Uydu, 17 kayıp piramit buldu!


Mısır'da elde edilen uydu görüntüleriyle tarihi yerleşim yerleri ortaya çıktı


Mısır'dan elde edilen yeni uydu görüntüleriyle bine aşkın mezar ve 3 bin tarihi yerleşim yeri ortaya çıktı. Görüntülerden sonra yapılalan ilk kazılarda ortaya çıkanlar görüntüleri doğruluyor.

Doktor Sarah Parcak, "Bir piramidin kazısına katılmak her arkeoloğun hayalidir" diyor.

Amerika'nın Alabama eyaletinde, NATO'nun desteklediği bir laboratuardan, uzay arkeolojisi çalışmalarını yürüten Parcak da bu kadar önemli sonuçlar elde etmelerine şaşırdığını söylüyor.

"Bir yılı aşkın süredir çok yoğun bir şekilde araştırma yapıyoruz. Yavaş yavaş verilerin ortaya çıktığını fark ediyordum, ancak geri adım atıp da tüm bulgularımıza baktığımızda, Mısır'ın çeşitli yerlerinde ne kadar fazla yer tespit ettiğimize inanamadım." diyor Parcak.

Milimetrelik cisimlere kadar gösteren uydu kameralarında yerin altındaki cisimleri tespit edebilmesi için kızılötesi ışınlar kullnadı.
Parcak, "Bu araştırma eski yerleşimlerin boyutlarını ne kadar hafife alabildiğimizi gösteriyor" diyor.

Parcak, keşfedilmeyi bekleyen başka tarihi eserler olduğuna da inanıyor: "Bunlar yalnızca yüzeye yakın olan bölgeler. Nil yatağı boyunca binlerce başka yerleşim var.

Sakkara bölgesini ziyaret eden Parcak'ın bulgularıyla yetkililer önce ilgilenmedi.

Ancak araştırmacının iki piramit tespit etmiş olabileceğini söylemesinden sonra yapılan test kazıları, bölgenin Mısır'ın en önemli arkeolojik yerlerinden biri olabileceğine işaret ediyor.

Parcak için ise "en heyecan verici an Tanis'teki kazıları ziyaret etmek" olmuş. Uydu görüntülerine dayanarak 3 bin yıllık bir eve ulaşmışlardı ve evin hatları görüntülerle neredeyse tamı tamına uyumluydu. Bu, teknolojinin gerçek bir sağlaması oldu."
diyor. Parcak aynı zamanda yeni teknolojinin gençlerin bilime olan ilgisini arttırmasını umduğunu söyledi.



HABERTÜRK