Libya’da 42 yıllık Muammer Kaddafi rejimine yönelik ilk isyan patlak verdiğinde, Türkiye’nin binbir risk barındıran bölgesinde ‘düzenleyici güç olma’ iddiasının, günümüz siyasi ve ekonomik koşullarında biz beğensek de beğenmesek de ‘çifte standartları yönetme’ becerisi gerektirdiğini yazmıştım. Libya’da başından beri durum ‘aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık’ misaliydi. Sadece Türkiye için değil, başta eski sömürge gücü İtalya olmak üzere son dönemde Kaddafi’yle sıkı fıkı ilişkiler geliştiren pek çok Avrupa ülkesi için de öyle...

Libyalı muhalifler 17 Şubat’ta fitili ateşlenen isyanda iki hafta içinde Kaddafi rejimini ülkenin batısındaki Tripolitanya’ya sıkıştırmış, herkes Libya liderinin sonunun yakın olduğu izlenimine kapılmıştı. Kaddafi’ye başkaldıran kabilelerin doğudaki Kirenayka’da kurdukları ittifakın adı olan Libya Milli Konseyi, dünyaya petrol anlaşmalarının devam edeceği güvencesini vermiş, ülkede yeni bir dönemin açılacağı zannı hasıl olmuştu. İşin doğrusu uluslar arası toplum, Irak ve Afganistan yorgunu ABD ve hatta Libya rejimine silah satışlarını donduran Rusya ile Çin dahil kimsenin ‘eli fazla kirlenmeden’ Kaddafi’nin gitmesine fazla ses edeceği yoktu. Lakin işler tersine dönmekte gecikmedi. ‘Çöl tilkisi’ Kaddafi, eğitimsiz ve dağınık isyancılar karşısında nispeten düzenli birlikleri ve yüksek ateş gücüyle ‘kurtarılmış’ Libya kent ve kasabalarını birer birer geri almaya başladı.

‘BAŞLARININ ÇARESİNE BAKSINLAR’ DİYEMİYORSANIZ…

Şahsen Libyalı isyancıların Kaddafi’den tez vakitte kurtulacağı yolundaki ümitlerim Libya’ya ayak basar basmaz sönüverdi. (bkz. Libya Çıkmazı/11 Mart 2011; Libya Cephesinden Son Notlar-13 Mart 2011) Misal Libyalı askerlerin saf değiştirme haberlerinin yarattığı heyecan sönüverdi. Ortada doğru dürüst ‘asker’ filan yoktu. Daha ziyade bir takım askerler nezaretinde eğitimsiz gönüllüler ve gençlerin ‘nafile’ mücadelesi... Dolayısıyla geçen hafta Bingazi’de cephenin gerilemesini izlerken, uluslar arası toplum özellikle ‘uçuşa yasak bölge’ uygulamasıyla isyancılara şans tanımazsa bu işin yaş olduğuna hükmetmiştim… İtiraf etmeliyim bu hakikatle yüzleşmek beni bocalattı. Libyalıların Kaddafi’nin zulmünden kurtulmasını isteyen biri olarak, yabancı yardımının gerekliliğini görmeyi rahatsız edici buldum. Bu durumda hele de sahadaysanız ‘başlarının çaresine baksınlar’ diyemiyorsanız, çaresiz pragmatizmi işletip, işi ‘yabancı işgaline vardırmadan uluslar arası desteğin yolu bulunmalı’ noktasına varıyorsunuz. İsyancıların da yabancı askerleri katiyen topraklarında istemediklerini söyleseler bile hararetle ‘uçuşa yasak bölge’ istemeleri ‘işinizi kolaylaştırıyor’. Zira hakikat o ki Libyalılar Kaddafi’den kurtulmak istiyorlar, ancak buna güçleri yetmiyor…

