Obama'ya ilk rakip çıktı

ABD Temsilciler Meclisi'nin eski başkanlarından Newt Gingrich, ABD'de 2012'de yapılacak başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti'nin adayı olmak için yarışacağını açıkladı
Newt Gingrich, adaylığını sosyal paylaşım sitesi twitter üzerinden yayınladığı video mesajıyla duyurdu.

ABD Kongresi'nde, istifa etme kararı aldığı 1998 yılına kadar 11 dönem boyunca görev yapan 67 yaşındaki Gingrich, 2012 başkanlık seçimleri için Cumhuriyetçi Parti'den aday adaylığını resmen ilan eden ilk kişi oldu.

Gingrich, konuyla ilgili video mesajında, "Bugün ABD Başkanlığına aday olduğumu açıklıyorum, çünkü Amerika'yı umut ve fırsatlara geri döndürebileceğimize inanıyorum. Biz Amerikalılar, birlikte konuşmalı, birlikte çalışmalı ve çözümleri birlikte bulmalıyız ve bu çözümleri değişim istemeyen güçler üzerinde empoze etmeliyiz" dedi.

Mesajında, daha fazla istihdam, daha iyi sağlık sistemi, dengeli bütçe ve merkeziyetçi olmayan bir hükümet çağrısında bulunan Gingrich, "Amerika'nın bir enkaz haline gelmesinden, bu enkaza egemen oldukları müddetçe rahatsız olmayan bazı insanlar var. Ama siz ve ben daha iyisini biliyoruz. Bir araya gelelim, zor seçimleri yapalım ve işi bitirelim. ABD'yi ileride çok daha iyi bir gelecek bekliyor" diye konuştu.

OBAMA KENDİSİNDEN UTANMALI

Gingrich, Cumhuriyetçilere yakınlığıyla bilinen Fox televizyonunda yaptığı açıklamada da ABD Başkanı Barack Obama'ya sert eleştiriler yöneltti.

Obama'yı, "Cumhuriyetçi Parti'nin bütçe teklifi ve göçmenlik reformu konusundaki görüşlerine saldırmak için 'korku taktikleri' kullanmakla suçlayan Gingrich, "Obama kendisinden utanmalı" ifadesini kullandı.

Gingrich, Obama'nın dış politikasını "darmadağın", enerji politikasını da "Amerikan karşıtı" olarak niteledi.

ABD'de 1994 yılındaki Kongre seçimlerinde Cumhuriyetçilerin ezici çoğunluğu sağlamasında önemli rol oynayan isimlerden biri olan Gingrich, ardından 4 yıl boyunca Temsilciler Meclisi Başkanlığı görevini yürütmüştü.

ABD'nin o dönemki başkanı Bill Clinton'ı, Monica Lewinsky ile olan ilişkisinden dolayı en sert eleştiren kesimlerin başında gelen Gingrich, buna karşın, 2007 yılında yaptığı bir açıklamada, Lewinsky skandalının olduğu sırada, şimdiki üçüncü eşi olan bir Kongre çalışanıyla evlilik dışı ilişkisi olduğunu itiraf etmişti.

Gingrich'in daha önceki iki eşini de evlilik dışı ilişki nedeniyle boşadığı yönünde haberler çıkarken, tecrübeli siyasetçinin evlilik konusundaki bu çalkantılı geçmişinin, 2012 seçimleri için Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayının belirleneceği ön seçimlere geniş katılım gösteren muhafazakar Hristiyanlar arasında rahatsızlık yaratabileceği yorumları yapılıyor.

Muhafazakar duruşuyla bilinen Gingrich'in Kongre'deki kariyeri, 1998'de Cumhuriyetçilerin seçimlerde sandalye kaybetmesi üzerine istifasıyla sona ermişti.(habertürk)