Rusya ve Türkiye çalışmalara başladı


Rusya ve Türkiye arasında 16 Nisan'da başlayan bir aylık süreli ziyaretlerde vizesiz uygulamadan memnun kalan iki ülke, süreyi iki katına çıkarmak için çalışmalara başladı.
Türk kaynaklardan edinilen bilgiye göre Ankara, Moskova'ya sürenin iki katına çıkarılması ile ilgili teklifi iletti. Moskova'dan olumlu yanıtın gelmesini bekleyen Türkiye,Bakanlar Kurulukararı ile geçici bir dönem tek taraflı olarak süreyi iki katına çıkarmaya da hazırlanıyor.

Rusya Federal Turizm Ajansı da İnterfax'a yaptığı açıklamada, Türkiye Turizm Bakanlığı ve Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın koordinasyonu ile vizesiz seyahat süresinin iki aya çıkarılabilmesi için çalışmalara başladığını doğruladı. 30 Mayıs-2 Haziran günlerinde İzmir'de düzenlenen Rusya-Türkiye ortak turizm çalışma grubunda da konunun ele alındığı kaydediliyor.

Rusya'nın yeni anlaşmadan önce Türk gümrük kapılarında 20 dolar ödeyerek iki ay süreli vize alabilmeleri uzun süreli ziyaretlerdeRusyatarafına önemli avantaj sağlıyordu. Şimdi bir aydan uzun dönem kalmak isteyenler Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği ve başkonsolosluklardan vize almak için başvurmaları gerekiyor. Evrak yoğunluğunun yanısıra bu şekilde vize alabilmek için en az bir hafta beklemeleri ve 50 dolar da ödeme yapmaları gerekiyor. Türkiye'nin "bir aylık vizesiz girişle gelen" Rusya vatandaşları için uygulamaya koyduğu ek 3 aylık "ikamet tezkeresi" de yeterince ekonomik bulunmuyor.

Rus ailelerintatilbeldelerinde villalar kiralayarak 45 gün 2 ay kaldıklarına değinen yetkililer, özellikle bu sektör için vizesiz uygulamanın olumsuz etki yaptığına değiniyor. Türkiye'nin girişimi ile başlatılan yeni sürecin hedefe ulaşması durumunda karşılıklı olarak iki ülke vizesiz seyahat süresini iki aya çıkarmış olacak. Rusya'nın cevabı gecikmiş olsa da,Ankaratek taraflı olarak kısa sürede vizesiz seyahat süresini iki aya kadar uzatacak.

CİHAN