Telefonun öbür ucunda ölüm var!


Suriye tankları Hama kentinde sabah erkenden dehşet kustu. Ölü sayısı 100'e tırmandı
Suriye'de tank destekli ordu birlikleri bu sabah erken saatlerde Hama kentine girdi.

Kent sakinlerinden bir doktorun verdiği bilgiye göre, Fares el Naim adlı kişi, kentin kuzeyinde tank ateşi açılması sonucu öldü. Doktor, ''Tanklar dört yandan saldırıyor. Ağır makinelilerle rastgele ateş açıyorlar ve halkın kurduğu barikatları geçiyorlar'' dedi. Doktorun Reuters ile telefonla konuştuğu sırada geriden silah sesleri duyulduğu bildirildi.

Çok sayıda ölü ve yaralı olduğu, yaralıların Bedr Hastanesine kaldırıldığı, kan sıkıntısı çekildiği kaydedildi.

Yaklaşık bir aydır kent çevresinde bulunan tanklar, Beşşar Esad yönetimine karşı yapılan en büyük gösterilerden biri olduğu belirtilen protestoların ardından kente girdi.

DAKİKADA EN AZ 3-4 TANK ATIŞI!
Suriye'de tank destekli ordu birliklerinin girdiği Hama kenti hastanelerine sivillere ait 17 ceset ile 50'den fazla yaralı getirildiği, yollarda çok sayıda ceset olduğu bildirildi.

Görgü tanıklarının ifadelerine göre, hem kentte hem de çevresinde dakikada en az 3-4 tank atışı sesi duyuluyor. Kentin ana semtlerinde su ve elektriğin protestoculara karşı caydırıcılık amacıyla kesildiği bildirildi. Bu sabah kente dört koldan giren tanklardan çevreye rastgele ateş açıldığı, askerlerin halkın kurduğu barikatları kaldırarak ilerlediği bildirilmişti. Bir başka görgü tanığı da ''keskin nişancılar elektrik kurumu binalarının ve hapishanenin çatısına çıktı'' dedi.

Reuters'ın haberine göre, adının açıklanmasını istemeyen doktor, sadece kendisinin çalıştığı Bedr Hastanesine 14 ceset ve 51 yaralı getirildiğini söyledi. Doktor, El Horani Hastanesinde de 3 ceset olduğunu, oraya da çok sayıda yaralı getirildiğini kaydetti.

Hama, ülkenin yakın tarihinin en kanlı katliamının olduğu yer. Kentte 1982'deki ayaklanmada 30 bin kişi öldürülmüştü.

TANKLAR 45 KİŞİYİ ÖLDÜRDÜ
Ölü sayısıyla ilgili tahmin ise bir sivil toplum kuruluşundan geldi. Suriye'de, tank destekli ordu birliklerinin girdiği Hama kentinde ölü sayısının 45 olduğu bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlem örgütü adlı sivil toplum kuruluşunun başkanı Rami Abdülrahman, sağlık kaynaklarına dayanarak yaptığı açıklamada, Hama'ya bu sabah giren ordu birlikleri ve güvenlik güçlerinin sivillere ateş açması sonucu 45 kişinin öldüğünü, onlarca yaralı bulunduğunu belirtti.

Abdülrahman, kitlesel gösterilerin düzenlendiği kentte Şam yönetiminin, haftalardır durumu kontrol altına almaya çalıştığını kaydetti.

Rami Abdülrahman öte yandan, Deir Ezzor'da bugün güvenlik güçlerinin ateşinde 6 kişinin öldüğünü, 50 kişinin yaralandığını, Harak'ta da üç kişinin öldüğünü onlarca kişinin yaralandığını ifade etti.

AZRAİL'İN ELİNDEKİ 62 KİŞİLİK LİSTE!
Akşam saatlerine doğru ise Suriye'de, tank destekli birliklerin girdiği Hama kentinde ölü sayısının 95'e yükseldiği bildirildi.

Suriye Ulusal İnsan Hakları Örgütü'nün Başkanı Ammar Kurabi, askeri birlikler ve güvenlik güçlerinin Hama'ya saldırı başlattıklarını, sivillere ateş açtıklarını söyledi. Kurabi, bunun sonucunda 95 kişinin öldüğünü, ellerinde 62 kişinin adının yer aldığı bir liste bulunduğunu belirtti.

Kurabi, bugünkü saldırılarda ayrıca Deir Ezzor'da 19, Harak'ta altı, Bukamal'da bir kişinin öldüğünü, bu sayılarla birlikte ordunun bugünkü saldırıları sonucu toplam 121 kişinin öldüğünü, birçoğu ağır olmak üzere onlarca kişinin de yaralandığını kaydetti.

habertürk