İzmir limanının özelleştirilmesi ihalesinin nihai pazarlık görüşmelerinde en yüksek teklifi, 1 milyar 275 milyon dolar ile Global-Hutchison-EİB (Ege İhracatçı Birlikleri Liman Hizmetleri ve Taşımacılık A.Ş) Ortak Girişim Grubu (OGG) verdi.

Özelleştirme İdaresi Başkan yardımcısı Hasan Köktaş'ın komisyon başkanlığında yapılan nihai pazarlık görüşmelerine, 4 yatırımcı katıldı.

Nihai pazarlık görüşmesinin ilk turunda ihaleye katılan yatırımcıların revize teklifleri alındı.

Bunun ardından komisyonca belirlenen 900 milyon dolar başlangıç tutarı ve 5 milyon dolar artırım aralığı ile sözlü turlara geçildi.

Açık artırma kapsamındaki 16 turun ardından en yüksek teklifi 1 milyar 275 milyon dolar ile Global-Hutchison-EİB (Ege İhracatçı Birlikleri Liman Hizmetleri ve Taşımacılık A.Ş) Ortak Girişim Grubu verdi.

Böylelikle ihale teknik olarak sonuçlandırılırken, Rekabet kurulunun görüşü alnacak. Daha sonra komisyonun nihai kararı, Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun (ÖYK) onayına sunulacak.

ÖYK'nın onayının ardından, ihale lehine sonuçlanan teklif sahibi ile sözleşme imzalancak ve görüş alınmak üzere Danıştay'a gönderilecek.

Danıştay görüşünü takiben İdare, alıcı ve TCDD arasında sözleşme imzalanacak ve İzmir limanı 49 yıl süreyle alıcının işletimine verilecek.
internet
haber