Irak'ta şiddet olaylarını sona erdirecek ve ülkeye ekonomik refah sağlayacak konuların görüşüleceği uluslararası konferans, bugün Şarm el Şeyh'te başlıyor.

İki gün sürecek görüşmelere altmışı aşkın ülkeden hükümet yetkilileri ve diplomatlar katılıyor. İran ve Suriye gibi Irak'ın komşularından temsilcilerin yanı sıra Birleşmiş Milletler, G8 ve Avrupa Birliği üyelerinden diplomatlar da hazır bulunacak.

Delegelerin, Irak'ta reformlara karşılık destek sağlamayı amaçlayan beş yıllık bir planı benimsemeleri bekleniyor.

Amerikalı yetkililer, demokratik ilerleme kaydedilmesi karşılığında, Irak'a milyarlarca dolar yardım yapmaya ve ülkenin borçlarını silmeye istekli olduklarını belirtti.

Bununla birlikte, bazı Arap ülkelerinin Irak hükümetinden giderek derinleşen mezhep ayrılıklarını aşmak için Sünnilerle temasa geçeceği yolunda güvence istedikleri öğrenildi.

Yarın da Irak'ın komşularıyla arasındaki güvenlik ilişkileri ele alınacak.

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile İranlı Dışişleri Bakanı Manuçer Muttaki'nin diplomatik temasa geçebilecekleri yolunda haberler bulunuyor.

Rice'ın İranlı ve Suriyeli yetkililerle görüşmeyi ihtimal dışı bırakmadığı belirtiliyor.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad da ABD ile içten bir diyalogu memnuniyetle karşılayacaklarını belirtti, ancak ABD'nin bu görüşmeye Tahran'ın nükleer faaliyetlerini karıştırmaması gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Böyle bir görüşme, son otuz yıldır iki tarafın ilk kez bir araya gelmesi anlamına gelecek.

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, geçen ay yaptığı açıklamada, bugün ve yarın yapılacak temasların "birbirinden bağımsız ancak paralel" yürütüleceğini söylemişti.
internet
haber