ABD Kaddafi'yle görüştü

"Görüşmenin amacı müzakere değil"


ABD Dışişleri Bakanlığından bir yetkili, hükümet yetkililerinin Libya lideri Muammer Kaddafi'nin temsilcileriyle görüştüğünü doğruladı.

Adının açıklanmasını istemeyen yetkili, görüşmenin amacının, Libya'da ilerleme kaydedilmesinin tek yolunun Kaddafi'nin görevi bırakması olduğu yolunda açık ve kesin bir mesaj vermek olduğunu söyledi.

Bakanlık yetkilisi, görüşmenin amacının müzakere olmadığını belirtti.

Yetkili, görüşmenin zamanını açıklamadı, ancak ABD'nin geçen cuma günü Libya muhalefetini ülkenin meşru hükümeti olarak resmen tanıdığını açıklamasından sonra yapıldığını kaydetti.

Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, ABD'nin Kaddafi rejimi temsilcileriyle bir daha görüşme planının bulunmadığını da duyurdu.

Libya hükümeti sözcüsü Musa İbrahim, Amerikalı yetkililerle yüz yüze görüşmeler yapıldığını, görüşmelerin amacının iki ülke arasındaki ilişkilerin düzeltilmesi olduğunu söylemişti.

KADDAFİ YÖNETİMİNE GÖRE BREGA KENDİ KONTROLLERİ ALTINDA

Libya lideri Muammer Kaddafi yönetimi, Brega kentinin muhaliflerin eline geçtiği şeklindeki haberleri yalanladı, muhaliflerin saldırısını püskürttüklerini ve ağır kayıp verdirdiklerini bildirdi.

Libya yönetimi sözcüsü Musa İbrahim, Trablus'ta basına yaptığı açıklamada, ''aşiretler ve gönüllülerin yardımıyla kentin tamamen kendi silahlı güçlerinin kontrolü altında bulunduğunu, ulusal geçiş konseyinin açıklamalarının yanlış bilgi ve yalandan ibaret olduğunu'' söyledi.

''Brega, Libya'nın geleceği ve zenginliğidir'' diyen İbrahim, ''bu kentin kontrolleri altında kalmasının ölüm kalım meselesi olduğunu'' belirtti.

Kenti almaya çalışan muhalifleri püskürttüklerini ve muhaliflerin 500'den fazla kayıp verdiğini öne süren İbrahim, Kaddafi güçlerinin kayıp sayısının ise 30 olduğunu bildirdi.

Libyalı muhalifler, petrol kenti Brega'daki çatışmalarda Kaddafi güçlerinin çoğunun geri çekildiğini bildirmişti.

Muhaliflerin sözcüsü Şemseddin Abdulmolla, Kaddafi güçlerinin Brega'da bozguna uğradığını, ancak sokaklardaki mayınların, alanın tamamen kontrol altına alınmasını zorlaştırdığını söylemişti.habertürk