İran yine meydan okudu

Olası saldırıda Hürmüz Boğazı'nı kapatmakla yetinmeyecek


İran'ın olası bir askeri saldırıda dünya petrollerinin yüzde 40;ının transfer edildiği Hürmüz Boğazı'nı kapatmakla yetinmeyeceği, tüm savunma imkanlarını kullanacağı bildirildi.

Devrim Muhafızları Komutanı Tümgeneral Muhammed Ali Caferi, İran;ın savunma gücü ve olası tehditlere ilişkin Mehr haber ajansına yaptığı açıklamada, olası bir tehdit karşısında ülkenin tüm imkanlarından yararlanılacağını söyledi.

Devrim Muhafızları olarak, ülkeyi her türlü tehditten korumaya hazır olduklarını belirten Caferi, tüm savaş yöntemlerine karşı tedbir aldıklarını ifade etti.

Tümgeneral Caferi, olası bir ABD ve İsrail askeri saldırısında Hürmüz Boğazı;nın kapatılmasıyla ilgili olarak şunları kaydetti: "Hürmüz;ün stratejik konumunu dikkate aldığımızda bu, hiçbir zaman gündemimizin dışında kalmadı. Dahası biz bununla (Hürmüz Boğazı;nı kapatmak) yetinmeyecek, açık sularda düşmana karşılık vereceğiz."

Devrim Muhafızlarının geçen haftadan beri devam eden füze tatbikatına da değinen Caferi, bu tatbikatta yer altındaki füze hangarlarının ilk kez denendiğini, fırlatılan füzelerin de İran;ın füze gücünün sadece küçük bir bölümünü ortaya koyduğunu belirtti.


habertürk