Fransız vatandaşlığı için ‘asimile’ olma şartı

Fransa parlamentosunun onayladığı yeni yasaya göre Fransız vatandaşlığına geçecek kişilere hak ve yükümlülük şartı belgesi imzalatılacak
Yabancı göçmenlerin Fransa’ya girişleri ve Fransız vatandaşlığına geçişleri konusunda Fransız parlamentosunda aylardır tartışılmakta olan yasa tasarısı önceki gün akşam oy çoğunluğuyla kabul edildi. Yeni yasa, tedavi görmek amacıyla Fransa’ya gelen göçmenlere geçici ikamet izni uygulamasına son veriyor. Bu uygulama bundan böyle sadece tedavinin göçmen adayının geldiği ülkede mümkün olmaması durumunda işletilecek. Yeni mevzuata göre, Fransa’da ikamet hakkı elde edebilmek için Fransa’da yaşayan bir kişiyle evlendiği tespit edilenler 5 yıl hapis ve 15 bin Euro para cezasıyla yargılanacak.
ŞARTLI BELGE İMZALANACAK
Bir Fransız’la evlenen göçmenin Fransız vatandaşlığına geçmek için başvuru yapma süresi 1 yıldan 2 yıla çıkarılacak. Fransız vatandaşlığına geçmek isteyen yabancıların ‘vatandaş hak ve yükümlülükleri şartı’ adlı bir belge imzalamaları gerekecek. Vatandaşlık adayları Fransız toplumuna “asimile” olduklarını kanıtlamakla da yükümlü olacaklar. Fransa’ya kaçak giriş yapan göçmenler için sınır kapılarına yakın bölgelerde özel bekleme alanları oluşturulacak. Ana muhalefetteki Sosyalist Parti, yasaya karşı Anayasa Mahkemesi’ne başvuracağını duyurdu.


(habertürk)