Cameron: Dünyadaki birçok sorunun nedeni İngiltere


İngiltere Başbakanı David Cameron, Pakistan ziyareti sırasında yaptığı İngiltere’nin sömürge imparatorluğu dönemi eleştiren açıklamalarıyla şaşırttı.Cameron, İngiltere’nin sınır çatışmaları ve diğer küresel çatışmalar nedeniyle onlarca yıldır yaşanmakta olan gerginlik ve savaşların sorumlusu olduğunu söyledi.

Cameron, kendisine Pakistan ile Hindistan arasında gerginliğine neden olan Keşmir bölgesi sorununun nasıl çözülebileceği sorulduğunda, “bu konuya müdahale etmenin kendisine düşmediğini” belirterek, “İngiltere’yi, dünyadaki birçok sorunda olduğu gibi en başından sorumlu bulunduğu bir konuda öncülük edeceği bir pozisyona sokamam” dedi.

Cameron’ın sözleri, Pakistanlı öğrenciler ve akademisyenler tarafından memnuniyetle karşılandı ancak tarihçiler Cameron’ı İngiltere’nin geçmişi hakkında özür dileyen tavrından ötürü eleştiri yağmuruna tuttu.

Keşmir sorununun da kendi sorumlulukları olduğunu ifade eden Cameron, kendisi gibi İngiltere adına özür dileyen İşçi Partili eski başbakanları akıllara getirdi.

Dönemin başbakanı Tony Blair, 1997 yılında yaptığı bir açıklamada 19’uncu yüzyılda İrlanda halkının yaşadığı kıtlıkta İngiltere’nin sorumluluğunun altını çizerek özür dilemişti. Blair, 2006’da da ülkesinin Afrika’daki köle ticaretinde oynadığı rolle ilgili üzüntülerini dile getirmişti.

2009 yılında ise, dönemin başbakanı Gordon Brown, 1920’ler ile 1960’lar arasında Avustralya ve İngiliz Milletler Topluluğu’nun diğer ülkelerine gönderilen on binlerce İngiliz çocuk adına özür açıklamasında bulunmuştu.


Telegraph