ANKARA (ANKA)- Genel seçimlerin 22 Temmuz 2007 tarihinde yapılacağının açıklanması üzerine kamuda görev yapan bürokratlar istifalarını vermeye başladı. Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Rüstem Zeydan, genel seçimlerde milletvekili adayı olmak için istifa etti.

13 yıldan bu yana Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevini yürüten doktor Rüstem Zeydan, AKP'den Hakkari milletvekili olmak için görevinden istifa etti.

Hakkari'nin güçlü aşiretlerinden Piyanşi aşireti reisi ve Hakkari Milletvekili Mustafa Zeydan'ın oğlu olan Rüstem Zeydan'ın aday olacağını açıklamasında babasının bu seçimlerde aday olmayacağını belirtmesinin etkili olduğu ifade edildi.

MEB'de istifa hazırlıkları

Bu arada, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yaklaşık on bürokratın istifa hazırlığında olduğu öne sürüldü.

İstifaya hazırlananlar arasında Müsteşar Yardımcıları Salih Çelik ve Cemal Taşar, Yatırım Tesisleri Daire Başkanı Abdülsamet Aslan, Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Nizami Aktürk, Strateji Geliştirme Başkanı Nurettin Konaklı, Talim Terbiye Kurulu Üyesi Veli Kılıç ve Bakan Çelik' in Danışmanı Mustafa Özgül var. Öte yandan, Personel Genel Müdürü Remzi Kaya, Orta Öğretim Genel Müdürü Kerem Altun ve Müsteşar Yardımcısı Cumali Demirtaş ise henüz siyasete girip girmeme konusunda kararsız olduğu kaydedildi.

İstifaya hazırlanan bürokratların büyük bir bölümü AK Parti' den aday olmayı planlarken bazılarının ise MHP ve DYP'den aday olacağı belirtiliyor