Almanya'daki benzin fiyatlarının tırmanması ile birlikte, akaryakıt hırsızlığında da hızlı bir artış oldu. Otomobil ve kamyonların depolarına dadanan fırsatçılar, akaryakıtı hortumlarla çalıp ortadan kayboluyorlar. Sigorta zararın sadece bir kısmını karşılıyor.
Almanya'da akaryakıt fiyatlarının yüksek olması, otomobillerdeki hırsızlık olaylarının artmasına neden oldu. Geçtiğimiz haftalarda ülkenin bir çok bölgesinde gece araçların depolarını açan hırsızlar, litrelerce benzin ve mazot çalarak kayıplara karıştılar. Güvenlik güçleri, bu konuda hemen hemen her gün şikayet aldıklarını açıklarken özellikle ıssız yerlerde park edilen araçların hedef olarak seçildiğine dikkat çektiler. Ocak ayından buyana yaşanan hırsızlık olaylarında yüzbinlerce Euro maddi hasar olduğu da belirtildi.

KİLİTLİ KAPAK YAPTIRIN
Özellikle eski model araçların depo kapağını açmanın çok kolay olduğuna dikkat çeken Frankfurt'lu tamir ustası Özcan Arda "Tornavida yardımıyla kapak bir kaç saniyede açılabilir. Kişinin daha sonra bir hortum yardımıyla benzini yanında getirdiği bidona boşaltması 10 dakikayı geçmez. Yeni araçlarda bu işlem daha sor. Çünkü yakıt deposu aracın altında. Hırsızlar depoya giden hortumdaki özel bir güvenlik tedbiri nedeniyle yakıta ulaşamıyorlar. Ayrıca depo kapağını açmak da daha zor. Hırsızların işini zorlaştırmak isteyen araç sahiplerine tavsiyem, mutlaka kilitli bir depo kapağı taktırın. Böylelikle hırsızlığı önleme ihtimaliniz artmış olur" diye konuştu.

SİGORTA HEPSİNİ KARŞILAMIYOR
Hanau'lu sigortacı Anıl Kılıçarslan, akaryakıt hırsızlığı durumunda hem aracın zarar gördüğünü, hem de akaryakıttan dolayı maddi kaybın oluştuğuna dikkat çekerken şu bilgileri verdi: "Depo kapağı zorlanarak açıldığı için araçta maddi zarar oluşuyor. Ayrıca 60-70 litrelik akaryakıtın çalınması da sözkonusu. Sadece Kaskosu (Vollkasko) olan araç sahibine sigorta tamir masraflarını karşılıyor. Ancak çalınan akaryakıtın zararı karşılanmıyor. Bir otomobilde zarar büyük olmaya bilir ancak bir kamyon deposu daha fazla yakıt aldığı için zarar yüksek olabilir."

İHBAR EDİN
Hırsızlık olaylarının önlenmesi için yoğun çaba sarf eden güvenlik güçleri, halka şüpheli buldukları kişi veya hareketleri ihbar etmeleri çağrısında bulundular. Sanayi bölgelerindeki kamyonların da sıkça seçilen bir hedef olduğuna dikkat çeken yetkililer "Yaşanan basit bir hırsızlık olayı değil. Çalınan akaryakıt miktarı çok büyük. Bunların bir şekilde devam satılması sözkonusu. Bu profesyonelce düzenlenmiş bir girişim" dediler. Verilen bilgiye göre Hessen Eyaleti'ne bağlı Hanau'da önceki gün bir kamyonun deposunda hortum, aracın altında ise boş bir bidon bulundu. Yetkililer "Hırsızlar farkedildiklerini anlayınca kaçmış olmamılar" bilgisini verdiler.

BENZİNLİ ARAÇ SAHİPLERİ DİKKAT
Hırsızların daha çok benzinli araçları seçtikleri açıklanırken, buna neden olarak da benzinin mazota göre daha pahalı olması gösterildi. Almanya'daki akaryakıt fiyatları her yıl artıyor. Şuan bir litre benzinin fiyatı ortalama 1,60 Euro. Mazotun litre fiyatı ise 1,40 Euro. Almanya'daki Federal Kartel Dairesi, akaryakıt piyasasındaki beş büyük firmanın fiyatları dilediği gibi artırdığını iddia ederek özellikle resmi tatil ve haftasonu öncesi bir artışın gözlendiği eleştirisinde bulunmuştu.

AvrupaHürriyet