‘ASLAN PARÇASI’ SARKOZY…

Nitekim dananın kuyruğu böylece koptu. Özellikle Batı’nın Kaddafi’nin ipleri eline almasına tahammülü yok. ABD biraz kıyıda köşede durdu, işi Avrupalılara bıraktı. Anlaşılan o ki BM Güvenlik Konseyi’nde veto hakları bulunan Rusya ve Çin başka hesaplar yaptı. Eski sömürgesi Tunus’u kaptırmış Fransız lideri Nicolas Sarkozy ‘aslan parçası’ kesilmekte gecikmedi. Fransa Libya Milli Konseyi’ni Libya halkının meşru temsilcisi olarak tanıyan ilk ülke oldu. Ve ‘insani müdahale’ kılıfının her ihtimale karşı önceden hazırlandığı Libya’ya yönelik BM müdahalesinin yolu dün geceyarısı açıldı. Tam da Kaddafi’nin Bingazi’ye taarruza geçeceği haberleri gelirken, Britanya ve Fransa’nın desteğiyle Kaddafi’yle kanlı bıçaklı Lübnan’ın hazırlayıp sunduğu Libya hava sahasında ‘uçuşa yasak bölge’ uygulamasını içeren BM tasarısı, Güvenlik Konseyi’nin 10 üyesinin ‘evet’, malum 5 üyesinin çekimser kalmasıyla onaylandı.

Fransız diplomatların derhal başlayacağını fısıldadıkları operasyon devreye sokulmadıysa da eli kulağında. NATO bugün toplanacak. Rivayet o ki Arap ülkelerinden Katar ve BAE operasyonlara katılacaklar. Daha düne kadar ‘üslerimi kullandırtmam’ diye mırın kırın eden İtalya, derhal saf değiştirdi. Avrupa’da bir tek ‘ilkeli’ Almanlar ‘Biz bu işte yokuz’ modunda. Arap Birliği zaten 12 Mart’ta BM Güvenlik Konseyi’ne yaptıkları çağrıda, Libya topraklarına ‘yabancı askeri güç konuşlandırılmaması’ şartıyla ‘uçuşa yasak bölge’ ilan edilmesini istemişti.

‘MÜBAREK’SİZ MISIR’IN ELDE ETTİĞİ FIRSAT

Şimdi ‘Mübarek’siz kalmış Mısır, ‘demokrasiye geçiş’ tınılı askeri vesayet rejimi altında yeniden Arap aleminin liderliğini almak üzere ilk dış macerası için eşsiz fırsat elde etti. Biz Bingazi’deyken dahi Mısır’dan silah sevkiyatından söz ediliyordu. Nitekim dün akşam Mısır’ın ABD’nin bilgisi dahilinde birkaç gündür bu işi yaptığı haberleri sökün etmekte gecikmedi. Şii nüfusun ayaklandığı küçük Körfez ülkesi Bahreyn’e Sünni azınlığın temsilcisi olan Kraliyet’in çağrısıyla işgal gücü göndermiş Suudi Arabistan gayet memnundur. Amerikalıların ‘Şii hilali’ korkusuyla kendilerine dokunmayacağından eminken, Arap Birliği zirvelerindeki baş rakipleri Kaddafi’den kurtulacak olmanın heyecanını yaşıyor olsalar gerek! El Cezire kanalı aracılığıyla Arap aleminde ‘değişimin’ sesi olan küçücük Katar ile ‘tuzu kuru’ görünen Birleşik Arap Emirlikleri de öyle...

