Berlin Hür Üniversitesinde düzenlenen törende konuşan Berlin Eyaleti Başbakanı Klaus ***ereit, "Pamuk'un Almanya'ya daha önce gelmeyi planladığını, ancak aldığı tehditler nedeniyle o zamanlar gelemediğini" belirterek, "Sizi tehdit edenler Türkiye'nin düşmanı" dedi.

"Demokrasiye ve özgür düşünceye saygı duymayanların cinayet işleyecek kadar ileri gidebildiğini ve Pamuk'un dostu olan Hrant Dink'i de öldürdüğünü" ifade eden ***ereit, "Bu kişiler kendilerinden o kadar emin ki, sizi de tehdit ediyor" diye konuştu.

"Tehdit alan edebiyatçıları Avrupalıların da koruması gerektiğini" kaydeden ***ereit, "Onlara, edebiyatçılara yönelik her türlü saldırının bize yönelik bir saldırı olduğunu göstermeli ve bu saldırılara karşı birlikte mücadele etmeliyiz" ifadesini kullandı.

"Türkiye'nin AB üyeliğini desteklediğini, ancak Türkiye'nin de diğer üye ülkeler gibi demokratik ve hukuk devleti alanındaki reformları sürdürmesi gerektiğini" belirten ***ereit, "Türkiye'deki son gelişmelerin, bunun kolay olmadığını da gösterdiğini" söyledi.
internet
haber