Binaların arkasındaki hedefleri bile köşeleri dönerek vurabiliyor. Düşmanı siperinde öldürüyor, zırh deliyor.
ABD ordusu, engel ve siperleri aşarak düşmanı etkisiz hale getirme kapasitesine sahip XM25 adlı silahı, Afganistan’da kullanmaya başlandı. 9 operasyonda 5 prototipi kullanılmaya başlanan silahın, 750 metre etkili menzili bulunuyor. Silah, lazer hedefleyicisi sayesinde merminin ne kadar mesafe sonra patlaması gerektiğini hesaplıyor. Silahta kullanılan yeni nesil mermi de, üzerindeki radyo alıcısı ve çip yardımıyla, düşmanla arasındaki engelleri geçtikten sonra hedefinin yanında ya da üzerinde patlayarak el bombası etkisi yaratıyor.
Video için tıklayınız...
Silahın proje yöneticisi Yarbay Christopher Lehner, ordunun bu yıl XM25 serisinden 12 bin 500 adet satın almasını beklediklerini söyledi. Lehner, “Savaş taktikleri yeniden yazılacak. Bu silah ile düşmanın saklanmasına engel olacağız” diye konuştu.

MALİYETİ DÜŞÜK
XM25'in mermilerinin tanesi 25 dolara geliyor.
Ordu yetkilileri, bugüne kadar cephede kesin nişancı ya da pusuyla karşılaşan askerlerin, önlerindeki engeli geçebilmek için daima hava desteği çağırdığını, ancak XM25 ile bundan böyle düşman hedeflerinin rahatlıkla vurulabileceğini belirtiyor. Yetkililer, yeni silah sayesinde daha maliyetli olan hava saldırılarının da azaltılacağını öngörüyor.

ZIRH DELİYOR
XM25 silahının kullandığı Alliant Techsystems firmasınca geliştirilen çipli mermilerin, zırh delici özelliği de bulunuyor.
GAZETE HABERTÜRK