+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Hayalet kasabada savaş

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  Hayalet kasabada savaş Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Super Moderator Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2010
  Bulunduğu Yer
  Serçe Kanadı
  Mesajlar
  5.682
  Blog Yazıları
  94
  Tecrübe Puanı
  107374703

  Tanımlı Hayalet kasabada savaş

  Hayalet kasabada savaş


  Suriye’de öldürülen kadın protestoculara yapılanlar Başbakan Erdoğan’ın tepkisini çekerken, Esad Yönetimi durmuyor. Türkiye sınırındaki “isyancı” Cisr eş Şuğur kasabasına yönelik operasyon dün başladı. 45 bin nüfuslu kasabanın neredeyse tamamı Türkiye’ye veya komşu köylere kaçmıştı, ancak Suriye ordusu ‘asayişi yeniden tesis’ amacıyla kasabaya 15 bin asker ve 40 tankla girdi.  ÜÇ aydır kaynayan ve son bir haftadır patlamanın eşiğinde bulunan Suriye’de ordu, geçen hafta 120 polisin öldürüldüğü Türkiye sınırına 20 km. mesafedeki Cisr eş Şuğur kasabasına “silahlı grupları” yakalamak için dün sabaha karşı büyük operasyona başladı. Cuma namazı çıkışında Suriye’nin dört bir yanında rejimi protesto gösterileri yapılırken, Humus şehrinde güvenlik güçleriyle göstericiler arasında şiddetli çatışma çıktı. Halep ve Kamışlı başta olmak üzere birçok şehirde gösteriler yapıldı. Busra el Harir’de biri polis 2 kişi öldü, Deraa’da en az 8 gösterici yaralandı. Hemen tüm protestolarda oldukça şiddetli çatışmalar çıktı. Olaylarda en az 25 kişi hayatını kaybetti.

  Dün sabaha karşı başlayan operasyona Beşar Esad’ın kardeşi Mahir Esad’ın yönetimindeki 4’üncü Zırhlı Tümeni’nden 15 bin piyade, 40 tank ve helikopterler katıldı. Nüfusunun çoğu Türkiye’ye ve çevre köylere kaçtığı için neredeyse tamamen boşalan kasaba önce kuşatıldı. Top atışına tutulan çevre köylere ve bağlantı yollarına kum torbalarından barikatlar kuruldu. Ardından, kasabada kalan herkesin “aşırı dinci militanlar” olduğu iddiasıyla operasyon için düğmeye basıldı. Hedef, “halkın talebini üzerine kasabayı silahlı çetelerin elinden kurtarmak.”

  Korgeneral saf değiştirdi

  Şam’a bağlı medyaya göre çevre köylerden gelen gençler tarafından da desteklenen 3 bin kadar rejim karşıtı, barikatlar kurarak kasabada kaldı. Çatışmaların birkaç gün sürmesinin beklendiği belirtildi. Ancak muhaliflere göre kasabada kalanlar silahsız. Görgü tanıkları, güvenlik güçlerinin de ikiye bölündüğünü; hem birbirlerini, hem de silahsız protestocuları vurduklarını belirtiyor.  Son olarak Hüseyin Armuş adlı bir korgeneral operasyon sırasında isyancıların tarafına geçti. Armuş, Youtube’daki videosunda, “Askerlerimle birlikte özgürlüğü ve demokrasiyi savunan kitlelerin safına geçtim. Silahlı kuvvetler olarak kendi savunmasız halkımıza değil, düşmana ateş edeceğimize yemin etmiştik” dedi.

  Suriye için Eşgüdüm Merkezi

  Dışişleri Bakanlığı, iç karışıklıklar nedeniyle Türkiye’ye gelen Suriyelilere ilişkin gelişmeleri takip etmek için Eşgüdüm Merkezi oluşturdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Eşgüdüm Merkezi’nin telefonunun, “00 90 312 248 70 00”, faksının, “00 90 312 292 27 51”, e-posta adreslerinin “esgudum1@mfa.gov.tr, esgudum2@mfa.gov.tr, esgudum3@mfa.gov.tr” olduğu da bildirildi.

