İşgal için harcadı, şimdi de geri istiyor

Krizin eşiğinde olan ABD, Körfez Savaşı'nda harcadığı paraların peşine düştü. Kongre üyelerinden Dana Rohrabacher'ın cuma günü ziyaret için gittiği Bağdat'ta yaptığı bir açıklama, ABD başkanlarının yaptığından daha ilginçti.

Huffington Post'un haberine göre, Kongre üyesi, ABD'nin işgal boyunca harcadığı paranın Irak tarafından geri ödenmesini önerdi. Söz konusu ziyarette altı kişilik kongre üyesi bulunuyordu. Cumhuriyetçi üye, Nuri El Maliki ile yaptığı görüşme esnasında 'Irak'ın istikrara kavuşması halinde Amerika'nın yapmış olduğu tüm harcamaları geri ödemesi konusunda' telkinde bulunduğunu kaydetti. Bu talep adeta savaş tazminatı niteliğinde.

ABD Büyükelçiliği'nde gazetecilere yaptığı açıklamada Rohrabacher, "Son sekiz yılda harcadığımız paraların geri ödenmesi konusunun dikkate alınacağını umduklarını" ifade etti.

Kongre üyesi ayrıca, Amerika'nın artık hiçbir ülkeye asker gönderemeyeceğini çünkü ABD ekonomisinin kriz içinde olduğunu iddia etti.

Rohrabacher ayrıca, maliyet yapısının askerlerin 31 Aralık'ta Irak'tan çekilip çekilmeyeceği konusunda belirleyici olacağını da söyeldi. Şu aşamada Irak'ta 47 bin ABD askeri bulunuyor. Tabi çekilme tarihinden sonraki kalma konusunda Irak hükümetinin ne isteyip istemeyeceği de önem taşıyor.

Öte yandan, Bağtdat hükümeti bu yılın başında şehrin işgal esnasında zara gören altyapısının onarımı için 1 milyar dolar talep etmişti.

HABERTÜRK