Dünyada milyonlarca kişinin kullandığı Googlearama motorunun verdiği yol hizmeti haritasında ilginç tarifler bulunuyor.

Dünyada milyonlarca kişinin kullandığı Googlearama motorunun verdiği yol hizmeti haritasında ilginç tarifler bulunuyor. Google Maps, ismiyle verilen hizmet kapsamında Tayvan-Çin arası yol tarifi istendiğinde Büyük Okyanus'un 165 kilometrelik bölümünün yüzerek geçilmesi isteniyor. Çin-Amerika arası yol tarifi istendiğinde Google Maps 6 bin 243 kilometrelik mesafeyi kullanıcılarına kano ile geçmelerini önerirken, 782 kilometrelik Çin-Japonya arasının Jet Ski ile geçilmesini istiyor.

Google'nin ticari olmayan kullanım için ücretsiz olarak sağlanan bir haritalama uygulama hizmeti olan Google Maps'ın dünyanın her yerinden kullanıcısı bulunuyor. Özellikle ilk defa bir şehre veya ülkeye gidecek olanların gerçek zamanlı uydu görüntüleriyle hizmet vermesi nedeniyle ilk tercihleri arasında yer alıyor. Google'nin Google Ride Finder, Google Transit dâhil olmak üzere pek çok harita tabanlı hizmetlerinde Google Maps APl'sı kullanılıyor. Dünyada birçok ülke içinde yürüyerek, araba ya da toplu taşıma ve seyahat için sokak harita, rota planlayıcısı sunuyor. Ancak ülkeler arası vermiş olduğu ilginç tarifler kullanıcıları şaşırtıyor.

Teknoloji Uzmanı HT Bilişim Eğitim Danışmanlık Yetkilisi Hakan Topuzoğlu, iş seyahati için
Google Maps'ten yardım almaya çalıştığını ancak gördüğü manzaranın kendisini çok şaşırttığını söyledi.

Tayvan
ile Çin arası mesafeyi Büyük Okyanus'u yüzerek geçin şeklindeki yol tarifini görünce kendisinin şaka sitesine yönlendirildiğini zannettiğini belirten Topuzoğlu, sayfayı yenileyip işlemleri tekrar yapınca gerçekten böyle bir yol tarifi verildiğini anladığını söyledi.

(Cihan)