4. toplantı Türkiye'de

Libya Temas Grubunun dördüncü toplantısının Türkiye'de düzenlenmesine karar verildi.

Temas grubunun Roma'da yapılan ikinci toplantısı sonunda Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayid el Nahyan, İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini ve Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Hamad bin Casim bin Cabir El Tani ile basın toplantısı düzenledi.

Sonuç bildirgesinin okunduğu toplantıda BAE Dışişleri Bakanı El Nahyan, Libya Temas Grubunun üçüncü toplantısının BAE'de, dördüncüsünün ise Türkiye'de yapılmasına karar verildiğini söyledi.

DAVUTOĞLU 7 GÜN İÇİNDE ATEŞKES İSTEDİ

Frattini yaptığı açıklamada, BM'nin, mümkün olan en kısa zamanda bir ateşkes ilan edilmesi yönündeki hedefini teyit ettiğini ve Davutoğlu'nun da toplantıda BM'nin bu hedefini öne çıkardığını söyledi.

Franco Frattini, "Davutoğlu'nun, 7 gün içinde ateşkes ilanı hedefi konusunda çok istekli konuştuğunu" kaydederken, Kaddafi karşıtı koalisyon içinde askeri operasyonun gidişatını hızlandırma arzusu olduğunu da sözlerine ekledi.

KUVEYT VE KATAR'DAN YARDIM

Katar Başbakanı Hamad bin Casim bin Cabir El Tani, İtalya'nın başkenti Roma'da başlayan Libya Temas Grubu toplantısında yaptığı açıklamada, nakit sıkıntısı içindeki Libyalı muhaliflere Kuveyt'in 180 milyon dolar yardım taahhüdünde bulunduğunu, ülkesinin de 400 ila 500 milyon dolar katkı sağlayacağını söyledi.

GEÇİCİ MALİ MEKANİZMA BİRKAÇ HAFTA İÇİNDE OLUŞTURULACAK

Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, Libyalı muhaliflerin oluşturduğu Ulusal Geçiş Konseyi'ne kaynak yaratmak üzere "geçici mali mekanizmanın" birkaç hafta içinde oluşturulacağını söyledi.

Libya Temas Grubu'nun ikinci toplantısı için Roma'da bulunan Juppe, Katar'ın başkenti Doha'da yapılan Temas Grubu toplantısında kararlaştırılan mekanizmanın birkaç hafta içinde oluşturulacağını, ABD'den sonra Fransa'nın da yakın zamanda katkı payını açıklayacağını belirtti.

Fransa Dışişleri Bakanı Juppe, AB askeri güçlerince desteklenen insani yardım koridoru açılmasına BM'nin katılmamasının "şaşırtıcı olduğunu" vurguladı.

Birkaç hafta içinde Fransa'nın düzenlemeyi planladığı "Libya'ya dost ülkeler konferansı"na Rusya ile diğer ülkelerin de katılmasını isteyen Juppe, konferansa geçiş konseyi, yerel unsurlar ile Muammer Kaddafi'nin geleceğinin olmadığını anlayan herkesin katılması gerektiğini belirtti.

Juppe, Fransa'nın Suriyeli liderlere yaptırım konusunda AB'deki ortaklarıyla çalıştığını, ancak henüz kime yaptırım uygulanacağı konusunda anlaşılamadığını ifade etti.


(habertürk)