Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ''demokrasiye kurşun sıkıldı'' sözleri nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında inceleme başlattı.

Başbakan Erdoğan, 2 Mayıs'ta AK Parti grubunda yaptığı konuşmada, cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunun bloke edildiğini belirterek, bunun ''demokrasiye sıkılmış bir kurşun'' olduğunu ve "Anayasa Mahkemesi kararının hukuki boyutuyla çok tartışılacağı"nı söylemişti.

Bu açıklama üzerine Anayasa Mahkemesi, Erdoğan'ın ''demokrasiye kurşun sıkıldı'' ve CHP lideri Deniz Baykal'ın ''367 kararı çıkmazsa ülke çatışmaya sürüklenir'' şeklindeki açıklamalarına tepki gösterdi.


Yazılı bir açıklama yapan yüksek mahkeme, "Hukuka aykırı açıklama ve yayınların Anayasa'nın 138'inci maddesinin açık hükmüne ters düştüğü ve TCK anlamında ise suç sayılacağı izahtan varestedir. Mahkeme kararını verdikten sonra yapılan 'hukukun katledildiği, demokrasiye kurşun sıkıldığı' gibi açıklamalar amacını aşan ve kurumu hedef gösteren aynı sorumsuz davranışlar kapsamında değerlendirilmektedir" ifadesini kullandı.


Açıklamada ayrıca, "Anayasa Mahkemesi'nin 367 milletvekili bulunmadan cumhurbaşkanı seçilebileceği yönünde karar vermesi durumunda, Türkiye'nin tehlikeli bir çatışma ortamına sürükleneceği, şeklindeki tahrik edici açıklamalar kabul edilemez, sorumsuz davranışlardır" denildi.


Aynı gün, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal hakkında cumhurbaşkanı seçimine ilişkin yaptığı açıklamalarla ''yargı görevini yapanları ve adil yargılamaları etkilemeye teşebbüs'' suçlarından soruşturma başlattı.

Bu hareketli günün sonunda bir açıklama yapan Başbakan Erdoğan ise, ''demokrasiye sıkılmış kurşun'' sözlerine açıklık getirdi ve ''O ifade tamamıyla Sayın Baykal'ın ifadelerine yönelik benim kullandığım ifadedir'' dedi.
kanaltürk