İki hızlı tren çarpıştı

Dünyada en uzun hızlı tren hattına sahip Çin’de iki hızlı trenin çarpışmasının şoku yaşanıyor. Kazada ilk belirlemelere göre en az 35 kişi öldü, 210 kişi de yaralandı.

Ülkenin doğusundaki Venzu kenti yakınlarında dün yerel saatle 21.00’de meydana gelen kazada Hangcu-Fucou seferini yaparken yıldırım çarptığı için durmak zorunda kalan bir hızlı trene arkadan gelen bir başka hızlı tren çarptı. Çarpışmanın şiddetiyle altı vagon raydan çıktı, bir vagon 30 metre yüksekliğindeki viyadükten düştü, bir diğeri de asılı kaldı. Çin Devlet Demiryolu yetkilileri ilk belirlemelere göre en az 35 kişinin yaşamını yitirdiğini 210'dan fazla da yaralı olduğunu açıkladı.

Twitter’dan yardım istediler

FACİANIN ARDINDAN ORTAYA ÇIKAN GÖRÜNTÜLER

Kaza sırasında trenlerde kaç yolcu olduğu açıklanmadı. Ancak kurtarma ekipleri yüzlerce yolcunun vagonlarda sıkışıp kaldığını, ölü ve yaralı sayısının artabileceğini bildirdi. Bazı yolcular, Çin’in Twitter’ı olarak bilinen Weibo’dan yardım çağrısında bulundu. Bir yolcu “Dördüncü vagonda sıkıştık kaldık. Yardım edin” diye yazdı. Yolcu yakınları da aynı servisten yakınlarının durumu hakkında bilgi almaya çalıştı. Yaklaşık 10 bin kilometre hızlı tren hattına sahip olan Çin, bunu 45 bin kilometreye çıkarmayı hedefliyor. Ancak güvenlik standartları düşük olduğu için eleştirilen bu hatlarda sık sık kazalar meydana geliyor.


Hürriyet