Dünya Kadınları Şişli’de Buluştu

Şişli Belediyesi’nin İstanbul'da düzenlediği Uluslararası Kadın Zirvesi'nde değişik ülkelerden kadınlar bir araya geldi.

Şişli Belediyesi ile Türkiye Yerel Gündem 21 programı'nın Armada Oteli'nde düzenlediği, "kadınların siyaset ve karar alma süreçlerine katılımında eşitlik" konulu zirveye katılan kadınlar Türk kadınlarına övgüler yağdırdı. İsveç, Arjantin gibi ülkelerden kadın akademisyen ve siyaset uzmanlarının katıldığı zirvede Çağlayan mitingi "demokrasinin resmi" olarak nitelendirildi.

Toplantıda açılış konuşmasını yapan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül dünyanın değişik ülkelerinden kadınların bir araya geldiği bir toplantıya ev sahipliği etmekten gurur duyduklarını ifade ederek , “Hangi toplumda kadının üretime katılma ölçüsü fazla ise o toplum medeni bir toplumdur, ileri bir toplumdur.

Kadının içinde olmadığı hiçbir ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel hareketin başarıya ulaşması mümkün değildir” açıklamasında bulundu. “Bizim siyasi başarımızda, yerel yönetimlerdeki başarımızda kadınlarımızın başarıları vardır ve bu başarı büyüktür” diyen Sarıgül, kadınların siyasette aktif rol almalarından mutluluk duyduklarını belirtti.
internet
haber