Türkiye, Kaddafi'yi resmen sildi

Kaddafi ile son ip de koptu. Ankara Trablus Büyükelçisi'ni merkeze çekti
Türkiye, Libya Lideri Muammer Kaddafi ile son resmi ilişkisini de kesti; Türkiye’nin Trablus Büyükelçisi Levent Şahinkaya, merkeze alındı.
Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren kararda, "Libya Arap Halk Sosyalist Cemahiriyesi nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Salim Levent Şahinkaya'nın merkeze atanması"nın, 15 Haziran'da Bakanlar Kurulu'nca kararlaştırıldığı kaydedildi.
Ankara, zaten Libya’daki çatışmalar nedeniyle daha önce Trablus Büyükelçiliği’ni kapatmıştı. Ancak Büyükelçilik kapanmasına rağmen, Şahinkaya fiilen Trablus’ta bulunamasa da, resmen Trablus Büyükelçisi görevindeydi.
Şimdi Şahinkaya bu görevden Ankara’ya çekilerek, Kaddafi yönetimi ile son resmi ilişki de resmen bitirilmiş oldu.
YERİNE ATAMA YAPILMADI
Geri çekmeden daha anlamlı olan, Ankara’nın Levent Şahinkaya’nın yerine atama yapmamış olması. Şahinkaya’nın yerine atama yapılmaması, Ankara’nın Kaddafi yönetiminden “umut kestiğinin, bir temas imkanı bulamadığı ve aramadığının” göstergesi olarak algılanıyor.
DAVUTOĞLU BİNGAZİ'YE GİDİYOR
Bu arada Enformasyon Dairesi Başkanlığı, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun yarın muhaliflerin başkenti olarak bilinen Bingazi'ye günübirlik bir ziyaret yapacağını duyurdu.
LİBYA'DA YAŞANAN SON GELİŞMELER
NATO: LİBYA'NIN BATISINDA HAVA SALDIRILARINI ARTIRDIK

NATO, büyük bölümü Muammer Kaddafi'ye bağlı güçlerin kontrolü altında olan Libya'nın batısında, hava saldırılarını artırmaya başladıklarını açıkladı.

NATO'dan yapılan açıklamada, İttifak'ın, bu hafta Libya'nın batısında düzenlediği hava saldırılarında 50'den fazla askeri hedefin imha edildiği belirtildi.

Açıklamada, hava saldırılarının amacının, "başlıca iletişim hatları" boyunca ve ülkenin batısındaki kentlerde toplanan Kaddafi'ye bağlı birliklerin vurulması olduğu bildirildi.
TRABLUS'TA 3 PATLAMA OLDU

Libya'nın başkenti Trablus'ta 3 patlama olduğu bildirildi. Reuters ajansının muhabiri, kentte 3 patlama sesinin duyulduğunu ve Libya lideri Muamer Kaddafi'nin Babil Aziziye karargahı yönünden duman yükseldiğini söyledi.
LİBYA LİDERİ AVRUPA'YI TEHDİT ETTİ
Libya lideri Muammer Kaddafi, başkent Trablus'ta Yeşil Meydan'da toplanan binlerce destekçisine telefonla seslendi.

Kaddafi, yaptığı konuşmada, Uluslararası Ceza Mahkemesinin hakkındaki tutuklama emrini kınayarak, ülkesinde kalma sözü verdi ve NATO'dan hava saldırılarını durdurmasını istedi. Kaddafi, aksi takdirde İttifak'ın "felaketle" yüzleşeceği tehdidinde bulundu.

Muammer Kaddafi, ellerinde yeşil bayraklar ve posterlerini taşıyan kalabalığa hitaben yaptığı konuşmada, "Saldırılar durmazsa biz de size benzer bir biçimde muamele etmeye karar verebiliriz. Buna karar verirsek, (savaşı) Avrupa'ya da taşıyabiliriz" dedi.

Kaddafi, NATO'ya Libya halkıyla müzakere etme tavsiyesinde de bulundu.
SEYFÜLİSLAM KADDAFİ, SİVİLLERİ ÖLDÜRME TALİMATI VERDİKLERİNİ REDDETTİ

Libya lideri Muamer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi, ne kendisinin ne de babasını sivil protestocuların öldürülmesi talimatı verdiğini söyledi.

Seyfülislam Kaddafi, Rus haber kanalı RT'ye verdiği demeçte, kendisi ve babası hakkında Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından uluslararası tutuklama emri çıkarılmasına neden olan sivil göstericilerin öldürülmesi talimatını verdiği suçlamasını reddetti.

Protestocuların askeri tesislere baskın düzenlemeye kalktıklarında muhafızların açtığı ateşte öldüğünü söyleyen Seyfülislam Kaddafi, Batılı ülkeleri de Libya'nın içişlerine karışmakla suçladı.

Seyfülislam Kaddafi, Batılı ülkelerin, petrolünün ve diğer kaynaklarının peşinde oldukları için Libya'yı kontrol altına almayı hedeflediğini ifade etti.

Uluslararası Ceza Mahkemesi pazartesi günü Libya lideri Kaddafi, oğlu Seyfülislam ve istihbarat şefi Abdullah el Sanusi hakkında insanlığa karşı suç işledikleri iddiasıyla tutuklama emri çıkarmıştı.
AFRİKA BİRLİĞİ, KADDAFİ'YE ULUSLARARASI TUTUKLAMA EMRİNE UYMAYACAK

Afrika Birliği'ne üye ülkeler, Libya lideri Albay Muammer Kaddafi hakkında çıkarılan uluslararası tutuklama emrine uymama kararı aldı.

Malabo'da yapılan devlet başkanları zirvesinin sonunda yayımlanan deklarasyonda, ''Afrika Birliği, Uluslararası Ceza Mahkemesinin Kaddafi'ye yönelik tutuklama kararına uymayacak'' denildi.

Deklarasyonda, ayrıca Güvenlik Konseyinden Uluslararası Ceza Mahkemesinin başlattığı süreci iptal etmesi için girişimde bulunması istendi.
''KADDAFİ MÜZAKERE SÜRECİNE KATILMAMALI''

Afrika Birliği, Libya lideri Albay Muammer Kaddafi'nin krizden çıkmaya yönelik müzakere sürecine katılmaması yönünde karar bildirdi.

Malabo'da toplanan Afrika Birliği Devlet Başkanları Zirvesi'nde Libya'daki kriz görüşüldü.

Afrika Birliği Barış ve Güvenlik komiseri Ramtane Lamamra, AFP'ye yaptığı açıklamada, nihai bildirgede ''Kaddafi müzakere sürecine dahil olmamalı'' yazdığını söyledi.

Üzerinde uzun süre tartışıldıktan sonra kabul edildiği belirtilen nihai bildirgenin arabulucu ülkeler Güney Afrika CUmhuriyeti, Kongo, Mali, Uganda, Moritanya'nın yanı sıra Libya'daki taraflara da sunulması öngörülüyor.


habertürk