  Asi Nehri’nde Osmanlı mirası

  Antakya ile Halep arasında yer alan Cisr Eş Şuğur, ülkenin en yoksul, Sünni İslamcı akımların en güçlü olduğu yerlerinden. Kasabanın ismi, Arapça’da, “Tatil/Boş Zaman Köprüsü” anlamına geliyor. Çünkü geçmişte bölgedeki Araplar ve Ermeniler, Antakya’ya tatile giderlerken, bu kasabadan geçen Asi Nehri üstündeki köprüyü kullanırlarmış. Hatay 1939’da Fransa’dan ayrıldığında Türkiye sınırlarında kalan bir grup gayrimüslim güneye göç ederek, Cisr El Şuğur’a yerleşmiş. Ermeni tartışma sitesi Hye Forum’dan bir yorumcu ise “Bugün Suriye’den Türkiye’ye kaçan birçok kişinin, geçmişte Türkiye’den Suriye’ye kaçanlarla akraba olması ironik” diye yazdı.

  Suriye bizim iç meselemiz gibi

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Esad rejimiyle ipleri kopardığı sinyalini önceki günkü şu sözleriyle verdi:

  “Suriye olayı Libya gibi değil. Suriye bizim adeta iç meselemiz gibi. 800-900 km sınırımız var. Can havliyle kaçarak Türkiye’ye sığınmak isteyenler için kapılarımızı kapatamayız, ama bu nereye kadar devam edecek? O da ayrı mesele. Aldığımız duyum 2 bin 500 civarında olacağı. 4-5 gün önce Sayın Beşar Esad ile konuştum, bu durumları çok açık net anlattım. Buna rağmen onlar bu işi çok hafife alıyorlar. Maalesef bize farklı şeyler söylüyor. Biz insani noktada... Ne yazık ki insani davranmıyorlar. Şu anda vahşetin... Düşünün öldürdükleri kadınların kafasında... Öyle çirkin görüntü veriyorlar ki bu görüntüler yenilir yutulur değil. İster istemez BM Güvenlik Konseyi’ni devreye sokuyor. Orada da şu anda hazırlıklar var. Türkiye olarak bunlar karşısında kalkıp da hâlâ Suriye diyemeyiz.”

  Sıfır noktasından çadırkent notları

  Faruk BALIKÇI / HATAY
  Türkiye’ye sığınan Suriyeli sayısı 3 bine ulaştı. Altınözü ilçesine bağlı Boynuyoğun Köyü yakınlarında Suriye’ye “sıfır noktada” bir çadırkent daha kuruluyor. 65 dönüm üzerinde kurulacak 1000 çadırda 5 bin kişi barınabilecek.

  Sığınanlardan 56’sı yaralı. Bu mülteciler Hatay ve Gaziantep’teki hastanelerde tedaviye alındı. Hatay İl Sağlık Müdürlüğü Yayladağı İlçesi’ndeki ana çadırkent ile Boynuyoğun Köyü’ne birer revir kurdu.

  Altınözü Tekel işletme kampında barınan Suriyeliler, ellerinde pankartlarla eylem yaptılar. Sığınmacılar, Arapça ve Türkçe taşıdıkları dövizlerde, Esad yönetimine tepkilerini dile getirirken, Türkiye’ye teşekkür ettiler.

  Gül: Türkiye, her türlü şarta hazırlanmıştır

  CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, Suriye’deki gelişmeleri şöyle değerlendirdi: “Suriye’yi biz günlük istihbaratla çok yakın ve çok detaylı takip ediyoruz. Sivil-asker en kötü senaryolara karşı hazırlığımızı da yapmış vaziyetteyiz. Tabi ki hiçbir zaman en kötü gelişmelerin olmasını arzu etmeyiz ama maalesef işlerin de iyi istikamette gitmediği çok açık bir şekilde gözüküyor. Dolayısıyla Türkiye’nin her türlü şartlara karşı hazırlığı yapılmıştır.”

  Dört soruda Suriye olayları

  Olaylar ne zaman, nasıl başladı?

  Arap ülkelerindeki ayaklanmalardan ilham alan Suriyeli rejim karşıtları 15 Mart’ta Facebook’tan isyan çağrısı yaptı. 23 Mart’ta güneydeki Daraa’da yapılan gösteride 100 kişi ölünce tepkiler arttı, gösteriler giderek büyüdü. Yaklaşık 3 ayda 1300’ü aşkın sivil ve 500 güvenlik gücü hayatını kaybetti. Son olarak geçen hafta kuzeydeki Cisr eş Şuğur kasabasında 120 polis memuru öldürülünce barut fıçısı patladı.

  Peki kim düğmeye bastı?


