Financial Times gazetesinde Vincent Boland imzalı ve "Atatürk'ün Gölgesinde" başlığını taşıyan analizde, "Cumhurbaşkanlığı tartışması, ülkenin Kemalist kuruluş ilkelerini, yükselen siyasi İslamla uzlaştırma çabasının son göstergesi" deniyor.

"Tarih boyunca askeri liderler, büyük savaşlar öncesinde Tanrı'dan yardım dilemiştir. Modern Türkiye'de ise Ordu Mustafa Kemal Atatürk'ün adını anıyor. Geçen Cuma günü yaptıkları girişimde de yardıma çağırdıkları Büyük Önder oldu.

"Türkiye, son günlerde Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı adaylığına uygun olup olmadığı tartışmasıyla bölündü ve bu durum, Türkiye'nin laik kuruluş ilkelerini ve Kemalist ideolojiyi, demokratik uygulamalar ve giderek daha belirgin gözlenen Müslüman kimliğiyle aynı potada eritip eritemeyeceğine ya da bunu nasıl yapabileceğine ilişkin soru işaretleri uyandırdı.

"Batıda birbirini tamamlar görünen demokrasi ve sekülerlik, Türkiye'de giderek artan ölçüde uyuşmazlık içinde. Bu son kriz de bu anlaşmazlığın son örneği.

İngiliz medyasındaki Türkiye yorumları bununla sınırlı değil. Diğer gazeteler de Türkiye'deki son siyasi tabloya dikkat çekiyor. İşte hakkımızda yazılanlar;

The Daily Telegraph:
Gazete, gelişmeleri dış haberler sayfasında özetlerken, başyazarı da konuyla ilgili yorum yaptı.

Telegraph başyazarı, "Bırakalım Türkler Kendileri Karar Versin" başlıklı yazısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanını halkın seçmesini teklif ederek "topu ordu ve muhalefetin sahasına attığını" belirtti.

Yazar ayrıca, "hükümetin kasımdan hazirana alınması planlanan genel seçimde Anayasa'yı değiştirecek çoğunluğu kazanmak için kumar oynadığını" savundu.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı adaylığının ardından yaşanan gelişmelere dikkat çeken Telegraph gazetesi, "Konunun çözümü milyonların gösterilerinde ya da askeri darbede değil, seçim sandığında yatıyor" dedi.

The Guardian:
The Guardian, konuyu hem haber hem de yorum sayfalarında değerlendirdi. Gazetenin başyazısında, Erdoğan'ın erken genel seçim ilan etmesinin dış dünyada da gözle görülür rahatlama yarattığını bildirdi.

Türkiye'deki krizin "İslam'ı laiklikle, tutucuları reformistlerle, yükselmekte olan orta sınıfı diğeriyle, dinine bağlı Anadolu'yu kentli seçkinle, politikacıları generallerle karşı karşıya getirdiğini" öne süren Guardian başyazarı, Batılı demokrasiler için durumu anlamanın kolay olmadığını savundu.

"Ancak Başbakan Erdoğan başarılı bir reformist" diyen başyazar, Başbakan'ın reformları sayesinde derin bir finansal krizin aşıldığını, ülkenin Avrupa'ya doğru yol almasının sağlandığını ve insan hakları konusunda uzun bir mesafe katedildiğini kaydetti.

"Gül'ün cumhurbaşkanlığına karşı çıkılmasının ardında sadece türban tartışmalarının bulunmadığını, karşı çıkanların Türkiye'nin tek partili bir ülke haline gelmesinden de korktuklarını" savunan başyazar, "endişenin, AK Parti'nin parlamentoyu ve cumhurbaşkanlığını kontrol altına alarak, ülkeyi İslami yönetim haline getirmesine yönelik olduğunu" iddia etti.

Sorunun çözümünde tek yolun demokrasi olduğunu belirten ve ordunun bir müdahalesini kabul edilemez bulan başyazar, "Başbakan Erdoğan desteği hak ediyor. Ancak sonuç da dinle devletin ayrı olduğu modern bir ülke olmalı" görüşünü vurguladı.
internet
haber