LİBYALILAR TEZ DAVRANIRSA…

BM kararı ‘sivillerin korunmasına için Libya hava sahasına yönelik yardım uçuşları haricinde tüm uçuşları yasaklayacak şekilde, askeri konuşlandırmak dışında bütün gerekli önlemlerin alınmasını’ öngörüyor. Eğer isyancı Libyalılar tez davranıp Kaddafi kontrolündeki kentlerde kendi hamlelerini yapabilirlerse işin rengi değişebilir. Nihayetinde isyanın akıbetinde kabileler arasındaki güç mücadelesi de etkili. Dolayısıyla Kaddafi’ye biat eden kabilelerin tavrı sahadaki durumu etkiler. İsyancılar BM kararı sayesinde dengeyi yeniden kurup Kaddafi’nin kısa sürede gönderebilir. Lakin ‘uçuşa yasak bölge’, havaalanları, iletişim sistemleri ve karayolları gibi altyapıya sistematik saldırıların yolunu da açabilir ve sivil kayıpları beraberinde getirebilir. Balkanlar ve Irak deneyimleri bize, ‘uçuşa yasak bölge’ uygulamasının kara birliklerinin devreye sokulmasının aracı yapıldığını gösteriyor. İşler uzar da ‘çöl tilkisi’ direnecek gücü bulabilirse bu uygulama uzun ve kanlı bir iç savaşı körükleyebilir.

LİBYA GENÇLİĞİNDEN BAŞBAKAN ERDOĞAN’A TEESSÜFLER…

Türkiye’ye gelince… Başından beri temkinli bir duruş sergilendi. Bu durum ilk başta Türk vatandaşlarının çatışma bölgesinden çıkarılması, ardından da Libya’daki Türk yatırımlarının akıbetiyle ilgili bir kaygıya dayanıyordu besbelli. Mesele Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ‘Batı’nın petrol için İslam coğrafyasına bir başka müdahalesi’ anlamına gelecek olan doğrudan NATO müdahalesine itiraz etmiş olmasında da değil. Libya halkı yabancı askere karşıyken, bu noktada Erdoğan’a itirazları olmadığını yerinde gözlemlemiş biri olarak söylüyorum. Lakin Başbakan’ın Libya demeçlerinde Türkiye’nin 15 milyar dolarlık iş hacmini biraz fazla vurguladığı da aşikar. Nitekim Kaddafi’ye karşı isyanda önemli rol oynayan 17 Şubat Hareketi Gençliği’nden Türk halkına yönelik açık mektupta, Türkiye’nin direnişe beklenen desteği vermemesinden yakınılırken, Başbakan’ın ticari kaygıları fazla vurgulu dile getirmiş olmasına açıkça teessüf ediliyor. Mektupta Türkiye’nin desteği talep edilirken, manidar bir biçimde Libya’da olup bitenlerin ‘kardeş kavgası olmadığı, halk ile paralı askerlerini devreye sokan zalim Kaddafi ailesi arasında mücadele yaşandığına’ vurgu yapılıyor.

Yine de Türkiye’nin Libya’daki itibarı tümüyle sarsılmış değil. Bunda Kaddafi’ye ‘artık gitmesi gerektiği’ çağrılarının yanı sıra başından beri Bingazi’deki Libya Milli Konseyi’yle bağların tesis edilmesi, yabancıların tahliyesinde dikkate şayan bir rol oynanması ve diplomatik kaynakların manidar biçimde ‘geniş çerçevede’ diye nitelediği insani yardımların ulaştırılmasının etkisi var. Bu aşamadan sonra BM Güvenlik Konseyi kararı ile daha geniş bir uluslar arası ittifak çerçevesi oluşturulacakken, işler ters giderse Türkiye’nin oynayabileceği daha mühim olası rollerin de önü açık.

O vakit yazıyı krizin başındaki saptamayla bitirmek elzem oldu: Nihayetinde bir ülke için öylesine bir noktaya gelinir ki, dış yatırım yönetimi değil, itibar yönetimi çok daha mühim olur. Türkiye’nin Davos sürecinden bu yana bölgede elde ettiği itibar 5-10 milyar dolarla ölçülecek gibi değil. Kilit soru şu olmalı: 300 milyonluk Arap dünyası çalkalanırken, 3-5 milyara tamah eden bir ‘model ülke’ olabilir mi?

HT/CEYDA KARAN