  Esad Yönetimi İsrail’i komplo kurmakla suçluyor. Mısır’da Mübarek’in devrilmesiyle iktidara gelebileceği konuşulan Müslüman Kardeşler örgütünün de isyanın tohumlarını attığı öne sürülüyor. 1982’de Sünni örgütün Suriye uzantısı, bir askeri okula saldırıp 9 kişiyi öldürmüş, Hafız Esad’ın kardeşi Rıfat’ın yönetimindeki ordu Hama kasabasına tanklarla girip 12-20 bin kişiyi katletmişti.

  Çatışmanın tarafları kimler?

  22 milyon nüfuslu Suriye’nin yüzde 70’i Sünni, yüzde 12’si Alevi. İktidarı 2000 yılında ölen babası Hafız Esad’dan devralan Beşar Esad da 40 yıldır ülkeyi demir bir yumrukla yöneten Baas Partili ailesi gibi, Alevi azınlığa mensup. Hafız Esad, ülkede yüzyıllardır süren Sünni hakimiyetini bitirmişti. ABD’deki saygın düşünce kuruluşu Dış İlişkiler Konseyi uzmanı Muhammed Bazzi, “Suriye, Sünnilerle Alevilerin birbirine girebileceği bir iç savaşın eşiğinde” diyor.

  Yani bu bir mezhep savaşı mı?

  Her ne kadar cuma namazlarından sonra “Alevilere ölüm, Hıristiyanlar Beyrut’a” gibi sloganlar atılsa ve öldürülen bir polisin cesedini tekmeleyen protestocunun “Alevi olduğu tipinden belli” dediğini gösteren videolar internete yüklense de, tam olarak öyle değil. Her iki taraf da “ulusal birlik” çağrısı yapıyor. Üstelik Şam ve Halep’teki Sünni orta sınıf henüz isyancıların safına katılmadı. Zaten mezhep çatışması, Lübnan’ın aksine Suriye’de pek görülmüyordu.  HÜRRİYET

 2. #2
  Super Moderator Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2010
  Bulunduğu Yer
  Serçe Kanadı
  Mesajlar
  5.682
  Blog Yazıları
  94
  Tecrübe Puanı
  107374703

  Tanımlı Ce: Hayalet kasabada savaş

  Dünya'nın gözü bu hayalet şehirde


  Kuşatma öncesi 40 bin nüfusu barındıran Cisr el-Şuğur askeri operasyonla 'hayalet kent'e döndü.
  Türkiye sınırına kaçan mültecilerin çektiği son görüntüler, yaşanan vahşeti çarpıcı bir şekilde belgeledi. Cenazelerini gömmelerine bile izin verilmeyen Suriyelilerin, yakınlarını evlerinin bahçesine defnettikleri anlaşıldı. Suriye yönetimi, operasyon sırasında Mahir Esad'ın birliklerinin Şam'dan dışarı çıkmadığını savunurken, ordunun hızla ilerlediği Maarat el-Numan'da da halk kaçmaya başladı


  Suriye ordusunun Pazar günü girdiği Cisr el-Şuğur kenti, askerlerin rastgele açtığı ateşler ve yıkımlar nedeniyle adeta haritadan silindi. Ordu,Türkiyesınırı yakınlarındaki kasabanın çevresinde yeniden denetim sağlamak amacıyla operasyonlarını sürdürürken, Türkiye sınırından geçen mülteciler ve hala Suriye topraklarında bulunan eylemciler, askeri birliklerin kasabanın doğu ve kuzeyindeki köylere saldırılar düzenlediğini ve bu yörelerin dış dünyayla bağlantısını kestiğini söyledi. Cisr el-Şuğur, ağır silahlı askerlerin gelişiyle birlikte "hayalet kent"e dönerken, askerlerin günlerce tank ve top ateşiyle yakıp yıktığı şehirde hiçbir canlı kalmadı. 40 bin nüfusu kentte sokaklar şimdi bomboş, dükkanlar kapalı. Katliamdan saatler önce bölgeyi terk ederek Türkiye sınırına kaçan mültecilerin çekmiş olduğu son görüntüler, yaşanan vahşeti çarpıcı bir şekilde belgeliyor. Cisr el-Şuğur'da Cuma namazı sonrası göstericilerin üzerine açılan ateş sonucu 23 kişi hayatını kaybetmişti. Suriye askeri ve istihbaratı, ölenlerin mezarlığa gömülmesine bile izin vermedi. Cenaze sahipleri, yakınlarını evlerinin bahçesine defnetmek zorunda kaldı.

