New York Times: Türkiye'ye dikkat!


New York Times gazetesi'nden çok konuşulacak bir yazı...


05.Nisan.2011,09:59:27


New York Times gazetesi,Türkiyegibi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da farklı kutuplar arasında kalmasına rağmen krizleri yönetmeyi başarıp yeni ilişkiler kurduğunu belirterek, "Eğer krizi fırsata dönüştüren biri varsa o da Davutoğlu" diye yazdı.

Gazetenininternetsitesinde Scott Malcomson imzayla yayınlanan yazıda, Libya'nın Misrata kentindeki yaralıları çıkarmak için gemi gönderebilen ülkenin Türkiye olduğu hatırlatıldıktan sonra, "Peki hangi ülke aynı anda hem Kaddafi'nin iktidarı bırakmasını isteyip hem de Trablus'ta hala çok aktif bir elçiliği açık tutabiliyor? Yine Türkiye" denildi.

Önceki hafta üç muhabirin yine Türkiye tarafından kurtarıldığını hatırlatan gazete, “Hangi ülke (ve önemli bir NATO ülkesi) NATO'nun Libya'ya karşı operasyon yapmasına kesinlikle karşı çıkıp sonra da buna katıldı? Yine Türkiye" diye yazdı.

New York Times, “Türkiye'ye dikkat başlıklı" yazıda, Türkiye'nin aynı ayda hem içerde hem dışarıda olabildiğini, ama hiçbir zaman merkezde olmamasına rağmen her zaman her yerde var olabildiğini kaydederek şöyle devam etti:

“RecepTayyip Erdoğanhükümeti birkaç yıl önce Suriye'ye karşı yepyeni adımlar attı. Türkiye-Suriye ilişkileri şimdi çok iyi. Ama Davutoğlu, Devlet Başkanı Beşşar Esad'la çelişme pahasına reform çağrısında bulunarak, Suriye halkının isyanının mutsuz bir halkın meşru tepkisi olduğunu söyleyebiliyor. Bugün Trablus'ta Kaddafi'yi eleştirebilmek açıkça bir risk. Ama Türkiye aynı anda her iki tarafı da idare edebiliyor. Bazen Türkiye gibi ülkelere ihtiyaç var.”

DHA