100 metre yürü ver elini Türkiye


SURİYE’den kaçarak Hatay’a sığınan 263 Suriyeli, Hatay’ın Yayladağı ilçesine bağlı Güvecçi köyüne, sınırdan 100 metre ötedeki Harabjoz köylerinden geldi. Suriyeliler sadece bir tel örgüyü aştıklarını belirterek, “Bizi göndermeyin öldürürler” dedi.

Güvecçi Köyü’nden Cuma Tomak, sığınmacıların akrabaları olduğunu belirterek, “Sınırlar çizilirken tel örgü bizi ayırmış. Bağlarımız, bahçelerimiz bile neredeyse birbirine karışmış durumda. Karşılıklı kız alıp vermişiz. Kayınpederim ve baldızım da gelenler arasında, ama henüz görüşemedim” diyor.

Türkler gibi olmak istiyoruz

5 çocuk annesi Meryem Fedo, Lazkiye Kenti’nden geldiğini belirtirken, çocuklarının özgür bir ortamda büyümesini istediğini belirterek, “Türkiye’den ayrılmak istemiyoruz. Esad’ı istemiyoruz. Allah’tan korkan bir devlet istiyoruz. 5 çocuğum var. Çocuğum hasta doktora götüremiyordum” dedi. Suriyelilerin ağzından, “Demokrasi istiyoruz”, “Türkler gibi yaşamak istiyoruz” sözleri düşmüyor.

Suriyeliler, geçici olarakbarındırıldıkları Fehmi Dinçer Spor Salonu’ndan gece otobüslerle, Yaprak Tütün İşletme Müdürlüğü bahçesindeki “çadır kentte” nakledildi.Faruk BALIKÇI
Hurriyet