  YENİ HEDEF MAARAT EL-NUMAN

  Görgü tanıkları askerlerin bölgeyi yakıp yıktıklarını, tarlaları ateşe verdiklerini, hayvanları vurduklarını anlattı. Bir başka tanık ise, "Camileri vurdular. Askerler yabancı bir ülkeyi işgal etseler bu kadar barbarca davranmazlardı. Her önüne gelene ateş açıyorlar ve yakaladıklarını tutukluyorlar" diye konuştu. Suriye yönetimi ise, askerlerin tek hedefinin "bölgede asayişi bozan silahlı çeteler" olduğunu iddia ediyor.

  Cisr el-Şuğur'dan sonra ordunun diğer güzergahı ise Maarat el-Numan kenti. Suriye devlet televizyonu, bu kentte güvenlik karargahlarına saldırılar düzenlendiğini bildiriyordu. Ordunun Marat el-Numan kentinde "sınırlı operasyon"a hazırlandığı öğrenildi. Suriyeli yetkililer, askerler ve tankların, ülkenin kuzeyindeki Cisr el-Şuğur'un 40 kilometre güneydoğusundaki kente doğru yol aldığını belirtti. 100 bin nüfuslu kentin sakinlerinin çoğunun operasyon ihtimali yüzünden kaçtığı kaydedildi. Bu arada bölgede Sünni çoğunlukla, Esad'ın bağlı olduğu azınlıktaki Alevi toplum arasındaki mezhep gerginliğinin son derece yüksek olduğu vurgulanıyor.

  Mahir'in askerleri Şam'dan hiç çıkmamış!

  Cisr el-Şuğur ve civarında tam bir insani dram yaşanırken, "katliamın sorumlusu" olarak görülen Suriye ordusu ise haklarındaki iddiaları yalanlarken bile sınırı aştı. Suriye Savunma Bakanlığı Siyasi İşler Müdürü ve Sözcüsü Korgeneral Riyad Haddad, 4. Tugay'ın başkent Şam'daki görev yerinden hiçbir şekilde ayrılmadığını savundu. Türk basın mensuplarına özel açıklamada bulunan Haddad, Suriye'nin çeşitli kentlerinde meydana gelen olaylara, Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın kardeşi Korgeneral Mahir Esad'a bağlı 4. Tugay'ın müdahale ettiği yönündeki haberleri yalanladı. "4. Tugay'ın hiçbir şekilde Şam dışında görev almadığını" öne süren Haddad, "4. Tugay'ın Şam'daki görev yerinden ayrıldığı yönündeki haberler tümüyle gerçek dışıdır" dedi. Haddad, sivillerin ise "silahlı grupların tehditleri nedeniyle yaşadıkları yerleri terk ettiğini" iddia etti.

  Üçüncü toplu mezar

  Cisr el-Şuğur'da önceki gün bulunan üçüncü toplu mezar açıldı. Bir çöplükte bulunan mezarda 8 cesedin bulunduğu tahmin edilirken, 5'i çıkarıldı. Bazı cesetlerin bacaklarının kesik ve gözlerinin oyulmuş olduğu gözlendi. Mezarda ayrıca askeri malzeme ve kana bulanmış bir asker yatağı bulundu. Mezardaki en eski cesedin 20 gün önce gömüldüğü sanılıyor. Bölgede arama çalışmalarının devam ettiği kaydedildi. Daha önce de iki toplu mezar bulunmuştu.

  Esad'a dev bayrakla destek

  Katliam haberlerinin geldiği Suriye'de Devlet Başkanı Esad'a destek de kesilmiyor. Başkent Şam'da Esad yanlıları, dünyanın en büyük bayrağı olduğunu söyledikleri 2.3 kilometre uzunluğundaki ve 18 metre genişliğindeki dev Suriye bayrağıyla gövde gösteri yaptı.  YENİ ŞAFAK

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 05-14-2011, 12:36
 2. Bu kasabada 300 kadın kocasını aldattı!
  By "SenSiziM" in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-15-2009, 14:23
 3. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 08-26-2009, 13:42
 4. Hayalet Katil Hayalet Çıktı
  By Realist in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-27-2009, 09:54
 5. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 02-15-2008, 21:23

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375