Meclis’teki güven oylaması öncesinde Yunanistan Başbakanı Papandreu, ekonomik krizle mücadeleye Türkiye’yi örnek gösterdi

Papandreu, “Komşumuz Türkler bugün dinamik bir ekonomiye sahip olmayı nasıl başardı? Biz bunu başaramaz mıyız? Biz de başaracağız, en zor anlarda yaptığımız gibi” dedi. I Papandreu’nun kurduğu yeni kabine önceki gece 155 ‘evet’ oyu almayı başardı. Böylece iflastan kurtulma yolunda yeni finansmanın önündeki en büyük engel de aşılmış oldu.

Türkiye 2001 krizinde gösterdiği performansla komşuşu Yunanistan’a örnek oldu. Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, meclisteki güven oylamasından önce yaptığı konuşmada ekonomik krizle mücadelede Türkiye’yi örnek göstererek, “Komşularımız Türklerin yaptığını biz neden yapamayalım” dedi.

ONLAR NASIL BAŞARDI?
Yunanistan’ın tarihinde yaşadığı en büyük krizlerden biriyle karşı karşıya bulunduğunu belirten Papandreu, “Başka halklar da bizimkine benzer krizler geçirdiler, ama dayanabildiler ve başardılar. Brezilya başardı, Kore başardı, Uruguay başardı, Estonya da başardı. Komşularımız Türkler bugün dinamik bir ekonomiye sahip olmayı nasıl başardılar? Biz bunu başaramaz mıyız? Biz de başaracağız, tarihimizin zor anlarında yaptığımız gibi” dedi. Başbakan Yorgo Papandreu’nun kurduğu yeni kabine, önceki gece yapılan oylamada 300 sandalyeli parlamentodan 155 evet oyu almayı başardı. Yunanistan’ın iflastan kurtulma yolunda almayı umduğu yeni finansmanın önündeki ilk engel de kalkmış oldu. Yunan parlamentosunun kemer sıkma tedbirlerini gelecek hafta onaylaması halinde, Avrupa Birliği/ Uluslararası Para Fonu (IMF) yardım programının 5. diliminin hızla serbest bırakılmasının yolu açılacak. Yasa tasarısı onaylanmazsa Yunanistan’ın iflası resmileşecek.

KÂHİN UYARMIŞTI
Türkiye daha önce kriz kahini Nouriel Roubini başta olmak üzere pek çok ekonomist tarafından Yunanistan’a örnek gösterilmişti. Nisan 2010’da Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) Bursa’daki vizyon toplantılarına katılan Nouriel Roubini “Borç sıkıntısı yaşayan Yunanistan, 2001 krizini aşan Türkiye’yi örnek alsaydı şu an yaşadığı krizi yaşamayacaktı” demişti. Nouriel Roubini, Atina’nın krizi atlatabilmek için de Türkiye’yi örnek alması gerektiğini belirtmişti.HaberTürk