Yunanistan'a Obama desteği


ABD Başkanı Barack Obama, Amerika'nın Yunanistan'ın ekonomik problemleri aşabilmesi için IMF kanalıyla destekleyeceğini söyledi.

Obama,Eurobölgesindeki ekonomik krizin dünya için tehlike olabileceği uyarısında da bulundu.Euro bölgesindeki ekonomik kriz ile Yunanistan'ın borç sorunu, Washington'da temaslarda bulunanAlmanyaBaşbakanı Angela Merkel ile Obama görüşmesinde masaya yatırıldı. Görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında Yunanistan'a desteğini net ifadelerle dile getiren Obama, Euro bölgesi ülkelerinin Yunanistan'ın borç sorununu aşması için işbirliği yapmayı sürdürmeleri gerektiğini belirtti. Obama, Almanya'nın Yunanistan'ın mali sorununa çözüm bulunması konusunda belirleyici rol oynayacağını ifade etti.

Yunanistan'daki mali krize çözüm bulunması çabalarında ABD'ninIMFkanalıyla işbirliğinde bulunacağını vurgulayan Obama, Euro bölgesinde muhtemel bir iflasın bütün dünya ekonomisine zarar vereceği uyarısında bulundu.

Merkel de Euro bölgesindeki borç krizinin tehdit olmayacağını garanti altına almanın herkesin yararına olduğunu söyledi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso da Avrupa Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada Yunanistan'ın borç krizinden çıkabilmesi için acı önlemler alınması gerektiğini söyledi.

CİHAN