Suriye'de "Cuma" gerginliği

Suriye'nin başkenti Şam'ın kırsalındaki yerleşim birimi Tel'de, güvenlik güçleri göstericilere ateş açtı


Reuters'ın haberinde, bir görgü tanığının, açılan ateşte yaralanan göstericiler olduğunu ifade ettiği belirtildi. Görgü tanıkları ayrıca Şam'ın Barzeh semtinde üç tankın, gösteri çağrısı yapan eylemcilerin olduğu bölgeye konuşlandığını bildirdi.
"HUMUS'TA GÜVENLİK GÜÇLERİ 5 GÖSTERİCİYİ ÖLDÜRDÜ"

Suriye'nin üçüncü büyük kenti Humus'da da tankların konuşlandırıldığı belirtildi.
Uluslararası İngiliz haber ajansı Reuter, Suriye'deki insan hakları eylemcilerine dayanarak verdiği haberde, ülkenin üçüncü büyük kenti Humus'taki gösterilerde güvenlik güçlerinin 5 protestocuyu öldürdüğünü duyurdu.
Fransız haber ajansı AFP de Humus kentinden Necati Tayyar isimli bir insan hakları militanının, Baba Emir ve Deyr Baalba gibi birçok noktasına tankların girdiği Humus kentinde dün gece onlarca kişinin gözaltına alındığını söyledi.
ŞAM'DA MUHALEFET LİDERİ SEYF GÖZALTINA ALINDI
Görgü tanıkları, başkent Şam'da da onlarca protestocunun cuma namazından sonra sokaklara döküldüklerini, güvenlik güçlerinin ise birkaç dakika içinde göstericileri dağıttığını söylediler.

El Cezire televizyonu da, "rejim devrilsin" diye bağırarak yürüyen ve koşturan insanların görüntülerini yayınladı.

Ajans, yine insan hakları eylemcilerinin açıklamalarına dayanarak, Şam'daki gösteriler sırasında da güvenlik güçlerinin muhalefet lideri Riad Seyf'i gözaltına aldığını haber verdi. Habere göre, Seyf'in kızı da babasının, Şam'ın Midan bölgesinde düzenlenen gösteriler sırasından gözaltına alınan diğer protestocularla birlikte bir otobüse bindirildiğini söyledi.
Bir süredir devam eden olaylar Cuma namazının bitiminde yoğunlaşıyor, bu nedenle sabahın erken saatlerinden itibaren ülke genelinde ve başkent Şam'da geniş güvenlik önlemleri alındı. Şehirlerarası yollar ile şehirlerin etrafındaki yerleşim birimlerini birbirine bağlayan ara yollar ve köprülerde güvenlik güçleri kontrol noktaları oluşturdular.
Dünden itibaren ordu birliklerinin aşamalı olerak çekilmeye başladığı Dera kentinde de küçük çaplı gösterilerin olduğu kaydediliyor. Ordu birlikleri tarafından yapılan operasyonlarda kentteki olaylara karıştığı gerekçesiyle 500 ila 600 kişi gözaltına alınmıştı.
Bu arada, ülkenin kuzeyinde Kürtlerin çoğunlukta olduğu bölgelerdeki Kamışlı, Amud ve El Dirbasiye'de de, resmi makamların gösteri yasağı kararına rağmen, binlerce kişi gösteri yaptı.
İnsan hakları gruplarına göre isyanın Mart'ta başlamasından beri 565'ten fazla siville 100 kadar asker hayatını kaybetti.
ÜLKENİN GÜNEYİNDEN GELEN BİNLERCE KİŞİ TAFAS'TA TOPLANDI
Suriye'de güneydeki kasabalardan gelen binlerce kişi Dera yakınındaki bir kasabada toplanarak, Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın devrilmesini isteyen sloganlar attı. Görgü tanıklarının verdiği bilgiye göre, kuşatma altındaki Dera'ya girmeleri engellenen köylüler, Tafas kasabasına yöneldi. Protestocuların burada eski cami yakınındaki bir meydanda toplandıkları ve "ayrıl" yazılı dövizler taşıdıkları belirtildi. Dera'nın etrafının hala tanklarla çevrili olduğu belirtiliyor.
YEMEN'DE DE HALK SOKAKLARA DÖKÜLDÜ

Yemen'de hükümet karşıtı onbinlerce gösterici, Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in istifası talebiyle gösteri yaptı.

Ocak ayından beri eylemlerini Sana Üniversitesi dışında yapamayan muhalifler, son iki cumada olduğu gibi bugün de Sittin Caddesi'ni doldurdu. Zaman zaman yağış olmasına rağmen katılımda bir azalma görülmedi.

Sana'daki bugünkü eylemler, 2007'de güneylilerin Salih'e karşı ayaklanmasına atfen ''Güneye Vefa Cuması'' olarak adlandırıldı. Atılan sloganlarda ve cuma hutbesinde ağırlık, ayrılık isteyen güney illeri Aden ve Abyan'a verildi.

Dağıtılan broşür ve açılan dövizlerde ''Devrimimiz bir, niyetimiz bir, güneyiyle kuzeyiyle Yemen bir'' ifadeleri kullanıldı. Cuma hutbesindeyse dış kaynaklı arabuluculuk çabalarının muhalefetin amaçladığı ''devrim hayaliyle'' uyuşmadığı belirtildi.

Bu arada kalabalık havaya, üzerinde "Ali git" yazılı binlerce kırmızı, siyah ve beyaz balon saldı.

Cuma günleri gelenek haline gelen ''cenaze namazı'', bugün de yakındaki şehirlerde hayatını kaybeden iki gösterici için kılındı.
TUNUS'TA YÖNETİM KARŞITI PROTESTO

Tunus'un aynı adlı başkentinin merkezinde yüzlerce kişi yönetim karşıtı protesto düzenledi.

Polis göstericilere göz yaşartıcı gaz ve coplarla müdahale etti. Polisin gösteriyi görüntülemeye çalışanlara da müdahale ederek makinelerine el koyduğu bildirildi.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerindeki yönetim karşıtı protestolara ilham kaynağı olan Tunus'ta gerginliğin, dün eski İçişleri Bakanı Ferhat Rachi'nin, ocak ayında gösteriler yüzünden ülkesinden kaçan devrik Devlet Başkanı Zeynelabidin Bin Ali yanlılarının darbe yapabileceği yolundaki açıklamaları üzerine arttığı belirtildi.

Protestocular, eski bakanın açıklamalarının mevcut geçici hükümete güveni sarstığını söyleyerek, eski rejimin üyelerinin sahne arkasından yönetimin işlerine karışıyor olabileceğini kaydetti.


(habertürk)