Çin'den ABD'ye Ladin Operasyonu Eleştirisi
Pekin, Washington yönetimini, El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in ölmesine neden olan operasyondan dolayı eleştirdi.

Pekin, Washington yönetimini, El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in ölmesine neden olan operasyondan dolayı eleştirdi.

Resmi Xinhua ajansının haberine göre, Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jiang Yu, "Çin, herhangi bir ülkenin bağımsızlığı, egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygı duyulması gerektiği taraftarıdır. Uluslararası toplumun Pakistan'a, terörizmle mücadele çabasında daha çok yardım yapması ve daha çok anlayış ve destek vermesi gerekir. " dedi.

Jiang, "Pakistan'ın kendi terörizmle mücadele stratejisine ve yerel şartlarına göre aldığı tedbirlerine destek vermeye devam edeceğiz ve biz, Pakistan'ın uluslararası terörizmle mücadelesine aktif şekilde katılmasından memnunluk duyuyoruz. " dedi. Sözcü Jiang, terörizmle mücadelenin halen çok sert ve karmaşık olduğunu da ifade etti.

Çarşamba günkü basın toplantısında da Jiang, Pakistan'ın uluslararası terörle mücadelede önemli ön planda olan bir ülke olduğunu da dile getirmişti. Xinhua'nın haberinde Jiang, Çin'in terör mağduru bir ülke olduğunu kaydederek, "Bazı 'terörist güçler Çin'i bölmek' için birçok büyük terör aktivitelerine katılmıştır ve bu güçler, Çin'in iç güvenliği ve bölgesel barış ve istikrarı ciddi tehdit etmektedir. " görüşünü savundu.

-DOĞU TÜRKİSTAN SORUNU-

Usame Bin Ladin'in ölümünün Çin'in terörle mücadele politikasına bir etkisinin olup olmayacağı sorusuna da Jiang, doğrudan cevap vermedi ancak, Çin'in de bundan etkileneceğine inandığını ifade etti. Jiang, konuşmasında "Çin'i aktif olarak bölmeye çalışan ve ülkenin ulusal güvenliğini tehdit eden teröristler var. " ifadelerini kullandı. Jiang ayrıca, " 'Doğu Türkistan terörist güçleriyle' mücadele uluslararası terörle mücadele kampanyalarının önemli bir parçasıdır" diyerek, uluslararası toplumun terörle mücadele için birlikte adım atması gerektiğini de belirtti. (Cihan Haber Ajansı)