini sağlamak üzere bugün New York'a gelecek Fransız Dışişleri Bakanı Alain Juppe'nin de BM'de gazetecilere açıklamalarda bulunması bekleniyor.

Konsey'de bir karar tasarısının kabul edilebilmesi için 15 üyelsinden en az 9'unun ''evet'' oyunu alması ve 5 daimi üye (ABD, İngiltere, Fransa, Çin ve Rusya) tarafından veto edilmemesi gerekiyor.

AA