ESAD’IN ADAMLARI ELÇİLİK BASTI

Fransa ve ABD elçilerinin Suriye’de göstericilere siper olmasının ardından dün Esad yanlısı yüzlerce kişi iki ülkenin elçiliklerini bastı. Göstericiler ateş açılarak uzaklaştırıldı


Suriye’nin başkenti Şam’da dün son yılların en gergin günlerinden biri yaşandı. ABD ve Fransa’nın Suriye büyükelçilerinin Hama ziyaretinden 4 gün sonra, Şam’da bulunan büyükelçilik binaları Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad yanlılarının saldırısına uğradı. Yüzlerce rejim yanlısı, elçilik binasının camlarını parçaladı, Suriye bayrağı astı ve duvarlarına “köpek” yazdı.
Elçinin evine saldırı
Reuters haber ajansı, göstericilerin elçilik binasına girdiklerini, sonra da elçiliğin güvenlik görevlileri tarafından binadan uzaklaştırıldıklarını aktardı. AP haber ajansı ise göstericilerin binaya yaklaşmasına izin verilmediğini bildirdi. ABD büyükelçisinin özel rezidansının da saldırıya uğradığı haberleri geldi.
Bayrak indirdiler
Diğer yandan Fransa büyükelçiliğinin önünde toplanan 300 kadar göstericinin de binaya girmeye çalıştığı, elçilik güvenliğinin de havaya gerçek mermilerle ateş açarak karşılık verdiği iddia edildi. Elçilikteki Fransa bayrağı, Suriye bayrağı ile değiştirildi. Bir görgü tanığı üç protestocunun, elçiliğin güvenlik görevlileri tarafından sopalarla dövüldüğünü, Fransız yetkililer ise üç elçilik görevlisinin yaralandığını iddia ettiler.
Tazminat isteyecekler
ABD büyükelçiliği ise Suriyeli yetkilileri saldırılar karşısında “yavaş ve yetersiz” davranmakla itham ederek, elçilerini koruyamadığını söyledi. Barack Obama yönetiminin, elçilikte meydana gelen maddi hasar için tazminat talep edebileceği öne sürüldü. Olayların ardından beş yıl aradan sonra daha 7 ay önce normalleşen diplomatik ilişkilerin tekrar kopma noktasına gelmesinden korkuluyor.
Humus’a ordu baskını
Gösterilere neden olan ABD ve Fransa büyükelçilerinin Cuma günü rejim karşıtı gösterilerin yoğun olduğu Hama şehrine düzenledikleri ziyaret, Suriye rejimi tarafından “ülkenin içişlerine müdahale” olarak değerlendirilerek eleştirilmişti. Ajansa göre pazartesi günü Suriyeli güvenlik güçlerinin Humus şehrinde sivillere açtıkları ateş sonucunda bir sivil öldü, 20 kişi de yaralandı.milliyet