İran'ın PJAK'a yönelik operasyonları sürüyor

Ülkenin kuzeybatısındaki sınır bölgelerinde PJAK'a yönelik başlatılan operasyonlarda örgüte ağır darbe vuruldu
İran'ın, terör örgütü PKK'nın buradaki uzantısı PJAK'a yönelik operasyonlarının süreceği bildirildi.

İran Devrim Muhafızları Kara Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Muhammed Pakpur, ülkenin kuzeybatısındaki sınır bölgelerinde PJAK'a yönelik başlatılan operasyonlarda örgüte ağır darbe vurulduğunu söyledi.

Bölge halkının güvenliğini ve asayişini sağlamak için operasyonların süreceğini kaydeden Pakpur, ''bölgenin gelişmesini ve kalkınmasını engelleyen devrim karşıtları ile terör örgülerinin, ABD ve İsrail tarafından himaye edildiğini'' belirtti.

Tuğgeneral Pakpur, İran-Irak sınırında üslenen teröristlerin iki ülkenin de güvenliğini tehdit ettiğini belirtti.

Teröristlerin eylemlerinden dolayı sınır bölgelerindeki halkın ekonomik açıdan da zarar gördüğünü kaydeden Pakpur, Irak'taki merkezi ve bölgesel yönetimlerin sınır bölgelerini kontrol etmesi gerektiğini bildirdi.

Devrim Muhafızlarının, PJAK'a yönelik cumartesinden beri süren operasyonlarında onlarca teröristin etkisiz hale getirildiğini belirten Pakpur, bölgeyi teröristlerden temizlemeye kararlı olduklarını ifade etti.

Bu arada İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanperest de haftalık olağan basın toplantısında yaptığı açıklamada, sınır bölgelerinde istikrar ve güvenliği tehdit eden teröristlere karşı kararlılıkla mücadele edileceğini söyledi.


habertürk