Genel seçimlerin yaz tatili dönemine denk gelmesi dolayısıyla otobüsle yolcu taşımacılığında büyük bir hareketlilik yaşanması bekleniyor.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, partisinin vatandaşları otobüslerle büyük şehirlere götüreceğini ve oy kullanmalarını sağlayacağını açıklamasının ardından, 22 Temmuz 2007 tarihinde yapılacak milletvekili genel seçimleri öncesinde tatile çıkacak vatandaşların oy kullanmak üzere yaşadığı kente geri dönmek için ulaşımda zorluk yaşayabileceği belirtiliyor.

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Başkanı Mustafa Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, seçim döneminde yolcu taşımacılığında büyük bir hareketlilik yaşanması ve bazı sıkıntılar olmasının beklendiğini ifade ederek, haziran, temmuz, ağustos ve eylülün tatil dolayısıyla yolcu otobüslerinin en yoğun ayları olduğunu söyledi.

Yıldırım, ''Seçim döneminde İstanbul'da, Türkiye'de büyük bir otobüs sıkıntısı yaşanacak. O kadar insanı taşımak kolay olmayacak. Bu arada özel görev çıkarıp uzun yol şoförü olmayan, uzun yol aracı olmayan taşımacılık yapan taşıtların devreye sokulacağını zannediyorum. Bunların kaza riskleri var. Aksaray'daki kazayı biliyoruz'' diye konuştu.

Yaz döneminde otobüslerin çok büyük bir kapasiteyle çalıştığını ifade eden Yıldırım, Türkiye kapasitesinin yüzde 50'ye yakın kısmının Ege ve Akdeniz'de kullandıklarını, bu bölgedeki doluluk oranının yaz döneminde yüzde 90'lar seviyesinde seyrettiğini söyledi.
internet
haber