Deniz suyunda kabul edilebilir miktarın 7,5 milyon katı radyasyon belirlendi..
Japonya'da, Fukuşima nükleer santralinden, Pasifik Okyanusu'na yüksek radyasyonlu suyun akmasının durdurulduğu bildirildi.

Santrali işleten Tokyo Elektrik Şirketinin (TEPCO) internet sitesinde yayımlanan açıklamada, santralin duvarında açılan ve yüksek radyasyonlu suyu Pasifik Okyanusu'na akıtan deliğin kapatıldığı belirtildi.

Hükümet sözcüsü Yukio Edano, Fukuşima Daiçi nükleer santralı yakınındaki deniz suyunda kabul edilebilir miktarın 7,5 milyon katı radyasyon belirlendiğini söylemişti.

ÇİN'DE RADYOAKTİF SEZYUM

Japonya'daki nükleer felaketin ardından Çin'de 13 bölgede radyoaktif izotop sezyum 137 ve 134 maddeleri tespit edildi.

Halkın Günlüğü gazetesinin haberine göre, havada tespit edilen bu maddenin izlerine Pekin, Tiencin, Hıbey, Şanşi, Şandong, Şanghay, İç Moğolistan, Ciangsu, Cıciang, Anhui, Ciangşi, Hubey ve Ningşia'da rastlandı.

Radyoaktif sezyum 134 ve 137'nin, daha önce Çin genelinde izlerine rastlanan iyodin-131'den daha az seviyede olduğu kaydedildi.

Çin Milli Nükleer Acil Durum Koordinasyon Kurulu yaptığı açıklamada, "son derece düşük seviyelerde" tespit edilen radyoaktif maddenin insan ve çevre sağlığına zararlı olmadığını belirtti.
AA